Étkezési szokásainkat alapvetően az határozza meg, hogy gyerekkorunkban hogyan tápláltak minket. A hagyományos magyar konyha fogásait azonban érdemes kiegészíteni, netán felcserélni az egészségesebb reformételekkel. Az alábbiakban kevésbé megszokott, ám f
Batáta
A batáta, azaz édesburgonya neve ellenére semmiféle rokonságban nem áll a krumplifélék családjával, és az íze sem hasonlít hozzá. Kétféle batáta létezik. Az egyiknek fehér, vagy világos szürke színű a húsa, a bőre pedig mély lila színű, íze a szelídgesztenyére hasonlít. A másik fajta sötét narancssárga húsú, bőre sárgás, réz színű. Ennek a típusnak az íze nagyon hasonlít a legédesebb sütőtök ízéhez. Ásványi anyagokban és vitaminokban rendkívül gazdag, sokféleképpen elkészíthető zöldségféle. Különleges csemegét lehet készíteni, ha a savanyú káposztába reszelt batátát keverünk. A savanykás káposzta és az édes batáta különlegesen harmonizál egymással. Amerikában édesség formájában is fogyasztják: cukorral, fahéjjal, gyömbérrel, tejszínnel süteményt készítenek belőle.
Batáta sült fokhagymával és fetasajttal
Hozzávalók (2 személyre): 2 nagy édesburgonya, 5dkg feta, 2 közepes vörös- vagy lilahagyma, 10-12 fokhagymagerezd, pár ág kakukkfű (ha van, friss), olívaolaj, só, bors Elkészítés: 1.) A sütőt előmelegítjük. Az édesburgonyákat zöldséghámozóval meghámozzuk, és egyforma méretű kockákra vágjuk. Összeforgatjuk olívaolajjal, kiborítjuk egy alufóliával bélelt tepsire, picit sózzuk, borsozzuk, rámorzsolunk pár szál kakukkfüvet. 2.) A fokhagymagerezdeket egészben, héjastul rádobjuk, a hagymákat megpucoljuk és nagy falatnyi darabokra vágjuk. Betesszük a tepsibe, 15 perc múlva kész is. Tálra öntjük és rámorzsoljuk a fetasajtot. Még egy kis sót és frissen őrölt borsot szórunk rá. (Recept: Chili & Vanília)
Tönkölybúza
A tönkölybúza a közönséges búzához képest hatszoros, az ember számára sokkal jobban hasznosítható fehérjét tartalmaz, aminosav-összetétele kiváló. Beltartalmi értékeit tovább növeli a közönséges búzához viszonyított magas ásványianyag-tartalma és sokrétű vitamin-összetétele is. A tönköly segít megőrizni alakunkat, fogyókúránknak is aktív részese lehet. Rendkívüli fehérje-keményítő aránya miatt egyáltalán nem hizlal, ráadásul a belőle készült ételek dúsak, így kis mennyiség elfogyasztása is jóllakottságérzést kelt. Eközben elegendő vitaminhoz és ásványhoz is jutunk. Gyermektápszer is készül belőle, mert a fentebb említett kedvező tulajdonságai miatt a csecsemők már az anyatej mellett is kaphatják. A cukorbetegek is sokkal inkább fogyaszthatják a tönkölybúza lisztjét, mint finomlisztet. A tönkölybúza egyedülálló sikértartalommal is bír, ami annyit jelent, hogy a belőle készült kenyerek kitűnő minőségűek, ráadásul hosszabban eltarthatók, mint hagyományos rokonaik. A tönkölyliszt teljes kiőrlésű változata alkalmas tojás nélküli száraztészták készítésére.
Mozzarella tönkölypalacsintában
Hozzávalók: a palacsintához: teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt, tej, tojás, só; a töltelékhez: mozzarella, paradicsom, friss bazsalikom, extraszűz olívaolaj, só, frissen őrölt bors Elkészítése: 1.) A liszből, tejből, tojásból kevés víz hozzáadásával készítsük el a palacsintatésztát, pihentessük egy órát, majd süssük meg a palacsintákat. 2.) A tészta pihentetése közben készítsük el a tölteléket: a mozzarellát kivételesen ne karikára, hanem 1×1 centis kockákra vágjuk fel. A paradicsomot is ugyanekkora darabokra szeljük fel. A felkockázott sajttal keverjük össze a paradicsomot, sózzuk, borsozzuk, locsoljuk meg olívaolajjal, majd szórjuk meg gazdagon felaprított, friss bazsalikommal. 3.) Ezt a tölteléket tegyük a palacsintánkba. Egy gerezd paradicsommal és egy szép bazsalikomlevéllel díszítsünk.
