Évszakváltáskor a migrén kínjai is felerősödnek. Az orvosok általában veszélytelen betegségnek mondják, de ez nem zavarja a migrént: pokoli szenvedést okoz.
Az orvosok pontosan tudják: a migrénroham nem egyszerűen fejfájás, hogyan azok hiszik, akiket eddig elkerült, és akik hajlamosak azt mondani, hogy ez csak a kényeskedő hölgyek céltudatosan előadott „hisztije”.
A migrénes fej olyan, mintha présbe szorulna, és ebből a présből nincs szabadulás, az áldozat villámokat lát fényes napsütésben, a keze-lába elnehezedik, elzsibbad, s ehhez jöhet még hányinger, meg az egymást váltogató forróság és hidegrázás, a félelemérzet és az általános rosszullét. Ez a szörnyű állapot akár órákig is tarthat, s bármikor visszatérhet. És visszatér. Sajátos módon főként azok körében, akik tizenéves korukban ismerkednek meg vele. Kiderült ugyanis: negyven év fölött ritkán jelentkezik, ha addig még nem indított támadást.
Hol tart migrénügyben az orvostudomány?
Dr. Martin Gessler német orvos, a migrénkutatás legismertebb szakértőinek egyike elismeri: teljes tudományos hitelességgel még mindig nem derítették fel a migrén titkait. Viszont már szinte statisztikai pontossággal fel tudják sorolni a kiváltó tényezőket.
A rohamokért egyaránt felelős lehet étel és ital; nikotin és kávé, általában az alkohol, különösképpen a vörösbor, de okozhatja csokoládé, bizonyos sajtfajták. S ma már az is kiderült, hogy kiválthatja a szervezet túlérzékenysége – allergiája – egyes élelmiszerekkel, például az erős fűszerekkel szemben.
Nagy százalékban felelős a bajért a stressz, az ingerlékenység, az oly gyakori testi-lelki megerőltetés. Másoknál egyértelműen kimutatható, hogy a migrént az éles fényhatások vagy az időjárási frontok váltják ki. A gyengébb nem azért hajlamosabb a migrénre, mert a női hormonoknak, a havi ciklus folyamán bekövetkező hormonális hullámzásoknak bizonyított szerepe van a rohamok jelentkezésében. Ez magyarázza meg azt is, miért szenvednek ettől a kínzó fájdalomtól közvetlenül a menstruáció előtt.
Migrénkiváltó lehet (de ez nem szükségszerű) a fogamzásgátló vagy az áldott állapot. Tény, hogy bizonyos fokig szerepe lehet az önhipnózisnak, magyarul bebeszélésnek is. Ez pedig nemcsak a nőknél fordul elő, hanem a férfiaknál is. Kiderült ugyanis, hogy akinek a családjában előfordul migrén, annál nagyobb a megbetegedés kockázata. Nem mintha a betegség örökölhető volna. A magyarázat egyszerűbb: vannak fiatalok (nagyobbrészt lányok), akik akarva-akaratlanul eltanulják a környezetüktől a konfliktusok megoldásának migrénre fogható módját, a mesterségesen kiváltott hisztériázást.
Már az is bebizonyosodott: azok, akikre folyamatosan migrénrohamok támadnak, jellegzetes személyiségi jegyeket vesznek fel. – Az aggódás és a feszültség ugyanis jelentősen növeli a fájdalmas rohamok veszélyét, s magának a rohamnak a kínzó hatásait, ezért az érintettek mintegy mókuskerékben forognak, amiből reménytelennek vélik a kitörést – állapította meg dr. Martin Gessler, s hozzáteszi: – Ők azok, akik szinte biztosan fejfájásos rohamot kapnak, ha szabadságra, hosszabb útra indulnak, fontos döntések meghozatala vár rájuk, mert az agyi erek beszűkülnek, sajátos gyulladásos állapotba kerülnek, s a szövetek oxigénhiánya fájdalmat okoz.
De a migrénkutatók helyzetét bonyolítja, hogy másoknál például éppen a jelentős elhatározások meghozatala után, mintegy a megkönnyebbülés hatására robban be a jellemzően migrénes fejfájás, mivel az előző fázisban beszűkült verőerek most kitágulnak, s ez egyesekből nagyobb fájdalmat, görcsöt válthat ki, mint másoknál az erek beszűkülése.
Pszichés okok
A migrénbetegségek mintegy kétharmadánál úgynevezett pszichés okok is szerepet játszanak. S ez önmagában is lehetőséget teremt a mind sikeresebb megelőzésre, s az eredményesebb gyógymódok rendszerezésére. Ha ugyanis a beteg tudja, hogy nála a migrén előjele a hányinger, a fényérzékenység, a látászavar, a fülzúgás, a zsibbadás vagy a gyengeség – időben megkezdheti a védekezést. Megakadályozhatja a fájdalmat okozó biokémiai folyamatok kialakulását.
Mit tehet az orvos és a páciens?
Egyre többet. Akkor is, ha egységes szabályok nincsenek, sőt talán soha nem is lesznek… Amit dr. Gessler az első helyen ajánl, az valósítható meg a legnehezebben: a kiegyensúlyozott életvitel, a nyugalom, önmagunk iránti és a környezetünkkel szembeni türelem. Ez ugyanis sokak számára megszüntetheti a migrénes panaszok ismétlődését.
