Bár sokan úgy tudják, hogy a Kínai Nagy Fal az egyetlen olyan ember alkotta építmény, ami a Holdról is látszik, ez nem igaz. Az űrhajósok szerint kb. 160-320 kilométer magasból lehet még szabad szemmel látni a Nagy Falat, de ennél távolabbról már nem láth
Nyíllövésnyi távolságból
A fal egyes részei nemcsak formájukban, de anyagukban is különböznek egymástól. A korai erődítmény-szakaszok döngölt földből készültek, míg a későbbiek égetett téglából (és csak a feltöltést végezték döngölt földből). A Nagy Fal hosszát egyes becslések 6000, míg mások akár 10000 km hosszúra teszik. Magassága 10 méter, szélessége alul: 7-8, felül: 4-5 méter. (Többek között ezért sem látható az űrből.) A falra nyíllövésnyi távolságra erődítményszerű jelzőtornyokat építettek, amelyekből háborús időkben tűz és füstjelekkel nagyon gyorsan és könnyen tudtak óriási szakaszokon egymásnak üzenni a katonák. Az erődítmények azonban nem csupán üzenő funkciót láttak el, élelmiszert, vizet, fegyvereket tároltak itt a falak őrzői.
A Nagy Fal régen – és napjainkban
Mivel a Nagy Fal a legnagyobb szakaszán sziklás hegyvonulatra épült, ez biztosította a birodalomnak az első, és egyben szinte bevehetetlen védelmi szakaszát. Közelében mindig csapatok állomásoztak arra az esetre, hogy ha az erődítmény-rendszert meg kell védeni, kéznél legyenek. Szomorú tény, hogy bár ez az építészeti ritkaságnak is beillő építmény ennyi időn keresztül fennmaradt, mára mégis számtalan része eltűnni látszik. Egyrészt az idő vasfoga pusztítja a restaurálásra szoruló szakaszokat, másrészt az elszegényedett lakosság hordja el az építőanyagnak még ma is kiváló köveket. A Kínai kormány is nagyban okolható azért, hogy nem biztosít pénzt a műemlékvédelemre, holott ebből származik az ország legnagyobb idegenforgalmi bevétele. Az Új Kína Hírügynökség szerint mára mindössze az építmény 1/3 része maradt fenn… (!) A turisták nem megfelelő magatartása is sokat ront a Nagy Fal állapotán, nem beszélve a vandál graffitisek rongálásáról. 1987-ben az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította a Kínai Nagy Falat, és így reménykedhetünk abban, hogy mire a dédunokáink felnőttek lesznek, nem csak könyvből láthatják ezt a felbecsülhetetlen értékű ősi útvonalat.