Dr. Piri Anikó gyermekgyógyász rezidens és intimtorna-oktató. Miután végzett a Semmelweis Egyetem Általános Orvosi Karán, és elkezdte gyakorolni választott hivatását, foglalkozni kezdett az intimtornával is. Anikóval az intimtorna és a hozzá kapcsolódó is
- Miért kerültél kapcsolatba orvosként az intimtornával? - Először 20 éves korom környékén olvastam róla, és úgy gondoltam, erre nekem is szükségem van, szeretném megtanulni. Mint a legtöbb fiatal nő, aki szexuális életet él, én is szenvedtem a gyakori folyástól, amit szerettem volna természetes módszerrel kezelni. Ezenkívül – be kell valljam- izgatta a fantáziámat a szexuális téren való ügyesedés, illetve a különböző betegségek megelőzési lehetősége is. A tanfolyam elvégzése után már azt gondoltam, ezt a tudást én is szeretném átadni a nőknek, szívesen oktatnám a tornát.
- Mi az intimtorna jelentősége? Csupán egészségmegőrzésre szolgál, vagy már meglévő problémák is megoldhatók vele?
- Az intimtorna jelentős egészségmegőrző illetve -helyreállító módszer. A gátizom működésének tudatosítását szolgálja, melyet már akkor elkezdünk, amikor szobatisztaságra neveljük a gyermekünket. Már ekkor nagyon sok problémát meg lehet előzni, illetve ha nem figyelünk oda, okozni is lehet. Gondolok itt például a helyes székelési szokás kialakítására, hogy tudjon a kisgyerek minden körülmények között kakilni. Ugyanis ha visszatartja, kiiktathatja székelési ingert, ami hosszútávon székrekedés kialakulásához vezethet. Persze hozzá kell tennem, hogy a helyes székelési szokásokhoz szorosan hozzátartozik a helyes táplálkozás is, ezért az intimtorna tanfolyamon életvezetési tanácsokat is kapnak a hallgatók. Visszatérve a kérdésre, nemcsak egészségmegőrzésre szolgál a torna, hanem meglévő problémák is megoldhatók vele. Azonban ehhez hozzá kell tennem, hogy súlyos esetben elsősorban orvosi segítség szükséges, és az intimtornának a gyógyulás elősegítésében, a rehabilitációban lesz szerepe. A hallgatóknak el szoktam mondani, hogy melyik az a stádium, amikor még önerővel helyrehozható az izomműködés, és mikor kell először műteni és utána tornázni.
A változókor a hormonszintek változásáról és egyben egy másik életciklusba lépésről is szól. Sajnos a mai rohanó világban eltűntek a rituálék, amelyek egyik életciklusból a másikba vezethetnék át az embereket, így sokszor nincsenek kapaszkodók, sok lelki problémának ez is oka (pl. letargia, depresszió, pánikbetegség). Igyekszem beszélni a klimax tüneteinek testi, hormonális okáról, másrészt tanácsokat adni az újabb életszakaszba lépéshez. A torna gyakorlásával karban tarthatjuk a hormonháztartást, illetve izmainkat, ezzel is megelőzve például a vizelet-, illetve székletinkontinencia, a hüvelyszárazság, a méhsüllyedés kialakulását. A torna segítséget nyújt ezen kívül a székrekedés, illetve az aranyér megszüntetésében is.
– Milyen gyakran ajánlatos végezni a gyakorlatokat? – Ezt én mindig attól tenném függővé, hogy ki milyen stádiumból indul. Eleinte mindenkinek rendszeres, napi kétszeri 5-10 perces torna szükséges az izmok tudatosításához, és megerősítéséhez. Egy-két hónap eltelte után lehet csökkenteni a gyakorlás mennyiségét, de célszerű napi rendszerességgel végezni a tornát az izomerő fenntartása végett. (A rendszeresen végzett, napi 20-30 perces, egész testre kiterjedő mozgás is életünk része kellene, hogy legyen!). Végül is csak pár perc az egészségért! Akinek viszont súlyos, panaszokat okozó tünetei voltak, annak napi rutinná kell tenni a gyakorlatokat, hogy ne térjenek vissza a panaszai. – Vannak-e visszajelzések korábbi tanítványoktól, és ha igen, milyenek? – Minden csoportomban akadt egy-két tanítvány, akivel később baráti kapcsolatot ápoltunk, így vannak visszajelzések. Sokszor kértek már tanácsot is e-mailben, telefonon a tanfolyam elvégzése után. Talán egy olyan példát hoznék, amelyből az érintettek erőt meríthetnek, és amely bizonyítja, hogy nincs lehetetlen. Egy kedves tanítványomat team-munkában többen is kezeltünk homeopátiával, hastánccal, pránával, intimtornával és táplálkozásbeli tanácsokkal, segítve túljutni a részleges méheltávolítása következtében kialakult vizelési és székelési inger hiányán, illetve ezekből adódó panaszain és elkeseredésén. Az első lépés az úton, az volt, hogy egyáltalán elment a homeopata doktornőhöz, illetve eljött hozzám az intimtornára. Innen már a gyógyulás irányába vezetett az út!