A görög mitológia méltán nevezte aranyalmának a virágzó narancsfa termését, amelyet Gaia, a föld istene nászajándékként adott Zeusznak és Hérának. A citrusfélék több ezer éves története több tucat ízletes, különleges, vitamindús és mégis kalóriaszegény gy
A citrusfélék azon gyümölcsök közé tartoznak, amelyeket egész évben megvásárolhatunk, jótékony hatásukat pedig időjárástól függetlenül élvezhetünk. Teába csavarva, forralt borba áztatva, frissen facsarva vagy turmixgépben felhabosítva, de akár szörpként, limonádéként vagy frissítő koktélként is fogyaszthatjuk. Magas vitamin- és tápanyagtartalmuk ellenére alacsony kalóriatartalommal rendelkeznek, ezért kiválóan alkalmasak arra, hogy diéták és fogyókúrák alapanyagaiként ízesítsék, és színesebbé tegyék az egyes fogásokat. Erős immunvédő és rákellenes hatásuk miatt célszerű egész évben frissen fogyasztani őket.
Egy kis citrustörténelem
Citrom A citrusféléket több ezer éve ismerik és termesztik Ázsiában, ám mai, ismertebb fajtái csak a XVI. század körül jelentek meg Európában. Az ókori természettudósok számos betegség gyógyszereként használták a savanyú gyümölcs levét, így mérgezésre, vízhajtásra, megfázás és a láz okozta kellemetlen közérzet megszüntetésére, sebek fertőtlenítésére és összehúzására, légzőszervi panaszok enyhítésére, leégés ellen és bőrápolásra, valamint a csuklás megszüntetésére. Napjainkra a citrom nemcsak kedvelt gyümölcsként, hanem fontos ételízesítőként is használatos. Rendkívüli immunerősítő hatásának köszönhetően közkedvelt természetes gyógyszer, szépítőszer, illat-alapanyag, amelyet nemcsak kozmetikumokban, de számos tisztítószerben is felhasználnak. Mandarin A citrusfélék közül a szintén Kínából származó mandarin jelent meg legkésőbb kontinensünkön, a XIX. század elején. Családja többi tagjához hasonlóan rendkívül egészséges, magas vitamin- és tápanyagtartalma erősíti az immunrendszert, csökkenti a koleszterinszintet, segít megelőzni a rákos betegségek kialakulását, és alacsony kalóriatartalma miatt közkedvelt diétás gyümölcs. Héja könnyen leválik, és magnélküli, édes változata kiváló frissítő. Egészségügyi szempontból jelentős szerepet tölt be a vérrögképződés, a szív és érrendszeri betegségek kialakulásának megakadályozásában, ezenkívül idegnyugtató és baktériumölő hatású gyümölcs. Narancs Az Ázsiában őshonos gyümölcs talán a legkedveltebb hazai citrusfajtánk, amely Nagy Sándor hódító hadjáratának köszönhetően kötött ki a görög partokon. Szélesebb körben a citromhoz hasonlóan a XV-XVI. századtól terjedt el, ám akkoriban azt gondolták, a narancs egy különleges almafajta, ezért „kínai alma” néven árulták. A narancs édes ízének köszönhetően talán a összes citrusfajta közül a legnépszerűbb. Magas vitamin- és ásványianyagtartalma roborálja a szervezetet influenza vagy fogyókúra esetén, illatos héja pedig a gasztronómia fontos alapanyaga. A narancs számos antioxidánst tartalmaz, ezért jelentős szerepet tulajdonítanak neki a rákellenes harcban. Nyugtatja az idegrendszert, előnyös hatással van a szívre és a keringési betegségekre (trombózis, szív- és érrendszeri panaszok, magas vérnyomás). Erős vírus- és baktériumölő hatása révén enyhíti az influenzás tüneteket, savtartalma könnyíti a bélműködést.
Grapefruit A grapefruit „szüleihez”, a narancshoz és a citromhoz képest kissé megkésve, csak a XVII. században jelent meg Barbadoson, és elsősorban Amerikában honosodott meg. A kissé fanyar, kesernyés gyümölcs magas C-vitamin tartalma miatt hazánkban is gyorsan közkedvelt gyümölccsé vált, hiszen már napi egy grapefruit elfogyasztása fedezi egy felnőtt ember napi C-vitamin szükségletét, ezenkívül előnyös hatással van az emésztésre, és kiváló zsírégető. Érdemes szót ejteni a gyümölcs magjából készült olajról, amely hatékony vírus- és gombaölő. Klinikai vizsgálatok szerint 800 vírus és baktérium, valamint több mint 100 gomba ellen nyújt hatékony segítséget. Mellékhatása nincs, ezért nemre és korra való tekintet nélkül bárki használhatja. Szabályozza a bélflórát, jótékony hatással van a légúti, gombás és nőgyógyászati jellegű megbetegedésekre. A gyümölcs magjából készült olaj a patikákban kapható. Lime (Limetta) A Latin-Amerikából származó, méregzöld héjú apró citromot nem szabad összekevernünk a közönséges citrommal. A gyümölcs héja lényegesen vékonyabb, húsa lédúsabb és aromásabb, mint rokonáé, a citromé. A lime-ot leggyakrabban koktélokhoz, szószokhoz és desszertekhez használják ízesítőként és dekorációként.Receptek
Citromos teasütemény
Hozzávalók: 35 dkg liszt, 1 teáskanál sütőpor, 12 dkg cukor, 10 dkg vaj, 1-2 evőkanál tej, 1 tojás, 1 citrom reszelt héja, 4 evőkanál citromlé, porcukor a szóráshoz Elkészítés: 1.) Egy mély tálban konyhai robotgéppel összekeverjük a hozzávalókat, majd lisztes kézzel jól átgyúrjuk. (Ha picit ragad a tészta, szórjuk meg egy kevés liszttel, hogy kellemesen formálható anyagot kapjunk). 2.) Lisztezett deszkán kb. 48-52 darabra vágjuk, és rudakat sodrunk, majd különféle alakzatokat formálunk a tésztából. Sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, majd előmelegített sütőben 17 fokon 12-15 perc alatt készre sütjük a kekszeket. 3.) A tepsiből külön tálra tesszük, kihűtjük, majd porcukorral megszórva tálaljuk.
