Ahányszor csak belépünk otthonunkba, a bejárat hangulata erőteljesen befolyásolja érzelmeinket. De aki hozzánk jön, az is az először a szemébe ötlő látványról ítéli meg lakásunkat, és persze minket. Ehhez képest a legtöbb előszoba nem más, mint zsúfolt, raktár.
Tartsunk rendet
A feng shui nagyon egyszerű szabálya: tartsunk rendet az előtérben. Ne tornyosuljon benne semmiféle akadály, hogy a külvilágból befelé minél simább legyen az átmenet. Ezzel nagyon megkönnyítjük a csí áramlását. Kertes házak esetében a kapu melletti legfőbb látványosság manapság a kuka. Így, mielőtt bejutna a házba, a csí energiájának előbb a szemetesedényen kell átvergődnie, ami semmiképp sem tesz jót tápláló hatásának. Hogy a kuka ne legyen szem előtt, építsünk falat vagy legalább állítsunk köré farácsot, amire növényeket futtathatunk fel. A csí érkezhet fény és színek alakjában is, ezért jó ötlet a bejárati ajtó fölötti festett üvegablak, ami vonzza a házba a serkentő hatású energiát.
Zsúfoltság negatív csí
A nappaliban gyűlik össze a család, itt fogadjuk vendégeinket. Barátságosnak, hívogatónak és persze kényelmesnek kell lennie. Az ülőalkalmatosságok elhelyezésénél figyeljünk rá, hogy a heverő és a fotelok tompaszöget zárjanak be egymással. Az egymással szembefordított székek merev, formális hangulatot teremtenek. Lehetőleg egyik szék se nézzen hátával a szoba bejárata felé, viszont fontos, hogy a házigazda központi helyet foglalhasson el, szemben az ajtóval, fallal a háta mögött.
A feng shui nem támogatja a háromszögletű formák alkalmazását, túlságosan agresszívnak, számos mérgező nyíl forrásának tartja. A berendezésnél kerüljük a zsúfoltságot, mert az negatív csít vonz, ami a szobában marad. Ez pedig depresszióhoz, pénzügyi nehézségekhez vezethet. A nappaliban közszemlére tehetjük becses tárgyainkat. De csakis azokat, amelyeket igazán szeretünk, és amelyek tükrözik egyéniségünket. A festmények kiválasztásánál a kínaiak arra is ügyelnek, hogy a képeken valamilyen szerencsét hozó tárgy is szerepeljen. A hal például a vagyont, a pillangó a hosszú életet, a hegyek pedig az ambíciót és támogatást képviselik. A fény a feng shui szerint is fontos, kedvező csít vonz ugyanis. Ha viszont túl sok a fény, a megfelelő egyensúly megteremtése érdekében gondoskodnunk kell valamilyen árnyékolásról. Szerencsét hozó csít teremtenek a növények, ezért fontos szerepük lehet az otthonunkban. De csak akkor, ha egészségesek. A hervadt, netán elpusztult példányok betegséget, halált szimbolizálnak.
Tippek
– A lekerekített élű dohányzóasztalnál kellemesebb a csevegés, mint egy éles sarkú, szögletes asztalnál. Kerüljük az üveglappal fedett asztalt, éles széle baljós a feng shui szerint. – Mindig legyen vágott virág a nappaliban, mert megőrzi az energia frissességét. A száraz virágtól óvakodjunk, megakaszthatja az energiát. – Minél több családi fényképet, esetleg családtagot ábrázoló festményt, rajzot tegyünk ki, mert mindegyik gyarapítja az egy fedél alatt élők közti összetartó erőt. – A szobának legyen egyértelmű fókusza, de vigyázzunk, ha ez a televízió lesz, uralkodni fog a környezetén. – A színválasztásban a jin és a jang egyensúlyára kell törekedni. Lakáson belül válasszunk a falaknak egyetlen színt. Ennek a színnek a különböző árnyalatai végtelenül sok variációt engednek meg. A meleg, enyhén barackos tónusok egyértelműen jang színek, míg a hűvös, kékeszszürkék jin színek.
Színek, szobák
HÁLÓSZOBA ajánlott: Kobaltkék, mályva, szürke, bézs, semleges színek: nyugtató hatásúak nem ajánlott: Világos, telített színek: piros, narancssárga. Izgalmat válthatnak ki, nehezítik az alvást
NAPPALI ajánlott: Bármely szín, amit kellemesnek találunk. nem ajánlott: Nincsenek rossz hatású színek. KONYHA ajánlott: Fehér, mint a tisztaság színe. Elfogadhatók még a világos, meleg színek nem ajánlott: Hideg színek, a szürke vagy kék tompítják az étvágyat. A meleg vörös és a narancssárga, a tűz színei túl sok hőt termelnek, ez égett ételhez vezet. DOLGOZÓSZOBA ajánlott: Zöld, mert nyugtatja a szemet, és kedvező a tanulás szempontjából. nem ajánlott: Világosvörös, narancs- és aranysárga elvonják a figyelmet a tanulástól, munkától. ÉTKEZŐ ajánlott: Világos, kissé meleg színek, a lazac, őszibarack, sárgabarack: serkentik az étvágyat, de nem túlzottan. nem ajánlott: Fekete: nem tesz jót az étvágynak, nem kívánatos az étkezéshez FÜRDŐSZOBA ajánlott: Fehér, a tisztaságot, ártatlanságot jelképezi. Jang kiegészítők, narancsvörös, halványzöld melegséget visz a jin környezetbe. nem ajánlott: Fekete vagy bármely más sötét árnyalat, mint a tengerészkék, borvörös, erdőzöld vagy acélszürke.