A világon minden 6,5 másodpercben meghal egy ember a dohányzás miatt. A leszokást segítő csodamódszerek hatékonysága kétséges. Az igazi fegyver és a gyenge pont is egyben az akaraterő.
A cigarettázáshoz kapcsolódó veszélyek világméretű problémát jelentenek. A kutatási adatok szerint, aki tizenéves korától rendszeresen dohányzik, körülbelül 20-25 évvel rövidíti meg az életét. Ezért hozta létre az Egészségügyi Világszervezet 1987-ben a Dohányzás Elleni Világnapot, amelyet május 31-én tartanak.
A leszokás nagyon nehéz. A pácienseket itthon is intézményes rendszer segíti. A többnyire tüdőgondozókban működő rendeléseken a szakemberek tanácsokat adnak az életmód megváltoztatásához, és figyelemmel követik a páciens előrehaladását. – Évente nagyjából három-ötezer fő kér tőlünk segítséget a leszokásban – mondja Vadász Imre, az Országos Egészségfejlesztési Intézet Dohányzás és Egészség Központjának vezetője. – Ez a néhány ezer fő azonban jelentéktelen a hazai dohányosok számához képest. A csaknem száz helyszínen működik leszokást segítő központok rendelései ingyenesek. A három hónapos program alatt megtanítják a résztvevőknek, hogyan változtassanak a magatartásukon a cigaretta elhagyása érdekében. Elmondják, hogyan kell átrendezni a mindennapokat és elkerülni, vagy leküzdeni a kísértést. – Az egyik leggyakoribb rosszul beidegződött szokás a reggeli kávé és a hozzá tartozó cigaretta összefonódása. Ezért azt szoktuk tanácsolni a hozzánk fordulóknak, hogy egy-két hétig ne kávét, hanem teát fogyasszanak. A tea nem hozza magával a rágyújtás szükségletét. Az első kezelésen azt is megállapítják, milyen mértékű a páciens nikotinfüggősége. Amennyiben már erős, a fizikai elvonási tünetek elkerülésére az orvos gyógyszert is felírhat. – A nikotinéhséget tapasz és rágógumi formájában is csillapítani lehet, de a legújabb szer egy tabletta – mondja Vadász Imre. – A tabletta nemcsak a nikotinéhséget csökkenti, de egy esetleges rágyújtás után az agyban keletkező kellemes érzetet is megakadályozza. Ezért szedése mellett egyszerűen nem esik jól rágyújtani. Tapasztalataink szerint ez a készítmény nagyon hatékony.A cigaretta lerakásában az akaraterő a legnagyobb fegyver, de a leggyengébb pont is egyben. Végső elhatározás és külső segítség nélkül csak nagyon keveseknek sikerül. A leszokásban számos módszer áll az emberek segítségére, de Vadász Imre szerint ezek egyike sem tudományosan bizonyított. – A legnehezebb szakasz mindenkinél más – teszi hozzá a szakember. – Tapasztalataim szerint ha valaki az első hetet kibírja, akkor jó esélyekkel indul a leszokás felé. A különböző csodamódszerektől azonban nem szabad azonnali megváltást várni. A leghatékonyabb a szakemberek által felügyelt életmódváltozás, amelyben nincs helye a cigaretta rituáléinak.
Jelentkezz most!
A három hónapos leszokást segítő foglalkozásokra a körzeti tüdőgondozókban lehet jelentkezni. Az orvosok segítenek átrendezni a páciens napirendjét, az előre megbeszélt időpontokban ellenőrzik annak betartását, és megbeszélik az okokat, ha mégis rágyújtott a beteg. Szükség esetén felírják a nikotin megvonási tüneteit enyhítő készítményeket.
A cigaretta veszélyei
A halálropi gyengíti az immunrendszert, szürkehályogot, halláskárosodást, tüdőrákot, tüdőtágulást, bőrrákot okoz. A cigaretta felel a kialakuló csontritkulásért, a szívbetegségekért, növeli a meddőség és az impotencia esélyét. Elcsúfítja a bőrt, elszínezi, megsárgítja az ujjaknak és fogaknak. A dohányfüst 40 különböző alkotórészéről bizonyították be, hogy rákkeltő hatású.
Mit történik, ha elszívod az utolsó szálat?
– 20 perc múlva javul a vérkeringés, és a vérnyomás – 8 óra után lecsökken a vér szénmonoxid szintje – 2-3 nap múlva kevesebb nyák képződik a garatban – 5-7 nap elteltével javul a szaglás és az ízlelés – 2-3 hét után megszűnnek az elvonási tünetek – 1 hónap elég, hogy a légzési problémák rendeződjenek – 1 év alatt az érrendszeri betegségek kockázata a felére csökken – 2-3 év múlva a tüdőgyulladás kockázata azonos a nemdohányzókéval – 5 év után felére csökken a tüdő, garat, nyelőcső és hólyagrák esélye – 5-10 év elteltével a trombózis kockázata egyezik a nemdohányzókéval