Agyunk felmérhetetlen kapacitású, csodálatos műszer, ám a kutatások szerint adottságainak csak mintegy két százalékát használjuk ki. Ugye micsoda pocsékolás? Jó hírünk van: létezik egy tudományosan megalapozott, könnyen elsajátítható módszer, amely lehető
A módszer megszületése
A metódust 1944-ben kezdte kifejleszteni a mexikói származású, Texasban élő José Silva. A tízgyermekes férfi célja kezdetben csupán az volt, hogy gyerekeit segítse a tanulásban. Ezt sikerült is elérnie, ám időközben kiderült, hogy a módszerben ennél na¬-gyobb lehetőségek rejlenek. Először 1966-ban tartott nagy sikerű előadást a felfedezéséről, majd módszere az egész világot meghódította.
A relaxáció áldásai
A módszer alapvető eszköze a relaxáció, vagyis a lazítás, ami már önmagában is pozitív változásokat idéz elő szervezetünkben. Jelentősen javul a szervek – többek között az agy – oxigénellátottsága, lassul az anyagcsere, fokozódik a sejtek regenerációja. Csökken a vér tejsavtartalma, kitágulnak az erek, így javul a szervek vérellátása, csökken a vér koleszterinszintje, megnő az endorfinszint, ami magasabb fájdalomküszöbbel és kellemes közérzettel jár. Húsz perc relaxálás körülbelül annyi stresszt vezet le szervezetünkből, mint 3-4 óra alvás. Ellazult állapotban agyunk alacsonyabb frekvenciájú alfahullámokat bocsát ki, ilyenkor pedig fogékonyabb, tanulékonyabb. Az agykontroll tulajdonképpen az orvostudományon belül alakult új ágazat, a pszicho-neuroimmunológia gyakorlati alkalmazási módja. A Harvard Egyetemen már tanítják a relaxáción alapuló imaginációt, vagyis az agykontroll lényegét: hogyan tudunk ellazult állapotban az elménkkel célzottan hatni a testünkre, hogyan befolyásolhatja a szervezet működését a gondolat.
Gondolat-nagytakarítás
Az agykontroll sikerének alapvető titka a gondolat-nagytakarítás, vagyis hozzáállásunk és az életünket irányító gondolati programok megváltoztatása, a negatív beállítottság pozitívra cserélése. Tény, hogy elménk „alfában” a legfogékonyabb, ám kevesen tudják, hogy agyunk percenként körülbelül harmincszor, igaz, csak pillanatokra, de alfába zökken, tehát különösen „programozható” állapotba kerül. Ez pedig azt jelenti, hogy egész nap programozzuk az agyunkat azokkal a gondolatokkal, amelyeket az adott pillanatban a fejünkben hordozunk. Ennek tudatában érdemes minél inkább kerülni a negatív, pesszimista gondolatokat, kijelentéseket.
Hatékony technikák
Az elmetükre-technika Ez a technika különféle problémák megoldásában és célok elérésében segít. Alkalmazható többek között kapcsolatok jobbá tétele, egészség javítása, önbizalom növelése, félelem legyőzése vagy munkahelyi problémák megoldása érdekében. Alfában képzelj magad elé egy sötét keretes tükröt, és abban jelenítsd meg az adott problémát. Néhány percig elemezd, aztán töröld a felidézett képet egyszer s mindenkorra. Ezután képzelj el egy fehér keretes tükröt, és ebben képzeld el a megoldást vagy a célt! Ha sürgős ügyről van szó, naponta többször is éld bele magad a jelenetbe, mintha máris elérted volna a célodat. Fontos, hogy erős vágy éljen benned a cél elérésére, és higgy is benne, hogy képes vagy a megvalósítására! A pohárvíz-technika Ezt a technikát azok alkalmazzák, akik választ keresnek valamilyen kérdésre, fontos döntést akarnak hozni, vagy ha nem tudják, mi a megoldás egy problémára. Este, elalvás előtt behunyt szemmel igyál meg egy pohár víz felét, miközben felteszed magadban a válaszra váró kérdést. Ezután aludj el. Reggel, ébredés után azzal kezdd a napot, hogy szintén behunyt szemmel megisszod a víz maradék felét, és közben elismétled a kérdést. A válasz legtöbbször álom vagy hirtelen ötlet formájában érkezik, általában huszonnégy órán belül, néha másnap vagy harmadnap. Sokszor úgy kapod meg a választ, hogy a szemed megakad egy mondaton valamelyik újságcikkben, esetleg megüti a füled egy beszélgetésfoszlány, vagy valami figyelemre méltó esemény történik az életedben. A kapacitás növelése Az agykontroll persze nem varázslat. Nem arról van szó, hogy elég, ha tátott szájjal várjuk a sült galambot. Fontos, hogy a „való világban” is megtegyük a céljaink eléréséhez szükséges lépéseket. A relaxálás, a gondolat-nagytakarítás és a különféle, bizonyítottan hatékony technikák segítségével azonban lényegesen kevesebb erőfeszítéssel és sokkal hatékonyabban érhetjük el a kitűzött célokat, oldhatjuk meg eddig reménytelennek tűnő problémáinkat.
Mire alkalmas az agykontroll?
– a stressz levezetésére, – az alvászavar megszüntetésére, – ébresztőóra nélküli, időzített ébredésre, - élénkítőszer nélküli felfrissülésre (például autóvezetéskor), - a fejfájások 90 százalékának és a migrénnek gyógyszer nélküli elmulasztására, - a minket foglalkoztató kérdéseknek a bölcsebb tudatalattink és az úgynevezett kollektív tudattalan bevonásával történő megválaszolására, - a memória fejlesztésére, - gyorsabb és hatékonyabb tanulásra, - a döntéshozatal megkönnyítésére, - céljaink elérésére (magunk és szeretteink gyógyulását is beleértve), - szokásaink (dohányzás, alkoholfogyasztás, túlzott evés, lustaság, rendetlenség) kínlódás nélküli megváltoztatására, - szeretteink szavak nélküli megsegítésére, - az intuíció fokozására.
További érdekes cikkeket, horoszkópokat, sztárokról szóló olvasnivalót a Fanny Horoszkóp Magazinban találsz. Keresd az újságárusoknál!