A természeti népek úgy tartották, hogy a jeles napokon, amilyen a tavaszi nap-éj egyenlőség (március 21.) éppúgy felerősíti a föld energiáit, akárcsak a júniusi Szent Iván-éji napforduló, tehát az ilyen jeles napokon minden mágikus cselekedet hatása megso
A tűzmágiának, a tűzjóslásnak nemcsak azoknál a népeknél volt jelentősége, amelyek a tüzet imádták, vagy az áldozataikat elégették, hanem szinte valamennyi természeti népnél kiemelkedő szerepet kapott. A druidák Ilban Eilernek nevezték a nap-éj egyenlőség napját, s úgy tartották, ilyenkor a legkönnyebb megszabadulni a régi rossz szokásoktól, hiszen végre a sötétséggel maguk mögött hagyhatják a rosszat is, a fénnyel új élet kezdődik. Egész Európában, így Magyarország egyes vidékein is máig él a néphagyomány, hogy ilyenkor „kiszebábut” égetnek, azaz a szalmababát felruházzák mindazzal a roszszal, amit a tél, a hideg, a nélkülözés okozott, és elégetik a telet, a nélkülözést jelképező szalmabábut. Vagy tábortüzet raknak, és a lángok játékából a következő év eseményeire próbálnak következtetni. S hogy még inkább megbizonyosodjanak arról, hogy a kívánságuk valóban teljesül-e, amit nagyon szeretnének, kis papírlapra írják, és a lángok közé dobják. Ha a lap teljesen elhamvad, és a lángok az ég felé repítik, akkor a kívánság biztosan teljesülni fog. A láng elsimítja a háborgó gondolatokat, a lélek megnyugszik, a fény melegséget és derűt sugároz, a remény és a vágyakozás pedig annyira felerősödik, hogy a gondolat előbb-utóbb teremtő erővé válik. A tűzmágia szertartása az évek során rengeteget finomodott, változott, a nagy máglyákat, tábortüzeket felváltották a kicsi lángok – a gyertyák. S már nemcsak a pogányok gyújtottak gyertyát, ha valaki meghalt, hogy a lelke békességet találjon, vagy ha valamire nagyon erősen vágytak, hanem a római katolikusok, a pravoszláv egyház hívei, és szinte minden vallás követői gyertyagyújtással erősítik meg kérésüket, s fejezik ki hálájukat, ha vágyuk teljesül. Az úgynevezett virrasztógyertyák több napon, sőt több héten keresztül éghetnek, hogy segítséget és támogatást szerezzenek annak, aki közel került a halálhoz. Amikor a gyertya leég, a már pislákoló lángjáról lehet meggyújtani a következőt.
Richard Webster Gyertyamágia című kötetét az Édesvíz Kiadó nemrég magyarul is megjelentette, ebben a szerző részletesen bemutatja a gyertyamágia különféle ágazatait. Azok a gyertyák, amelyeket különleges szándékkal égetnek, erőteljes eszközzé válnak, és ezekkel később valóságos varázslatokat is végre lehet hajtani. Ez azért lehetséges, mert a kérést feltevő személy a várt eredményre összpontosít, s közben tudat alatt mintegy belevési vágyát a gyertyába. Amíg a gyertya leég, kívánsága egyre erősödik, s végül kirepül a világegyetembe, ahol válaszra talál. A szerző szerint jelentősége van a mágiához használt gyertya formájának, színének, de még a gyertyagyújtás időpontjának is, ezért kitér a gyertyaláng és a számmisztika, illetve a láng és az asztrológia közötti összefüggésekre. Azt javasolja, hogy aki valaminek az eléréséhez az univerzum energiáit is be akarja kapcsolni mágia segítségével, az a nevéből, születési adataiból származó misztikus számok szerinti gyertyával próbálkozzon, és a csillagjegyének megfelelő napon végezze a szertartást. Az úgynevezett asztrál-gyertyák a varázslatokban és szertartásokban részt vevő személyeket jelképezik. Ezek – a használó horoszkópja vagy más jellegzetességei alapján – különféle színűek (ezek a zodiákusgyertyák). Amennyiben nem ismert az illető horoszkópja, akkor fehér gyertyát kell használni.
