A shiatsu tulajdonképpen egy ősi, keleti fizikoterápia, amely az érintés erejét használja fel a fájdalmak enyhítésére, a test és az elme ellazítására, a stressz leküzdésére.
Annyiban hasonlít az akupunktúrához, hogy szintén energiacsatornákra kíván hatni a test bizonyos pontjaira gyakorolt nyomással, de tűk használata nélkül, kizárólag az ujjak segítségével. (Erre egyébként már maga az elnevezés is egyértelműen utal: a shiatsu nyomást jelent.) De azért a shiatsu több mint egy masszázsforma, különböző nyújtó és tartásjavító gyakorlatok is a kezelés részét képezik. Ideális körülmények a shiatsuhoz – Tiszta, csendes, kellemes hőmérsékletű, kényelmes helyiség. – Lágy, relaxációhoz alkalmas zene. – Félhomály. – Kényelmes, tiszta pamutöltözék.
Lazító gyakorlatok
Az itt következő gyakorlatok a testi-lelki kimerültség hatékony ellenszerei. Végezzük el őket reggel és este is. 1. Álljunk vállszélességű terpeszbe, hát egyenes, vállak leengedve. Csukjuk be a szemünket, elménkből űzzünk el minden zavaró gondolatot, és koncentráljunk arra, testünk mely területén érzünk feszültséget, fájdalmat, fáradtságot. Gyengéden rázzuk meg a karokat és a lábakat, lazítsuk el a testünket. 2. Ujjunkat tegyük a homlokunkra, és enyhe nyomással húzzuk őket középről a halántékok felé. Ismételjük meg háromszor. 3. Könyökünket és vállunkat lazán tartva gyengéden masszírozzuk meg a halántékunkat kis körkörös mozdulatokkal. Masszírozzuk meg az arcunk két oldalát, le egészen az állkapocsig. 4. Hüvelykujjunkkal nyomkodjuk át a szemöldökök belső pontját. (Fejfájás ellen remek!)
Fejfájás ellen
1. Tenyerünkkel masszírozzuk át erősen a tarkónkat, ez javítja az agy vérellátását, oldja a görcsöt az izmokban. 2. Hüvelykujjunkkal fejtsünk ki felfelé irányuló nyomást a koponyaalapra. 3. Ujjainkkal dörzsöljük át a koponyaalapnál lévő izomrostokat.
Qi Gong, légzőgyakorlat stressz ellen
1. Vállszélességű terpesz, karjainkkal kört formálunk, tenyerünk felfelé néz. 2. Orron át belégzünk, közben tenyerünket felfelé húzzuk. 3. Tenyereket lefelé fordítjuk és a föld felé nyomjuk, miközben orron át kilégzünk. 4. Ismét belégzés, a tenyér fölfelé húzásával. 5. Fordítsuk kifelé a tenyerünket, kilégzés közben előrenyújtjuk a kart. 6. Belégzés, karok kifelé nyomva kétoldalt. 7. Tenyerünk felfelé nyomása, kilégzés. 8. Tenyerek lefelé nyomása, belégzés. Ismételjük meg az egész gyakorlatsort háromszor.
Hullámgyakorlat hátfájás ellen
1. Kis terpesz, térdek behajlítva, tenyér a combon, hát egyenes. Homorítás, nézzünk felfelé. 2. Felsőtestünket lassan eresszük le. Eközben végig a mennyezetet nézzük, majd lassan lehajtjuk a fejet, végezetül domborítjuk a hátat. 3. Behúzzuk a hasat, a gerincoszlopot lassan, csigolyáról csigolyára haladva egyenesítjük ki. Fejünk emelkedik fel utoljára. Ezután újra kiindulóhelyzet, a mozdulatsort tízszer kell ismételni.
Kérjünk segítséget!
Ez a gyors és könnyű shiatsu „kezelés” enyhíti a vállakban és a nyakban felhalmozódó feszültséget. 1. Alkarunkkal támaszkodjunk partnerünk vállára, erőteljes függőleges nyomást fejtve ki ezáltal. 2. Hüvelykujjunkkal nyomkodjuk át a vállakat. 3. Fogjuk meg a könyökét, és nyújtsuk a vállát úgy, hogy a könyököt a mellkas elé húzzuk.
Mi a Csi-energia?
A keleti orvostudomány alapvető fogalma, tulajdonképpen életerő, amely meridiánoknak nevezett energiaösvényeken kering a szervezetben. A Csi táplálja a testünket, de lelkünkre, elménkre is hatással van. Ha a Csi áramlását megzavarja valami (sérülés, szorongás, stressz stb.), rossz a közérzetünk, nyugtalanok vagyunk, feszültek, és könnyen megbetegszünk. A shiatsu célja az, hogy biztosítsa a Csi zavartalan áramlását.
Egészséges életmód shiatsuval
A shiatsugyógyászok szerint a rendszertelen életmód, az állandó rohanás és a stressz romboló hatása csak úgy csillapítható, ha egészségesen táplálkozunk (rostban, gabonafélékben, friss zöldségekben gazdag étrend, kevés cukor, só, kávé, szénsavas üdítőital), rendszeresen mozgunk (legalább napi húsz perc sétára jusson idő!), és a shiatsutechnikák segítségével nap mint nap ellazítjuk testünket, lelkünket.