A mandula a legfinomabb és legértékesebb csonthéjasunk. Az a hír járja róla, ha naponta elfogyasztunk néhány szemet, számos betegséget elkerülhetünk.
A mandula hazája Nyugat- és Kelet-Ázsia, de nagy mennyiségben terem a mediterrán országokban és hazánkban, a Dunántúlon is. A szilva- és barackfélékkel rokon gyümölcs a rómaiak korában került a Kárpát-medence melegebb részeire, maga a szó is latin-olasz eredetű (mandorla). Bár az olajos magvak zsírtartalma magas, mérsékelt fogyasztásuk ajánlott, mert sokféle nélkülözhetetlen tápanyagot tartalmaznak. A mandula húsz százaléka fehérje, gazdag E-vitaminban és magnéziumban, tartalmaz kalciumot, vasat, foszfort, káliumot és cinket is.
Számos gyógyhatása közül a legfontosabbak
- Kalcium-tartalma miatt jó hatással van a csontok erősségére és a fogak épségére, serkenti az agyműködést.
- Kálium-tartalma révén kedvezően hat az idegekre, különösen hatékony idegesség, szorongás, stressz, ingerlékenység, depresszió és szellemi kimerültség esetén.
- A benne található magnézium miatt kedvezően hat bármely görcsre, elsősorban az izomgörcsre, és minden krónikus fájdalomra, különösen a fogfájásra.
- Ugyancsak a kalciumnak, a káliumnak és a magnéziumnak köszönhető, hogy a mandula jótékonyan befolyásolja a szív állapotát, erősíti a véredények falait.
- Kiváló antioxidáns: E-vitamin tartalma megakadályozza az erekben a lerakódást, és megszabadítja a testet a szabad gyököktől.
- Emésztési zavarok esetén is megpróbálkozhatunk vele, jótékonyan hat a belek működésére, gyógyítja a székrekedést.
A mandulát sokféleképpen fogyaszthatjuk. A nyers mandulabél héjával együtt nagy tápértékű csemege, de még finomabb a hántolt, sózott, pirított változat. Nagy hagyománya van a mandulából készülő édességnek, a marcipánnak, a puha zöldmandulát pedig befőtt készítésére használja fel az édesipar. Kellemes ital a mandulatej is: hántolt, őrölt mandulát forró vízzel leöntünk, majd egy óra múlva átnyomkodjuk. A hidegen préselt édes mandulaolaj az egyik legdrágább, legkülönlegesebb olajféleség, a konyhában leginkább hőkezelés nélkül hasznosítható. A keserűmandulából sajtolt olajat a kozmetikai ipar használja fel. Illóolajként parfümkészítéshez kiváló, általános bőrtápláló hatása miatt pedig masszázsolaj és testápoló készül belőle. A recepteket a következő oldalon találod!Receptek
Mandulás csirke zöldborsóval
Hozzávalók 4 személyre: 1 kg csirkemell/csirkecomb, 3 hagyma, 3 gerezd fokhagyma, 1 citrom, 4 evőkanál olaj, 2 evőkanál ételízesítő, 1 kávéskanál koriander mag, fél kávéskanál őrölt kömény, 1 kg (50 dkg tisztított) zöldborsó, 2 evőkanál vaj, 2 evőkanál darált mandula Előkészítés: A csirkehúst megmossuk, lehúzzuk a bőrét, a húst feldaraboljuk, és tálba tesszük. A hagymát, a fokhagymát megtisztítjuk, és apróra vágjuk. Elkészítés: 1.) A csirkehúst meglocsoljuk a citrom levével, 2 evőkanál olajjal. Megszórjuk a Delikáttal, borsozzuk, hozzáadjuk a fokhagymát, a koriandert, az őrölt köményt. Összeforgatjuk, és lefedve kb. 2 óra hosszat állni hagyjuk, hogy az ízek jól átjárják. 2.) Közben a zöldborsót hüvelyéből kifejtjük, szűrőtálban leöblítjük, lecsepegtetjük. 3.) Serpenyőben felforrósítjuk a maradék olajat, a húsdarabokat lecsepegtetjük, majd a forró olajban kb. 8 perc alatt aranysárgára sütjük. 4.) Kiszedjük a húst, a visszamaradt zsiradékba beletesszük a hagymát, és kevergetve kb. 2 percig pirítjuk. Visszatesszük a húst, megöntözzük a maradék páclével, felöntjük 2 dl vízzel, és lefedve lassú tűzön 40 percig pároljuk. A húst tálra szedjük, és maradék levében a zöldborsót puhára pároljuk. 5.) A vajat összekeverjük a mandulával, és a forró csirke tetejére tesszük.
Baklava
Hozzávalók: 15 dkg enyhén sós vaj, 2 csomag 6 lapos réteslap A töltelékhez: 25-25 dkg mandula és dió, 5 dkg cukor, 1 mokkáskanál őrölt fahéj, késhegynyi őrölt szegfűszeg A sziruphoz: 25 dkg cukor, 2,5 dl víz, 3 szegfűszeg, 1 kis darabka fahéj, 2,5 dl citromlé, 25 dkg méz Elkészítése: 1.) A vajat 1-2 percig melegítjük, majd átöntjük egy másik edénybe, így az alja, a zavaros része nem kerül az édességbe. 2.) 4 réteslapot egy kivajazott tűzálló tálban egymásra fektetünk úgy, hogy rétegenként egy kevés olvasztott vajjal meglocsoljuk. A töltelékhez valókat összekeverjük és durvára aprítjuk (ezt merülőmixerrel a legkönnyebb). A felét a tésztára szórjuk, 4 réteslappal befedjük, ugyanúgy vajjal locsolgatva. A többi diós-mandulás keveréket rászórjuk, a maradék tésztalapokkal – azokat szintén megvajazva – befedjük. 3.) Nyolc egyforma négyzetre vágjuk, majd kis lánggal 1 óra 20 percet sütjük. Közben a maradék sziruppal folyamatosan locsolgatjuk, míg szinte mindet beissza.
Csokitorta
Hozzávalók (8 szelethez): 6 nagy tojás, 30 dkg cukor, 25 dkg étcsokoládé, 30 dkg teavaj, 10 dkg finomliszt, 5 dkg darált mandula, néhány csepp vanília- és mandulaaroma (ezek el is maradhatnak), a forma kikenéséhez: vaj, a tálaláshoz: porcukor Elkészítése: 1.) A tojások sárgáját egy tálban a cukorral – ha lehet elektromos habverővel – sűrűn folyósra verjük. Akkor jó, ha állaga a tartármártáshoz hasonló. 2.) A csokoládét és a vajat vízgőz fölött épp csak fölolvasztjuk, vigyázva arra, nehogy nagyon felforrósodjon. A cukros tojásba öntjük, majd a liszttel elkevert mandulát is beleszórjuk, az aromát is belecsöpögtetjük. 3.) A tojásfehérjét kemény habbá verjük, és óvatos mozdulatokkal az előzőkbe forgatjuk. 4.) Egy 24 centi átmérőjű tortaformát kivajazunk, a tésztát egyenletesen belesimítjuk. Előmelegített sütőben, közepes lánggal (180 °C; légkeveréses sütőben 165 °C) 50 percig sütjük. Elkészültét a beleszúrt hústűvel ellenőrizhetjük. Akkor jó, ha nem tapad rá massza. 5.) A formában hagyjuk kihűlni, végül cikkekre vágva, porcukorral – esetleg cukrozott kakaóporral is – meghintve tálaljuk. Foto: Kerekes További mandulás receptek >>>