Kínában úgy tartják, jobb teát inni, mint orvosságot szedni. Ha pedig a tea zöld, még hatásosabb. Hatóanyagainak köszönhetően több krónikus betegség kialakulását megelőzheti – persze csak rendszeres fogyasztás mellett.
A távol-keleti kultúrákban évszázadok, sőt évezredek óta hisznek a tea jótékony hatásában, amit napjaink orvostudományi kutatásai be is bizonyítottak.
Megelőzi a rákot
A rákos megbetegedésekkel foglalkozó tudósok sokáig értetlenül álltak a tény előtt, hogy a japán dohányosok körében ritkábban alakul ki rák. A titok nyitja az, hogy a teában található polifenolok a daganatképződés és -fejlődés, valamint az áttét-kialakulás legtöbb lépésére gátló hatással vannak; a zöld tea a sejteket károsító szabad gyököket leköti, akadályozza a hibás sejtek szaporodását.
Szívbarát
A szív- és érrendszeri megbetegedésekben szenvedőknek is hasznos lehet a zöld tea fogyasztása, ugyanis polifenoljainak antioxidáns hatása megakadályozza a koleszterin felszívódását, ezzel gátolja az érszűkület kialakulását. Erős szívdobogást nem okoz, mert a benne lévő koffein a tea csersavtartalma miatt lassabban szívódik fel. Így csupán szelíden élénkíti a központi idegrendszert; növeli a szellemi teljesítőképességet, a gondolattársításokat, a megfigyelő- és koncentráló képességet, megelőzi, illetve csökkenti a fáradtságérzetet. A koffein élénkítő hatásán túl erős hörgőtágító hatású is, ezért származékai az asztma gyógyításában is használatosak. Ugyancsak a koffeinnek tudható be húgyhajtó hatása.