Bár mostanában a napszemüveg divatossága a meghatározó, a szemorvosok továbbra is az UV-szűrés fontosságára figyelmeztetnek. Ez azonban nem csupán ránk, felnőttekre, hanem gyermekeinkre is legalább
annyira vonatkozik, hiszen ők azok, akik tavasztól őszig
Flash Gábor szemész oldalunknak azt mondja, azért fontos a megbízható napszemüveg, mert az UV-védelem nélküli sötét lencsék többet ártanak, mintha nem is viselnénk szemüveget. „A fényviszonyoknak megfelelően a pupilla átmérője 2-6 mm között ingadozhat, így szabályozva a beáramló fény mennyiséget. A lencse mögött a csökkent fényerősség miatt a pupilla kitágul, s több UV-sugárzás kerül a szembe, ha a szemüveg rossz minőségű.”
Szemkárosító UV-sugárzás
A napszemüveget már egészen kis gyerekekre is ajánlott feltenni. A káros UV-sugárzás nem csak a bőrükre, hanem a szemükre is hat. Az ultraibolya fény a szaruhártya hámsejtjeinek duzzadását okozza, amely fájdalommal jár. „Ugyanaz történik a szaruhártyával, mint a bőrrel: a kötőhártya kivörösödik, a szaruhártyán pedig kis szürkés pontokkal teleszórt képet látunk a vizsgálat alkalmával – mondja Flash Gábor. „Mindez szúró érzéssel, könnyezéssel jár. A tartós sugárzás a szemlencse elszürkülését okozhatja, és a szem éles látás területén maradandó károsodáshoz vezethet.”
Szemüvegvásárláskor csak olyan terméket szabad venni, amelyen az UV-sugárzás 99 vagy 100 százalékát blokkolja. Mind a műanyag, mind az üveg szemüveglencsék elnyelnek valamennyit a káros sugárzásból. Ez a képesség fokozható a gyártás során bizonyos adalékanyagok hozzáadásával, vagy speciális bevonatokkal. Néhány gyártó az elnyelési képesség jelzésére a nanométeres jelölést használja: a 400 nm jelzés 100 százalékos elnyelést jelent. A polarizáló lencsék viszont nem védenek, csak megszűrik a sima felületről (például úttest, vízfelszín) visszavert sugarakat. Hasznosak lehetnek autóvezetés vagy horgászás közben, de a polarizálásnak semmi köze az UV-elnyeléshez. A jó az, ha a polarizáló lencséket UV szűrővel is kombinálják.Mire kell figyelni?