– Úgy jöttem rá, hogy valami nincs rendjén a kislányom körül – meséli az asszony -, hogy reggelente rendszeresen ételmaradékokat találtam a konyhapulton. Először arra gondoltam, lesben állok, és megfigyelem, ki a zugevő a családban. A véletlen játszotta k
Egyik éjjel nagyon rosszul aludtam, felkeltem, és kimentem, hogy igyak egy pohár langyos tejet. Akkor vettem észre, hogy Ági is kijött utánam. Szóltam hozzá, de nem válaszolt. Merev tekintettel, kifejezéstelen arccal nyitotta ki a hűtőt, kivett egy tábla csokit, és nekilátott, hogy megegye – papírral együtt! Akkor döbbentem rá: a kislányom holdkóros.
Nem tudják, mit tesznek
Ági esete nem egyedi. A gyerekeknél gyakori, a felnőtteknél ritkább jelenségről van szó. Az alvajárás a mélyalvás fázisában lép fel. Automatikus cselekvéssorozat. Leegyszerűsítve úgy fogalmazhatnánk meg, hogy miközben az agy alszik, a test felébred. Az okát nem ismerjük, valószínű, hogy kialakulása az idegrendszer érési folyamataival hozható összefüggésbe. Talán éppen ezzel magyarázható, hogy sokkal gyakoribb gyerekkorban, 4-8 éves kor között, mint felnőtteknél. Ha már a nagyi, esetleg a dédi is bolyongott éjszakánként, gyerekeik éjjeli felfedezőútjainak 14 százalék körüli a valószínűsége. Az öröklött gyermekkori alvajárás azonban az esetek többségében nem nevezhető kórosnak, és jellemzően 14-15 éves korára kinövi a páciens. Az alvajárók többnyire az éjszaka első harmadában kelnek útra: üres tekintettel hagyják el az ágyukat, és rezzenéstelen arckifejezéssel, céltalanul bolyonganak a házban vagy akár a kertben is. Ezek a kirándulások 10-15 percig tartanak, aztán a szökevény magától visszamegy az ágyába, és alszik tovább, mintha mi sem történt volna. Másnap reggel aztán semmire sem emlékszik az egészből.
Aktivizáló tényezők
– Stressz: az olyan gyerekek, akik új lakásba, új környékre költöztek, gyakrabban „alvajárnak”. Azok a felnőttek is hajlamosak rá, akik alváshiányban szenvednek. – Drogok: felnőtteknél az alkohol vagy bizonyos gyógyszerek rendszeres, túlzott mértékű fogyasztása szintén elősegítheti a kialakulását. – Láz: a gyerekek lázas állapotban gyakrabban indulnak éjszakai portyára. – Hold: azt, hogy az alvajárók teliholdnál aktívabbak, tudományos kutatások nem igazolták. Az erős fényforrások azonban vonzzák az éjszakai vándorokat. És ez a fény akár a Hold is lehet.
A balesetek megelőzése
– Távolítsuk el a veszélyforrásokat az útból, csukjuk be az ablakokat és az erkélyajtót, zárjuk le a lépcsőfeljárót. – Tegyünk egy vizes törülközőt az ágy elé. A nedvességgel való érintkezés esetleg felriasztja álmából, mielőtt útra kelne. – Ha alvajáróval találkozunk, maradjunk nyugodtak. Ne próbáljuk meg felkelteni, inkább gyengéden kísérjük vissza az ágyába. – Ha észreveszi, hogy gyermeke vagy hozzátartozója álmában járkál, forduljon bátran orvoshoz. Egy neurológus ma már pontos diagnózist tud adni. Fontos ugyanis az egyéb betegségek (pl. epilepszia) kizárása.Ha kiderül, hogy valóban csak ártalmatlan alvajárásról van szó, nyugodjon meg, gyermeke a kamaszkorba érve kinövi majd furcsa szokását. Köszönjük dr. Novák Márta pszichiáter segítségét!