De vajon kellően figyelünk a látására? Magyarországon ma a 14 év alatti gyerekek egynegyede szenved valamilyen szembetegségben.
Minden újszülött látását ellenőrzik, legközelebb azonban már csak az iskolában végeznek kötelező szűrést. Kevés szülő tudja, hogy az akár tartós látássérülést is okozó rendellenességek jelentős részét kis odafigyeléssel, néhány egyszerű, otthon is elvégezhető vizsgálattal ő maga is időben észlelheti és kezeltetheti. Ilyen vizsgálat lehet az ún. „kukucs játék”, amelynek segítségével jól ellenőrizhető a kisbaba látóképessége.
Veszélyeztetett gyermekek és a megelőzés lehetőségei
Szemész szakorvosi vizsgálat javasolt, ha bármilyen rendellenességet észlel a szülő a kisbaba szemén; például a szembogár területe nem egyenletesen fekete, vagy a szivárványhártya nem szabályos, vagy a szemek állása nem párhuzamos. Kancsalság gyanúja esetén azonnal el kell menni szemorvoshoz. Inkább egy felesleges vizsgálat, mint hogy valami rejtett öröklött, vagy szerzett betegség maradjon titokban. Csecsemőknél a pupilla fényre szűkül, már rövid időre fixálni is képes a fényt, majd a tárgyakat. Amennyiben nem teszi, feltétlenül vigyük orvoshoz. A kisbaba látóképességét ellenőrizhetjük az ún. „kukucs” játékkal. Ezt érdemes havonta megtenni. Figyelmeztető jel lehet az is, ha a baba hunyorog, az egyik szemét be-becsukja. Ebben az esetben is feltétlenül vigyük el gyerekszemészhez szűrésre. Óvoda előtt, körülbelül 2-2,5 éves korban javasolt minden kisgyermek szemész szakorvosi vizsgálata. Ilyenkor már a látóélességet kis rajzokkal, ábrákkal vizsgáljuk, a fénytörési hibát is megmérjük.
A következő szűrővizsgálat ideje 5 éves korban van, egy évvel az iskola előtt. Későbbiekben az iskolában zajlanak a szűrővizsgálatok. A távollátás már kettő-három éves korban szemüveggel kezelhető, az esetleges tompalátás a vezér szem teljes takarásával szintén óvodás korban még gyógyítható. A gyermekeket óvni kell a szemek sérülésétől. Vigyázni kell a maródásokra. Egyre több vegyszert használunk a háztartásokban. Figyelnünk kell arra, hol tartjuk ezeket a mérgeket, milyen könnyen juthatnak hozzá a kicsik. Mindezek veszélyesek a kisgyermekekre, gondosan el kell zárni előlük. Úgy kell végiggondolni a háztartásunkban elhelyezett eszközeinket, elektromos gépektől, szerszámokig, a szögekig, hogy a pillanatra szem elől tévesztett gyermekünk ne tehessen kárt magában, társaiban. Külön meg kell említenünk a számítógépes játékokat. Az ezzel töltött időt is feltétlenül korlátozni kell. Ha egy számítógéppel dolgozó felnőttnek 45-50 perc után kötelezően szünetet kell tartania, akkor ez még inkább vonatkozik a gyermekünkre. A vibráló fény nem csak a szemet, hanem az egész idegrendszert károsíthatja.
Dr. Sényi Katalin egyetemi adjunktus a Magyar Gyermekszemészek és Strabológusok Társaságának elnöke