A legenda úgy tartja, a cickafark Akhilleusz lándzsájának rozsdás fémforgácsaiból nőtt ki. A mitológia szerint a görög hős ezzel a növénnyel gyógyította sebesült harcostársait a trójai háború idején.
Angolszász neve gearve (azaz „a test rendbehozója”), az észak-amerikai indiánok is nagyra becsülték, vágott sebek kezelésére használták. Legelőkön, réteken, utak mentén gyakori, szürkészöld évelő növény. Íze aromás, kesernyés. Csak a fehér virágú cickafarkfajok rendelkeznek gyógyhatással. A drog a virágzó növény föld feletti része, a virágot üde nyílásában kell gyűjteni, júniustól szeptemberig. A cickafark rengeteg hatóanyagot tartalmaz, illóolajakat, cseranyagokat, flavonoidokat, szalicilsavat. Ne feledd, a gyógynövény is orvosság, így szedése éppolyan óvatosságot kíván. Nagyobb mennyiségben vagy hosszabb ideig alkalmazva akár ártalmas is lehet!
Mire jó?
Étvágytalanság esetén, görcsös gyomor-, bél- és epebántalmaknál, gyomorhurutnál, vénás keringési zavarok (aranyér, lábszárfekély), visszértágulás ellen és a húgyutak betegségeinek kezelésére ajánlható. Segíti az emésztést, a sebgyógyulást, csillapítja az orrvérzést, és alkalmazható menstruációs zavarok ellen is. A fogíny- és szemgyulladások kiváló öblögető-, illetve borogatószere.
Hogyan használjuk?
Tea 1 púpozott teáskanál cickafarkfüvet adjunk 1/4 liter vízhez, forrázzuk le, majd 10 perc után szűrjük le. Kúraszerűen napi 2 csészényi fogyasztható belőle 6 héten át.