Ma már számtalan fajta kenyér kapható a hazai élelmiszer áruházakban. A szokásos rozsos vagy kukoricás cipóknál izgalmasabb változatokat is kipróbálhatunk, ha nekilátunk, és házilag készítjük el a kenyeret.
Az ősember nagyjából tizenkétezer éve jött rá, hogy a vízből és őrölt gabonából készült massza a forró kövön finom, ehető élelemmé válik. Így született meg nélkülözhetetlen táplálékunk: a kenyér. Az európai, az észak-amerikai népek általában búzából vagy rozsból készítik és kelesztik, az ázsiaiak, az afrikaiak és a közép-amerikaiak inkább lepény alakú kovásztalan, illetve élesztő nélküli kenyereket sütnek rozs-, kukorica-, zab- és rizslisztből.
Nemzetközi kenyér-különlegességek
- Néhány ország kenyerét világszerte ismerik. A finn ropogós rozskenyér enyhén savanykás ízű. Tengeri halhoz, halleveshez illik felszolgálni. A malátával készült finn kenyér rákkal töltött paradicsommal kiváló, de önmagában, heringes vagy szardellás vajjal is finom.
- Németországban se szeri, se száma a különféle kenyereknek. Legkedveltebb a vollkornbrot, amely magokkal dúsított, teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér.
- A knäckebrot svéd eredetű német kenyér, amelyet rozslisztből sütnek élesztős, kovászos erjesztéssel, négyszögletes formában.
- A franciákat még a karikatúrákon is hosszúkás kenyérrel, azaz baguette-tel ábrázolják. Ennek a kenyérfélének több változata létezik. Szendvicsnek és köretnek is kiváló, a francia hagymaleves egyenesen elképzelhetetlen nélküle.
Az arab országokban, Izraelben és Görögországban készítik a zsebes kenyeret, azaz a pitát. Amikor a tésztát megsütik, üreg képződik a belsejében. Ezt mindenféle finomsággal megtöltik, és úgy fogyasztják. - Az indiai kenyerek többnyire laposak és kerekek, egyfajta lepényhez hasonlítanak. Általában zsiradékban vagy anélkül, tűzhelyen készülnek, nem pedig sütőben. Minden egyes alkalommal frissen szolgálják fel őket, mert ha állnak egy ideig, akkor összeesnek. Sokféle változatuk ismeretes, attól függően, hogy az ország melyik területéről származnak. A legismertebb indiai kenyér a csapati, amely a húsételek ízletes kísérője lehet.
Receptek a következő oldalon!Most pedig jöjjön néhány különleges recept!
Zöldfűszeres csiga-kenyér
Hozzávalók: 50 dkg liszt, 2,5-3 dl víz, 1 tasak instant élesztő, csipetnyi cukor, csipetnyi só A tetejére: víz, szezámmag Töltelék: 5 dkg vaj, 2 gerezd fokhagyma, 3 kávéskanál petrezselyem, 4 kávéskanál snidling, 1 kávéskanál só Elkészítés: 1.) A kenyér hozzávalóit összegyúrjuk, bedagasztjuk és megkelesztjük. 2.) A vajat felforrósítjuk egy kis lábasban, és megfonnyasztjuk rajta a petrezselymet, az áttört fokhagymát és az apróra vágott snidlinget. 3.) A megkelt tésztát lisztezett deszkán átgyúrjuk, és ujjnyi vastagra kinyújtjuk. (Célszerű olyan széles lapot nyújtani a tésztából, amilyen széles a forma, amelybe majd felcsavarva beletesszük.) 4.) A tésztát megkenjük a vajas-zöldfűszeres töltelékkel, és felcsavarjuk, mint egy rétest. A kenyér-rudat ezután kivajazott, szögletes formába tesszük, megkenjük vízzel és megszórjuk szezámmaggal. 5.) Előmelegített sütőben 185 fokon 40 perc alatt megsütjük, majd a formából kiborítva egy rácson hagyjuk kihűlni.
Tejszínes kenyér
Hozzávalók: 50 dkg liszt, 1 csomag instant élesztő, 1 teáskanál cukor, 1 enyhén púpozott teáskanál só, 2 tojás, 1 tojássárga, 1 dl tej, 1,5 dl tejszín Elkészítés: Minden hozzávalót a kenyérsütőgépbe teszünk. Először a folyékonyakat, aztán a szilárdakat, legvégül az élesztőt. Normál kenyérprogramon megsütjük a kenyeret, majd deszkára borítva hagyjuk kihűlni.
Fokhagymás cipó
Hozzávalók: 3 dl víz, 2 evőkanál olívaolaj, 5 dkg sajtkrém, 2 nagy gerezd fokhagyma áttörve, 1 teáskanál cukor, 2,5 teáskanál só, 50 dkg liszt, 1 csomag szárított élesztő, 1 nagy csipet szárított rozmaring Elkészítés: 1.) A hozzávalókat a megadott sorrendben a kenyérsütőgépbe, és bedagasztjuk, majd a duplájára kelesztjük. 2.) A megkelt tésztát lisztezett deszkára tesszük, kettévágjuk, és 2 cipót formázunk a darabokból. Éles késsel keresztben bevágjuk, majd sütőzacskóba tesszük, óvatosan megvizezzük a tetejét, majd lezárjuk, és néhány helyen spéktűvel megszurkáljuk. 3.) Előmelegített sütőbe tesszük, és 190 fokon 45 perc alatt készre sütjük. A sütőzacskót óvatosan felvágjuk, kivesszük belőle a ropogós cipókat, és rácson hagyjuk kihűlni őket. Frissen, vajjal, felvágottal, sajttal és/vagy zöldségekkel fogyasztjuk. Napokig friss marad, és nagyon finom.
Rózsakenyér
Hozzávalók: 3,75 dl víz, 1 teáskanál cukor, 2 teáskanál só, 80 dkg liszt, 2 tasak instant élesztő A kenéshez: 6 evőkanál puha vaj, 1 tojássárgája Elkészítés: 1.) A hozzávalókat a megadott sorrendben a kenyérsütő gépbe tesszük és beállítjuk úgy a gépet, hogy sütés nélkül bedagassza és kétszeresére kelessze a tésztát. 2.) Ha a tészta megkelt, lisztezett deszkára borítjuk, és jól átgyúrjuk, majd 30 percig pihentetjük. 3.) A tésztát lisztezett konyharuhán kb. 1 cm vastagra nyújtjuk és megkenjük olvasztott vajjal, majd felcsavarjuk, mint egy bejglit. (Ebben segítségünkre lesz a konyharuha.) 4.) A tekercset kétujjnyi vastag szeletekre vágjuk, és sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük – vágási felülettel felfelé. Egy tojás sárgáját vízzel összekeverünk, és megkenjük a További különleges kenyér-receptek >>> Fotó: Aszódi Ádám