A rovarcsípés-allergia viszonylag ritka betegség, mégis komoly figyelmet érdemel, hiszen súlyos, akár halálos következményei lehetnek. Magyarországon a lakosság mintegy 2 százalékát veszélyezteti túlzott érzékenység a rovarveszély miatt.
Csípést okozhat szúnyog, darázs, méh, bögöly, pók, hangya, kullancs vagy vízparti nyaraláskor a medúza és a tengeri sün is. A leggyakoribb, allergiás reakciót okozó rovarok a méhek és darazsak. A szakemberek szerint nem állapítható meg, hogy felnőtteknél vagy gyerekeknél fordul-e elő gyakrabban rovarcsípést követő túlérzékenységi reakció. A legnagyobb gond a megfelelő ismeretek hiánya, ami különösen a gyereket sodorhatja pánikhelyzetbe, ha rovarokkal találkoznak. Éppen ezért nagyon fontos, hogy mindenki tisztában legyen azzal, hogy milyen tünetek lehetnek veszélyesek, illetve mikor kell azonnal orvoshoz fordulni, sőt akár mentőt hívni. Semmiképp ne essünk pánikba, ha már megcsípett a rovar! Vizsgáljuk meg sérülést, látvány alapján eldönthető, hogy mennyire súlyos az eset. Normális tünetek esetén kialakulhat viszketés, fájdalom, vörös duzzanat a csípés helye körül, illetve kiterjedt, a csípésen túlterjedő duzzanat. Például ha valakit a bokáján csíp meg valamilyen rovar, akkor beduzzadhat az egész láb is. Noha ez ijesztőnek látszik, mégsem tekinthető kóros illetve veszélyes tünetnek.
Allergiás válaszreakciónál enyhébb esetben az egész testre kiterjedő viszketés, csalánkiütés és vizenyő léphet fel, amely erőteljesebb lehet a lazább szövetű testrészeken, például az ajkaknál. Súlyos esetben a bőrtüneteket más szervrendszerek – a keringés, az idegrendszer, a vese, az emésztőrendszer, a légzőrendszer – válasza is kíséri. Így kialakulhat szapora szívverés, vérnyomásesés, zavartság, hányás, hasmenés, eszméletvesztés, sőt akár sokkos állapot is. Noha ez a súlyos allergiás reakció nem gyakori, tíz percen belül szívleálláshoz, eszméletvesztéshez vezethet, így legsúlyosabb formában a csípés hatása akár halálos is lehet. A teljes cikket itt tudod elolvasni >>>