Mások sikerrel előzik meg a rohamokat azzal, hogy az azokat előidéző, általuk ismert konkrét körülményeket igyekeznek elkerülni: ennek érdekében a lehető legpontosabban figyelje meg alvási, táplálkozási szokásait, s amennyire lehet, változtasson rajtuk – persze orvosi segítséggel. A beteg tudatosan állapítsa meg, mely szagok, ízek, érzések, szemreakciók jeleznek, illetve váltanak ki migrénes rohamokat. Ezeket naplószerűen jegyezze fel, rendszerezze.
Írja össze azt is, milyen gondolatok és érzések válnak úrrá rajta, amikor rosszul van. – A negatív gondolatokat cserélje fel pozitívakra. A fájdalomtól való rettegést tudatosan szorítsa háttérbe, helyette gondoljon elérendő célokra, megoldandó feladatokra, szép élményekre. Vagyis az agyát gyakorlatilag programozza át. S egy idő múlva ráébred, a félelmet és aggódást az agy és az egész szervezet ellazulása, megkönnyebbülése váltja fel. Ez a terápia a kísérletben részt vevők hatvan százalékánál bevált, s azóta is következetesen gyakorolják és alkalmazzák.
Sport, mozgás, akupunktúra
Magyar szakértők szívesen emlegetik a nagy igazságot: sok mozgás, séta, kocogás, úszás, kerékpározás, vagy akár a manapság divatos jógázás szinte minden betegség megelőzésére alkalmas, így a migrén elleni harcban is bevethető. A mozgás ugyanis stabilizálja avérutakat és az ereket, s így azok sikeresebben szembeszegülhetnek a migrénes fájdalmaknak is. Az ellazuláshoz vezető gyakorlatok nemcsak enyhítik a rohamot, de rendszeres végzésük csökkenti a görcsös fejfájásra való hajlamot is. Bizonyítottan megvéd a migrénnel szemben az étkezés és az alvás állandó időpontja (ez önmagában megelőzheti az úgynevezett „hétvégi migrént”, aminek kiváltó oka a megszokott életritmus megszakítása). Nem ok nélkül esküsznek sokan az akupunktúrára. A tűszúrásos kezelés ugyanis feloldja a bioáramkörben létrejött zárlatot, kiegyenlíti a test energiáit.
Mit tehetünk még?
Közvetlenül a rohamok jelentkezésekor is van esély a beavatkozásra – hagyományos és kevésbé hagyományos módszerekkel egyaránt.
* Segíthet egy csésze erős kávé, esetleg citrommal.
* Helyezzünk hideg vizes zsebkendőt a homlokunkra, ez eleve fájdalomcsillapító hatású.
* Lazítsunk a migrén első jeleinek legelső pillanataitól. Figyeljünk rá, hogy a ki- és belégzésünk ritmikus legyen, ez segíti testi-lelki egyensúlyunk megőrzését, s megakadályozhatja akár egy roham beindulását is.
* A pihenés jól besötétített, csendes szobában megkönnyebbülést válthat ki.
* Segít a váll gyengéd maszszírozása és a gerinc tájékának melegítése infralámpával.
Dr. Geissel fontos figyelmeztetése: senki ne legyen eleve ellensége a gyógyszereknek – de mindig az orvosra hallgatva. Az általános szabály migrén esetében, hogy a gyógyszert nagyon sok folyadékkal kell bevenni, mert ez megóvja az amúgy is érzékeny gyomrot, s egyben gyorsítja a gyógyszer fájdalommegelőző vagy enyhítő hatását.
A szakértők elismerik: általánosan elfogadott megelőzési lehetőségek ugyan még nincsenek, de viszonylag jó hatásúak általában a béta-blokkolók. Egyre több a „célzott” gyógyszer, amelyik az ellazult idegszálakat újra megfeszíti, ezzel fokozza az agy vérellátását s enyhíti vagy akár meg is szünteti a fájdalmat. Hasznos lehet a migrénnel szemben valamely speciális ideg-, gyomor- és bélnyugtató.
Van már olyan gyógyszer is, amelyet sikeresen alkalmaznak azoknál, akiknél gyakran hetenként kétszer is előjön a roham. A nők egy részénél eredményesen alkalmaznak hormonkészítményt, s van, akit épp a fogamzásgátló tabletta szedése szabadított meg a migrénrohamoktól. Egy Berlinben készült tanulmány pedig azt is bebizonyította, hogy azoknál, akiknek a szervezetében csökkentették a káros zsírsavak menynyiségét, ritkultak és enyhültek a migrénrohamok is.
Miben reménykedhet az, akit gyötör a migrén?
A tudomány fejlődésének gyorsaságát tapasztalva egyre jobbak az esélyek a fájdalom végleges kiküszöbölésére. De csak akkor, ha az érintettek is aktívan együttműködnek az orvossal. – A migrén sok esetben magától elmúlik, egyszerűen azért, mert megváltoznak a beteg életkörülményei, s ezzel testileg-lelkileg stabilizálódik. – Azoknak pedig, akiket ismételten megtámadják a migrénrohamok, feltétlenül tudniuk kell, hogy mind szélesebb a gyógyítási módszerek és eszközök tára. S főként győzzék meg önmagukat, hogy minden egyes rohamon úrrá lehetnek, ha legyőzik a félelmüket. Akinek ez sikerül, félig már legyőzte a migrént. A másik fele csak így bízható az orvostudományra, a kutatásokra…
Az Astronet ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legérdekesebb hírekért és friss infókért!