December 13. Szent Lucia napja. Boszorkányság, babonák, Luca széke, búza, aprósütemények, falusi hagyományok jutnak eszedbe róla. De vajon tudod-e, mi áll mindezek mögött?
A népi babonák szerint a boszorkányok felismerését szolgálta a Luca-székének keresztelt, kilenc fajta fából összerakott, ötszögű faragott kisszék. Készítését december 13-án kezdték el, s 24-ig folytatták. A hiedelmek szerint, aki Karácsony éjjelén erre a székre felállt, meglátta az emberi külső mögött rejtőzködő boszorkákat. Természetesen ezt a boszorkányok is tudták, és bosszút forraltak az emberek ellen az év legrövidebb, legsötétebb napján. Az emberek pedig hittek a mágiában és a bűbájos varázslatokban, ezért a 13-át megelőző estén bebiztosították magukat a rontás ellen: minden ajtót és ablakot bezártak, fokhagymát dugtak a kulcslyukba, keresztbe tették a seprűt az ajtóban, és remélték, megússzák a boszorkányok bosszúállását.
Szent Lucia legendája a IV. századra nyúlik vissza. A történetek szerint Lucia gyönyörű, fiatal, keresztény lány volt, akire szemet vetett egy gazdag, pogány, ám nagyhatalmú férfiú. Ám hiába volt tehetős és befolyásos úr, a lány visszautasította udvarlását. A méltóságában megsértett kérő esztelen dühében elfogatta, és megvakította szerelmét. (Más források szerint máglyára vetette.) A teljes cikket itt olvashatod el >>>Szent Lucia