Európában egyre divatosabbak a távol-keleti küzdősportok, gyógyítási meditációs módszerek. Hazánkban is egyre-másra nyílnak az ilyen iskolák. Azt viszont kevesen tudják, hogy az összes módszer gyökere a csikungban rejlik.
A csikung gyűjtőfogalom, amit a kínai egészségmegőrző gyakorlatok széles körére használnak. A kínai nyelvben két írásjellel jelölik: csi és kung, s mert a kínai nagy értelmező szótárban a csi írásjelének mintegy harminc fogalom felel meg – gáz, anyag, levegő, légkör, időjárás, klíma, köd, lelkierő, hatalom, energia, életerő és így tovább -, talán ez is hozzájárul ahhoz, hogy az európai nyelvekben igazán nincs is pontos megfelelője. A csikung több ezer éves meditáció és gyakorlatsor, egyfajta belső út, amely a mindenséggel való harmóniához vezet. Segítségével az ember belső energiája összekapcsolható az univerzális energiával, így töltődik fel, erősödik meg – ez adja a magyar értelmezés alapját. Azaz a csi (amit írnak qi-nek, chi-nek és még sokféleképpen) az energia, az életerő, a kung pedig művelést, gyakorlást jelent. A csikung valójában a csi (az energia) felhasználásának művészete: a környezetből való megszerzése, átalakítása és kisugárzása. Tágabb értelemben az egészség megtartásának művészete, tudomány, filozófia, gondolkodásmód, a környező világgal és a világegyetemmel történő energia- és információcsere módszere, amit a kínai kolostorokban sajátítottak el a mesterek, akik a technikáját, módszertanát hosszú éveken át gyakorolták, és titkát féltve őrizték. Az újabb tanítványokat maguk választották. A titoktartás kötelezettségét csak alig néhány évtizede oldották fel a saolin papok.
|
Tábori László nemzetközi csikungtanár is a híres henani saolin templomban ismerkedett meg a Csung Jüan Csikung titkaival, s szerzett sok-sok tanulás és gyakorlás után diplomát Hszu Ming-Tang nagymestertől, és adja át tudását mindazoknak, akik szívesen erősítenék szellemi-fizikai energiájukat, és az öt érzékszervük mellett szívesen használnák a hatodikat (netán a hetediket, nyolcadikat) is. – Miben különbözik a Csung Jüan Csikung a többitől? – Ez valamennyi „ősatyja”. Magyarra talán úgy fordíthatnánk le, hogy „az élet egyszerű tudománya”. Csung Jüan egy közép-kínai síkság neve, ahonnan a kínai civilizáció és kultúra eredt, s ahonnan több mint hétezer évvel ezelőtt elindult útjára ez tanítás is. Ez a rendszer a legátfogóbb, globálisan átöleli az emberi létezés dimenzióit: a tanítás, a fejlődés, az önszabályozás, a megelőzés, a gyógyítás, a filozófiai koncepció a világegyetem szerkezetéről, evolúciójáról, beleértve az embert is mint annak szerves részét. Univerzális volta miatt a „titkos tanok” csoportjához tartozik, és széles körben, a tömegek részére elérhetetlen. – De az a része, amely már sokak számára elérhető, segít eligazodni a világban, azt tanítja, hogy az ember állandó kapcsolatban áll az univerzummal, hiszen része annak. – Ha a föld-ember-ég kapcsolati láncot vesszük alapul, akkor az ember a (világ)mindenség középpontjában áll, valójában az összekötő láncszem szerepét tölti be. Vagyis az energiacsatornák jelenléte és az energiaáramlás az emberi szervezeten belül teljesen természetes dolog. Az ember persze nemcsak összekötő szerepet kap a környező világban, hanem önmagában is egy saját világot alkot. A saját világán belül hasonló energiaáramlások vannak jelen.
