Az ősz gyümölcsei nem csak nagyon finomak, de ugyanennyire hasznosak is. Nemcsak fogyasztani jó azokat, de különféle módon elkészítve sokat segíthetnek a szépülésünkért. Arról nem is beszélve, hogy ha házilag készítjük el a kozmetikumokat, a pénztárcánkat
Az egészség megőrzéséhez, a szépségápoláshoz is jók az ősz gyümölcsei: az alma, a szilva, a szőlő és a dió. „Túl pattanásos a bőröm”, „Túl sok a ráncom”, „Korpás a hajam”, és sorolhatnánk, kinek milyen baja van önmagával. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány olyan praktikát, aminek talán dédanyáink is hódoltak. Nem kell mindjárt a legdrágább krémeket és olajakat megvennünk, elég, ha az amúgy is mindennap fogyasztandó gyümölcsökből néhány darabbal többet vásárolunk. Az almának például igen magas a víztartalma. Emiatt kiválóan képes a bőr elvesztett nedvességtartalmát pótolni. A leghatásosabb, ha egy-két gyümölcsöt lereszelünk, összekeverjük ugyanennyi tojással. Az arcunkat előbb alaposan megtisztítjuk, és az előbbi egyveleget felvisszük a bőrünkre. Húsz percig állni hagyjuk, s amikor langyos vízzel lemossuk, az eredmény láthatóbb lesz, mint a legdrágább pakolás után. Az alma egyébként a szakemberek szerint a korpás haj ellen is nagyszerű fegyver. Ehhez nem kell mást tenni, mint kipréselni a gyümölcs levét, és hozzáadni egy kevés ecetet. Ezt vigyük fel a fejbőrre, és hagyjuk, hogy felszívódjon. Ezután jöhet a hagyományos samponos-változat is. A titok nyitja: a gyümölcs és az ecet savas hatása elpusztítja az amúgy lúgos környezetet kedvelő korpásodást. A körte a legjobb bőrradír. A gyümölcs kipréselt levét egy kevés búzakorpával vegyítjük és belemasszírozzuk a bőrünkbe. Néhány perc után hideg-meleg váltóvizes lemosással frissítjük, tonizáljuk a bőrünket. A körte ezen kívül a repedezett sarkakra és könyökökre is jó gyógyír. Mézzel és citrommal összeturmixoljuk a gyümölcs levét, és bekenjük vele a kritikus testrészeket. Fél óráig hagyjuk állni, utána garantáltan szebb lesz az ápolandó felület, mint babakorban.
Az ősz elengedhetetlen tartozéka a vadgesztenye, amelynek nemcsak levele, de fakérge, és termése is olyan anyagokat tartalmaz, amelynek főzete csillogóbbá és természetesebbé teszi a hajat. A recept ezúttal sem túl bonyolult: 8-10 gesztenye levelét törjünk össze, majd ugyanennyi gesztenyekérget és termést is. Ezután az egészet főzzük meg egy liter vízben. A színezőt szűrjük le, és öblítsük át vele a hajunk. Egy valamire figyeljünk: a főzet ne a bőrünket, csakis a hajunkat érje.A szőlő a legjobb a ráncok ellen, mivel alfa-hidroxi savakat tartalmaz. Ennek hatására az elhalt bőrsejtek lehámlanak, így a ráncok is halványulhatnak. Már az is elég, ha néhány szemet félbevágunk, és pár percre felhelyezzük az arcunkra. Ha több időnk van, egy konyhai robotgépben pépesítsünk egy fürt szőlőt, és ezt vigyük fel a letisztított arcunkra. Negyed órát hagyjuk állni. Ha van otthon (natúr) joghurt, a pépesített szőlőt keverjük össze vele, és kenjük a dekoltázsunkra néhány percre. Langyos vízzel mossuk le, az eredmény: feszes, rugalmas bőr.
A szilvában található gyümölcssav is remekül tisztítja az arcot, a gyümölcs alkalmazása különösen a száraz bőrűeknek ajánlott. Magozzunk ki pár szem szilvát, hámozzuk meg, és készítsünk belőle pépet. Gyógyszertárban kapható bóraxot szerezzünk be (ez egy olcsó alapanyag, amely fertőtlenítő hatású), és a péphez adjuk hozzá. Ezután vízgőz felett melegítsük fel az egyveleget, és folyamatos kevergetés mellett csepegtessünk a készítményhez egy evőkanál olívaolajat. Ha kihűlt a főzet, használjuk úgy, ahogy az arctejeket szokás. Bár a szilva inkább a száraz bőrűeknek ajánlott, a zsíros bőrűeknek is jót tehet: a pépesített gyümölcsöt néhány csepp citromlével összekeverjük, majd a masszát felvisszük az arcunkra. A kissé megszáradt egyveleget negyed óráig hagyjuk állni, utána langyos vízzel öblítsük le. A készítmény pórusösszehúzó hatását egy alkalom után is megtapasztalhatjuk. A boróka nagyon sok bioaktív vitamint tartalmaz, amelyek képesek a méreganyagok kivonására a szervezetből. Ha egy szivacsra borókaolajat csepegtetünk, és rendszeresen átdörzsöljük vele a combunk és a fenekünk, akkor pár hét múlva akár el is tűnhet a kritikus helyekről a cellulitisz. Ha túl intenzívnek tartjuk a készítmény állagát, kevés vízzel, vagy olívaolajjal hígíthatjuk. Érdemes kipróbálni ezt a „főzetet”, mielőtt több ezer forintot hagyunk a patikákban havonta azért, hogy eltűntessük a narancsbőrt.