A színek varázslata
Nemcsak a pszichológiában, hanem a mágiában is fontos szerepük van a színeknek. Befolyásolják az érzelmeket, felerősítik a hatást. A vörös a szenvedély és a vágy színe. Akkor használatos, ha szerelemmel, egészséggel, szexuális vággyal kapcsolatos a kívánság. (A kínaiak az ifjú párnak piros gyertyákat adnak nászajándékul, amit a hálószobában kell égetni, így segítve, hogy a szenvedély lángja el ne aludjon.) A narancssárga gyertya felszabadítja az energiablokádokat. Segít megbirkózni a hétköznapok gondjaival, s közelebb hozza a vágyott célt. A sárga az élet örömeinek jelképe. Kreativitással, barátsággal, vidámsággal kapcsolatos kérések esetén kell égetni. A zöld az anyagiakkal, sikerrel, karrierrel, szerencsével kapcsolatos kérésnél ajánlott. A kék megóv a rosszakarók ártó szándékaival szemben, erősíti az aurát, oldja a feszültséget. Indigószínű gyertyát általában mások boldogulása érdekében gyújtunk. A rózsaszín a hűséggel, becsülettel kapcsolatos kérések gyertyája. A bíborvörös önbizalom-erősítő hatása miatt az újrakezdés előtt állóknak ajánlott. A barna gyertyát főleg a körülöttünk élő állatok gyógyulása érdekében érdemes égetni. Az ezüstszínű az intuíciót és a művészi adottságokat erősíti. Az arany a gazdagság színe, de csak nagyszabású tervek segítésében érvényesül az ereje. A fehér megsemmisíti a negatív érzelmeket, elveszi a rontást. A fekete gyertyát a mágusok nem ajánlják, mert a negatív energiák, a titkok felerősítője.
Gyertyamágia esetén ki kell zárni minden zavaró körülményt, ami elvonhatja a figyelmet a koncentrálástól. Helyezkedjen el kényelmesen, nézzen bele a lángba, és próbálja maga elé képzelni minél színesebb képként azt, amit szeretne elérni. Ha új lakást szeretne, akkor képzelje el a környéket, ahol majd a ház áll, a házat, amiben a lakás van, a lakást a szobáival, berendezésével, még az ablakpárkányon sorakozó növényeket is vegye sorra. A láng ugyanis a gondolat erejét nagyítja fel, s azt váltja majd valóra. Ha hosszabb betegségből szeretne meggyógyulni, vagy teljesen kimerült, és szeretne új energiával feltöltődni, akkor gyújtson meg egy piros gyertyát, nézze a lángot, és képzelje el, hogy a gyertyafény szép lassan körülöleli, a melege új energiával tölti fel, minden sejtje megújul, a fáradtság teljesen elhamvad. Richard Webster azt tanácsolja, hogy senki ne akarjon gyors eredményt elérni. Legtöbbször türelemre és kitartásra van szükség, hogy a kívánság valóra váljon. Ugyanis a vágy először a tudatos elmében fogalmazódik meg, majd a szükséges mágikus rítus aktivizálja a tudatalattit, és kiküldi a vágyakat az univerzumba. Nagyon fontos, hogy a kívánság sose sértse mások érdekeit, ne tartalmazzon negatív elemeket. (Ha egy jól fizető állást szeretne, ne arra koncentráljon, hogy aki most épp betölti azt a helyet, az legyen beteg, vagy rúgják ki, hogy végre átadhassa önnek. Kérje azt, hogy az illető az egyéniségéhez, tehetségéhez jobban illő másik állást kapjon.) Ha teljes odaadással, átéléssel végzi a szertartást, és hisz is a mágia erejében, akkor a kívánság valóra válik. TILTÁS Gyertyamágiánál alapszabály, hogy a lángot elfújni nem szabad. Vagy teljesen leég, és magától elalszik, vagy gyertya-koppantóval kell kioltani. Elfújni csak abban az esetben szabad a lángot, ha az a cél, hogy a gondolatunk „elszálljon” az éteren át egy másik személyhez.
Ez a cikk a Kiskegyed Horoszkóp Magazinban jelent meg. További érdekes olvasnivalót, horoszkópot, játékot és lebilincselő történeteket a lapban találsz. Keresd az újságárusoknál!