Egyre több gyermekre támad az allergia, és gyakran tehetetlenül állunk a tünetek előtt. Van valami hatékony módszer a gyógyítására? Hogyan érjük el, hogy a valódi okokat kezeljük?
A gyermekkori allergiás megbetegedések száma sajnos évről évre nő. Legnagyobb részt a pollenek támadnak, de nagy számban találkozhatunk étel- és gyógyszerallergiával is. A nátha lehet megfázás eredménye, de ha hosszabban fennáll, vagy többször jelentkezik, allergiára is lehet gyanakodni.
Az okok
Az allergia végső soron az immunrendszer hiperaktív válasza bizonyos anyagokra, amik a szervezetbe kerülnek. Ezeket az anyagokat hívjuk allergéneknek, és bár bizonyos allergiák örökölhetőek, a nagyját életünk során gyűjtjük be. Általában azok a gyerekek hajlamosabbak az allergiás megbetegedésekre, akiknek az immunrendszere gyengébb. A gyerekkori oltások utáni időszakban is kialakulhat allergia (itt a higany a főbűnös), de a városi szmog, a családi problémák, a vitaminhiányos táplálkozás vagy egy gyógyszeres kezelés is oka lehet a későbbi allergiának.
A tünetek
Az ételallergia jelentkezhet haspuffadással, hasmenéssel, hányással, csalánkiütéssel, ekcémával, ödémával (súlyos esetben a garat vagy a gége környékén). Tehéntej allergiára is érdemes gondolnod,ha a gyermeknek sokat fáj a feje, illetve sokszor jelentkező és nehezen múló középfül-gyulladás, valamint egész évben fennálló orrnyálkahártya-duzzanat, nátha esetén is. A szénanátha és az asztma tünetei között a vizes orrfolyás, tüsszögés, orrdugulás, szemviszketés, nehézlégzés, szorító mellkas szerepelnek. A kis beteg nem bírja a terhelést, hamar kifullad, főleg éjszaka erősen, görcsösen köhög, felhúzott vállal, kapkodva, néha sípolva vesz levegőt.
Mit csinálj, ha sípolva vesz levegőt a gyerek?
Igyekezz elkerülni a pánikot. Nagyon fontos, hogy megnyugtasd a kicsit, vedd az öledbe, bugyoláld be egy takaróba (a rohamok nagy része éjjel jelentkezik), és vidd ki a teraszra, vagy nyiss ablakot. Lélegezzetek mélyeket, és együtt lassítsátok a ritmust. Beszélj neki valami nagyon kellemes, őt érdeklő dologról, igyekezz elterelni a figyelmét. Az asztmás roham nagyon sokszor lelki megpróbáltatások, stressz miatt jelentkezik, próbálj meg puhatolózni és az okokat minél hamarabb kezelni.
Táplálék-allergia
Sokkal gyakoribb, mint gondolnánk, és rengeteg félrekezelt betegség, a gyerekkel kapcsolatos gond megelőzhető lenne, ha először az táplálkozásában keresnénk az allergéneket. Minél tovább volt a gyerek anyatejen, annál kisebb az étel-allergia valószínűsége. A leggyakoribb kiváltó élelmiszerek a tehéntej, tojás, hal, eper, dió, méz, paradicsom, citrus-félék, liszt, kagyló, hüvelyesek, élesztő, olajos magok. Ezeket egy-másfél éves kor alatt ne add a babának. Az allergia nem azonnal alakul ki, sok esetben egy ideig nem tapasztalsz semmit, majd telítődik a szervezet, és akkor jelentkeznek a tünetek. Ezeken kívül a mesterséges színezékek és tartósítószerek is előkelő helyen állnak az allergiát okozó anyagok listáján. Gyomor- és bélrendszeri allergiát, csalánkiütéses bőrproblémát, ritkább esetben ödémát, illetve légzőszervi panaszokat is okozhatnak. A cikk folytatását itt tudod elolvasni >>>