A csokoládés-citromos keksz
Hozzávalók: 35 dkg liszt, 30 dkg cukor, 17 dkg vaj, 1 tojás, 3 gerezd tejcsokoládé, 1 csapott teáskanál kakaópor (nem cukrozott), 1 csomag vaníliás cukor, 1 citrom reszelt héja Elkészítés: 1.) A vajat a cukorral egy mély tálba tesszük, és konyhai robotgéppel habosra keverjük. Hozzáadunk egy tojást, majd kisvártatva a lisztet, és jól összedolgozzuk a tésztát. 2.) Kettévágjuk, és a tészta egyik feléhez egy citrom héját reszeljük, a másik feléhez pedig hozzáadjuk a megolvasztott csokoládét, a kakaóport és a vaníliás cukrot. Addig gyúrjuk mindkét tésztagolyót, amíg szép homogén lesz. 3.) Lisztezett deszkán mindkét cipóból egy-egy vékony tésztalapot nyújtunk, majd a két tésztalapot egymásra helyezzük és a szélesebb oldaluknál fogva felcsavarjuk. A felcsavart tésztát ezüstpapírba csomagoljuk, és legalább egy órára a hűtőbe tesszük. 4.) A lehűlt tésztát kb. 1 cm vastag szeletekre vágjuk, és sütőpapírral bélelt tepsire tesszük. Előmelegített sütőben kb. 200 fokon 10-12 perc alatt készre sütjük, majd külön tálra szedjük és kihűtjük a kekszeket.
Citromos aszaltgyümölcs-leves
Hozzávalók 4 személyre: 20 dkg vegyes aszalt gyümölcs, 6 szem szegfűszeg, 1 rúd fahéj, 1 dl fehérbor, 8 dkg méz, 2 citrom reszelt héja és leve, 2 dl tejföl, 2 dkg liszt Előkészítés: Az aszalt gyümölcsöket apró kockára vágjuk, és 1-2 dl vízbe áztatjuk. A szegfűszeget, a fahéjat 2 dl vízben feltesszük főni, amikor a felére forrt, leszűrjük. Elkészítés: 1.) Felforralunk 6 dl vizet, beletesszük a bort, a mézet, a reszelt citromhéjat, a leszűrt fűszeres levet és egy csipet sót. Amikor forr, belekeverjük a tejfölben kikevert lisztet, és kíméletesen, 5-10 percen át összeforraljuk. 2.) Amikor jól kiforrt, leszűrjük, a citrom levével ízesítjük, és beletesszük az aszalt gyümölcsöket. Ha kihűlt, hűtőszekrénybe tesszük, hogy jól lehűljön. 3.) Tálaláskor megszórhatjuk frissen reszelt citrom vagy narancshéjjal.
Ásványianyagok, vitaminok, kalóriák
1 citrom 40 mg C-vitamint, 0,4 mg E-vitamint, 2 mg nátriumot, 72 mg káliumot, 14 mg magnéziumot, 10 mg kalciumot tartalmaz. Energiaértéke: 36 kcal / 100 g 1 narancs 50 mg C-vitamint, 33 mg A-vitamint, 0,1 mg B1-vitamint, 0,03 mg B2-vitamint, 2,9 mg nátriumot, 197 mg káliumot, 41,5 mg kálciumot, 12,9 mg magnéziumot, 0,33 mg vasat, 23,7 mg foszfort, 90, mg ként és 3,2 mg klórt tartalmaz. Energiaértéke: 36 kcal / 100 g 1 mandarin 35 mg C-vitamint, 44 mg A-vitamint, 0,07 mg B1-vitamint és 0,02 mg B2-vitamint tartalmaz. Energiaértéke: 37 kcal / 100 g 1 grapefruit 55 mg C-vitamint, 11 mg kálciumot, 9 mg foszfort és 9 mg magnéziumot tartalmaz. Energiatartalma 30 kcal/100 mg. 1 lime 24 mg C-vitamint, 33 mg kálciumot, 8 mg foszfort és 6 mg magnéziumot tartalmaz. Energiaértéke 29 kcal/100 mg.