|
A beavatás útja
A rendszernek három fő része van, amelyek különálló egységeket alkotnak. Az első rész: a Felemelkedés iskolája. A második rész: a Képmedicina. A harmadik rész: a Tudástranszplantáció. A Felemelkedés iskolája öt szintből áll, és a mester tanításával elsajátítható. 1991 óta tanítják az egykori Szovjetunió államaiban, az Egyesült Államokban, Németországban, Spanyolországban, Izraelben és Magyarországon. Az első négy szint tanfolyamok formájában zajlik, ahol az alapelemeket és a módszertant ismerik meg a hallgatók, akik a gyakorlás során egészségi állapotuk javulását tapasztalják. A negyedik szinten olyan technikákat tanulnak a résztvevők, amelyek segítségével minden élővel kommunikálni tudnak (a növény- és állatvilág képviselővel), és megismerik a kölcsönhatások elveit. Ehhez az ötödik szint már csak kevesek számára elérhető. A Képalkotó terápia valójában a gyógyító csikung, aminek titkosságát 1997-ben oldották fel. A tanulók öngyógyítási technikákkal, az életenergia visszaszerzésével, a betegségek kezelési módszerével, mantrákkal és szimbólumok alkalmazásával ismerkednek meg. A Tudástranszplantáció speciális utat nyit a tudás megszerzéséhez, de jelenleg ez még a „titkos tanokhoz” tartozik, és mintegy öt százalékát használják a csikungtanítók a tudás átadására. Kínában egyre több egyetemen és kutatóintézetben alkalmazzák Magyarországon már négy kötetben, illetve DVD-n is megjelent az első két rész módszertana, de Tábori László szerint igazából a tanító segítségével történő tanulás javasolt, mert a közös munka során lehetőség van a korrigálásra, és minden gyakorlatsor helyesen rögződik. A mester tehát az első tanítási szinten megmutatja, hogyan kell végezni az adott gyakorlatokat, és a tanuló addig ismétli, amíg automatikussá nem válik.
A csikung lényege a belső és a külső harmónia kialakítása, az ember, a föld és az ég hármas egységének megteremtése. A föld jin jellegű (nőies, fekete), az ég jang jellegű (férfias, fehér). Az ember e kettő között van, a talpán (a jungcsüan ponton) keresztül felveszi a föld jin energiáját, a fejtetőn (a pajhuj ponton) keresztül pedig az ég jang energiáját. A Csung Jüan Csikung egységes rendszerbe fogja a föld, az ember és az ég iskoláját. Aki a föld iskolában magas szintet ér el, könnyen tud majd dolgozni mindennel, ami a növényvilággal kapcsolatos. Az ég iskolájában több figyelmet szentelnek más világokra, a velük való kommunikációra, s a választásra, hogy hová kerüljenek e világ elhagyása után. Az ember iskolájában a magas szintű mesterek képesek a lelküket más világokba küldeni, majd onnan visszatérni, jól diagnosztizálnak, gyógyítanak – akár nehéz eseteket is.
A harmadik szem megnyitása
Az átlagember ahhoz van szokva, hogy az öt érzékszervét használja: a látást, a hallást, a szaglást, a tapintást, az ízlelést. Az információk többsége tehát az érzékszerveink képességétől, fejlettségétől függ. A csikung azonban megnyitja a hatodik érzékszervet, a „harmadik szemet” is. Ma már közismert, hogy a harmadik szem működése a hipotalamusz területén található tobozmirigy aktív működéséhez kapcsolódik. Ha elég energia áramlik az agy e területére, akkor a tobozmirigy aktivizálódik, és csukott szemmel is láthatunk, ráadásul nem csupán a megszokott látási spektrumban, hanem más – infravörös, röntgen stb. – spektrumban is. Lehetőség nyílik a hétköznapi érzékelésen túl más dimenziókba történő betekintésre, más világok felfedezésére. Távolbalátásra, tisztánlátásra, telepatikus képességekre is szert lehet tenni ily módon. A harmadik szinten megtanulható gyakorlatok lehetővé teszik a harmadik szem megnyitását. Ekkor már láthatóvá válik a testen kívül lévő energia áramlása is. Kitartó gyakorlással azonban az érzékelések tovább finomíthatók, és szép lassan megnyílik a „harmadik fül”, melynek segítségével szélesedik a hallható spektrum. Amikor már ez is működik, tovább fokozódik az érzékenység, és akkor aktivizálódik a „második szív”. Ez nem a fizikai szívet jelenti, hanem a szív, a lélek és a szellem együttesét. A második szív működésének egyik jellemzője az intuíció. A csikung célja tehát az, hogy kifejlődjenek ezek a speciális képességek, mert segítségükkel minőségileg magasabb szintű, új információszerzés és -átadás érvényesül. Ehhez azonban az szükséges, hogy az ember használni is tudja az adottságait, legyen kellően felkészült arra, hogy az ilyen típusú információkat befogadja. További érdekes cikkeket, olvasnivalót, játékot és ajánlót a Kiskegyed Horoszkóp Magazinban találsz. Keresd az újságárusoknál!