Hajdina
Bár a hajdina botanikailag a keserűfűfélék családjába tartozik, a hétköznapi életben mégis a gabonafélékhez sorolják, mert lisztes magját a búzához hasonlóan fogyasztják. Értékes tápanyagtartalmú, kellemesen fűszeres aromájú és különleges formájú növény, amely szinte a világ minden népének étrendjében felfedezhető A hajdina rosttartalma a hagyományos táplálkozásban fellelhető egyéb gabonafélék rosttartalmához viszonyítva kiemelkedően magas. Ásványianyag-tartalmát tekintve a többi gabonaféle hasonló értékeivel összevetve igen magas kalcium- és magnéziumtartalommal rendelkezik. Előnye még kifejezetten alacsony nátrium- és viszonylag magas A nyomelemek közül vasban, rézben és cinkben gazdag. Vitamintartalmát tekintve elmondható, hogy a hajdina igen értékes vitaminforrás, mivel a B-vitamincsoport majdnem minden tagját tartalmazza. Tokoferol (E-vitamin), riboflavin (B2-vitamin) és tiamintartalma (B1-vitamin) jelentős. Ezen tápanyagokon kívül kedvező élettani hatással rendelkező biológiai anyagokat is tartalmaz. Ilyenek pl. egyes antioxidáns hatású flavonoidok és a rutin, amely kiváló gyógyszere a kapilláris vérzéseknek és a sugárterápia okozta egészségkárosodásoknak. Kiemelkedően magas élelmirost-tartalma miatt jól alkalmazható a népbetegségnek tekinthető székrekedés étrendi kezelésében, és egyes daganatos megbetegedések (pl. vastag- és végbéldaganat) megelőzésében. Serkenti a vérkeringést, az emésztést, jó hatással van az idegrendszerre, vérnyomás- és vérzéscsökkentő, megszünteti a kellemetlen szájszagot. Csökkenti a bélhámsejtek kóros szaporulatát, védelmet nyújt a rákkeltő anyagok ellen is. Erősíti a kötőszöveteket, védi a szívet és az érrendszert, segíti a sejtfal regenerálódását. Javasolt a hajdinát az elkészítés előtt néhány órával beáztatni, melynek hatására a szemek jelentős mértékben kb. négyszeresére dagadnak, a főzési idő pedig 20-30 percre rövidül.
Tavaszi hajdina egytál
Hozzávalók (10 személyre): 75 dkg hajdina, 10 dkg vöröshagyma, 5 gerezd fokhagyma, 20 dkg olaj 200, 50 dkg sárgarépa, 50 dkg zöldborsó, 60 dkg pulykahús, petrezselyemzöld, só, 2 db leveskocka Elkészítése: 1.) A hagymát apróra vágjuk, összekeverjük az összezúzott fokhagymával, a kockákra vágott pulykahússal és a hajdinával. Az olajon enyhén megpároljuk, 2,5 l meleg zöldséglevessel leöntjük, fűszerezzük. Fedővel lefedve kis lángon 15-20 percig főzzük. 2.) Majd hozzáadjuk a répát és a borsót. Készre főzzük, és szükség szerint utóízesítjük.
Almás hajdinafelfújt
Hozzávalók (10 személyre): 40 dkg hajdina, 16 dl tej, 4 dl víz, 50 dkg alma, 6 tojásfehérje, 25 g vaníliás cukor, 4 dkg margarin, 2 citrom, 10 dkg cukor Elkészítése: a megmosott és átválogatott hajdinát a tej és a víz keverékében feltesszük főni. Ízesítjük a cukorral, a citrom levével és reszelt héjával. Ha megpuhult, belekeverjük a lereszelt vagy szeletekre vágott almát. A felvert tojásfehérjék habját óvatosan beleforgatjuk, majd margarinnal kikent hőálló üvegtálba tesszük, és alaposan átsütjük, amíg a teteje szép piros nem lesz. Dúsíthatjuk durvára vágott diódarabokkal vagy mazsolával, és ízesíthetjük őrölt fahéjjal is. (Receptek: Szűcs Zsuzsanna)