A paraj évszázadokkal ezelőtt fontos szerepet kapott a népi gyógyászatban. Ajánlották többek között mind magas, mind alacsony vérnyomás, vérszegénység és székrekedés ellen, illetve várandósoknak is. Kisbabáknak heti egyszer ajánljuk – csirkehússal, -májja
Legismertebb neve a paraj és a spenót, de hívják spenátnak, spinátnak, spinácnak és barátparéjnak is. A libatopfélék családjába tartozó, egyéves, lágyszárú, többnyire kétlaki növény latin neve Spinacia oleracea. Téli és nyári parajt is termesztünk, szezonja ezért hosszú – s amikor épp nem jutunk friss áruhoz, az élelmiszerüzletekben bármikor hozzáférhetünk levelesen vagy pépesítve lefagyasztott változatához!
A perzsa fű térhódítása
Gyógyító hatás szempontjából az egyik legértékesebb zöldségfélénk. Perzsa fű néven már a VIII-IX. században ismert volt a Közel-Keleten. Onnan vitték az arabok Spanyolországba. Angliában a XVI. században még újdonságként emlegetik. Hazánkba a törökök hozták a XVI-XVII. században. A legkorábbi friss zöldség, és az egyik legrégebben termesztett zöldségnövényünk. Könnyen emészthető, nagy tápértékű. Jellegzetes ízét nem mindenki szereti. (Rengeteg receptet találsz válogatásunkban.)
Gyógyhatása
Mivel sok fehérjét, vitamint (A, B, C, K) és ásványi anyagot (főként magnéziumot, káliumot, kalciumot, vasat) tartalmaz, kiemelkedően gazdag flavonoidokban, karotinoidokban, klorofillban és folsavban, ezért csecsemőknek, gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt javasolt táplálék. Ajánljuk nyersen, salátában fogyasztva, mert úgy sokkal több hasznos alkotóelem marad a zöldségben. Nyersen meggátolja a vesében és a húgyutakban a kőképződést, főzéskor ez az ellenkezőjére fordulhat. Főzéskor a rendkívül hőérzékeny folsav is megsemmisül, pedig a folsav nélkülözhetetlen a vörösvértestek képződéséhez, az aminosav-szintézishez, a magzati fejlődéshez és még számos élettani működésünkhöz. Várandósság idején fokozott spenótfogyasztást ajánlunk! Magas karotinoid- és klorofill-tartalma miatt ajánlható rákos megbetegedések megelőzésére. Nyersen a bélműködést serkentő és vastagbéltisztító hatású, a benne lévő kálium vérnyomásszabályzó. Antioxidáns összetevői védenek a szív- és keringési rendellenességektől. Spenótfogyasztással csökkenthető a vércukorszint, erősíthető az immunrendszer, a látás, és frissen tartható az időskori emlékezet. Alacsony energiatartalmának köszönhetően fogyókúrás étrendben is tökéletes helye van.
Hogyan tároljuk?
Vásárláskor figyeljünk arra, hogy a paraj levelei ropogósak legyenek! A kiválogatott, egészséges leveleket nedves ruhába csavarva a hűtőszekrényben 12 óra hosszat tárolhatjuk. Ha nem tudjuk azonnal felhasználni, akkor feldolgozva tegyük a mélyhűtőbe, vagy gyorsfagyasztott terméket vásároljunk. A paraj nitrátot tartalmaz, ezért a szárakat szedjük le, és mindig frissen használjuk fel, ne hagyjuk megfonnyadni!
A recepteket a következő oldalon találod! Receptek
Sajtos polenta spenótszósszal
Hozzávalók 4 személy részére: 20 dkg feta sajt, 7 deci víz, 1 teáskanál só, 25 dkg kukoricadara, 4-6 evőkanál vaj vagy margarin, 25 dkg spenót (lehet mélyhűtött is), 2 evőkanál tejföl, 1-2 evőkanál zabpehely Elkészítés: 1.) A fetát apró kockákra vágjuk. 2.) A vizet a sóval egy mély teflonos serpenyőben forrásig melegítjük, a kukoricadarát állandó keverés mellett a vízhez adjuk, hozzáadjuk a felkockázott sajtot, és szintén folytonosan kavargatva addig főzzük, míg be nem sűrűsödik. Ekkor elsimítjuk a polentát a serpenyőben, és kb. negyedóra alatt hagyjuk kihűlni. 3.) Közben a spenótot megpároljuk, hozzáadjuk a tejfölt, és a zabpehellyel besűrítjük. 4.) A kihűlt polentát kiborítjuk egy deszkára, vagy tálra, és szeletekre vágjuk. A serpenyőt elmossuk, a vajat felhevítjük, és a polenta szeletek mindkét oldalát megpirítjuk benne. A polentát a spenótszósszal tálaljuk.
Spenótos-sajtos batyu
Hozzávalók: 1 leveles tészta, 50 dkg spenót (lehet mirelit is), 1 mozzarella sajt (vagy 15-20 dkg trappista), vaj, só, bors, szerecsendió, egy tojás Elkészítés: 1.) A tésztát felengedés után vékonyra kinyújtjuk, négyzetekké vágjuk. 2.) A spenótot vajon a fűszerekkel megpároljuk. Belekeverjük a kockára vágott mozzarellát vagy a reszelt (kockára vágott) trappistát. 3.) A tésztadarabokra egy kanálnyit helyezünk, batyuvá formázzuk, megkenjük tojással, és előmelegített sütőben körülbelül 25 percig sütjük. A tepsit kenjük ki zsiradékkal vagy béleljük ki sütőpapírral. Önállóan is fogyasztható, de ha valamilyen szószt kínálunk mellék, még finomabb.
Krémsajtos-spenótos penne
Hozzávalók: spenót, natúr krémsajt, penne, só, bors, fokhagyma, sajt (szabadon választott, a füstölt vagy parmezán feldobja) Elkészítés: 1.) A mirelit spenótot kis vízzel felmelegítjük, forraljuk, közben belenyomunk 6-8 kisebb fokhagymagerezdet. Sózzuk. 2.) A krémsajtot beletesszük és felforraljuk. Utána borssal, esetleg kis mustárra ízesítjük. Kicsit hígra hagyjuk. Akár az utolsó percben is lehet még krémsajtot beletenni. 3.) Közben a penne tésztát megfőzzük, tűzálló tálba tesszük, ráöntjük a mártást és sok reszelt sajtot teszünk a tetejére. 4.) 20 percig sütjük 200 fokon. További spenótos finomságok >>>