A mai iskolások között sokkal több a félős, depressziós, mint az ötvenes évek gyermekei körében volt. Ez a riasztó eredménye a legújabb kutatásoknak.
Két tanulmányban az elmúlt ötven év során több mint ötvenezer gyermek és fiatal körében végzett vizsgálatok adatait hasonlították össze. A félelem a fél évszázad alatt annyira megnőtt, hogy ma a gyermekkorról mint „a félelem koráról” lehet beszélni – jelentette ki a kutatás vezetője. Szakértők az elkövetkező években az alkohol- és drogfogyasztás drámai emelkedésére számítanak, mivel ezeknek a pótszereknek a terjedése szoros kapcsolatban áll a félelemmel. De ha nem él tudatmódosító szerekkel a gyermek, az egészségére akkor is óriási hatással van a stressz és a félelem, az egyre erősödő depresszió. Még nem lehet felbecsülni ezeket a hatásokat, de különböző vizsgálatokból kiderül, hogy a félelem növeli az asztma, a bélbetegségek, a fekélyek és a koronáriás szívbetegség kockázatát, s ezzel csökkenti a várható élettartamot. A szakemberek szerint sohasem volt ennyi depressziós gyermek, mint napjainkban. Ezt egy nemrég nyolcezer amerikaival végzett vizsgálat bizonyítja. A 45-54 évesek csoportjának két százaléka közölte, hogy tizenévesként klinikai depresszióban szenvedett. A 15-24 évesek közül már 23 százalékot tesz ki ez az arány. Németországban – becslések szerint – az iskolás gyermekek 2,5 százaléka, a tizenévesek 15 százaléka szenved kezelést igénylő depresszióban. Sokszor azonban fel sem ismerik a depressziót, mert hiányzik hozzá a megfelelő eljárás, gyakran még a szembetűnő jeleket is félreértelmezik.
Hogyan nyilvánul meg a depresszió a gyermeknél?
A szülők általában nem is sejtik, hogy valójában mi kínozza a csemetét, amikor értelmetlenül elront valamit, amikor kimarad a játékból, még hatévesen is – vagy újra – bepisil, krónikus alvászavarai vannak. A depresszió félelemmel párosulva hiperaktivitást válthat ki. A szociális viselkedés zavara is gyakran a depresszióval párhuzamosan lép fel. Az állandóan visszatérő testi panaszok – például a has- vagy a fejfájás – is a depresszió jelei lehetnek. A fiúknál a lelki betegség rombolási dühben vagy állandó veszekedésben nyilvánul meg. Jellemző a fiúkra, hogy éppen azt teszik tönkre, amit a legjobban kedvelnek. A lányok viszont visszahúzódóvá, gátlásossá válnak.A gyermek növekvő félelmének és depressziójának okát Twenge amerikai pszichiáternő főleg két tényezőben látja: a televízióból áradnak a riasztó hírek, a külső fenyegetések (AIDS, környezeti ártalmak, háború, terrorizmus), de nagyobb baj, hogy csökkennek, gyengülnek az úgynevezett szociális kapcsolatok. Korábban a család oltalma alatt nőttek fel a gyerekek, a nagyszülők is sok fontos gondozási feladatot átvettek és a szomszédokkal ápolt barátság tovább növelte a védettség érzését. Harminc évvel ezelőtt egy áltagos család huszonegy évig élt ugyanabban a szomszédságban. Ma már ez hét évre csökkent, és a szomszédok is bezárkóznak, nem alakulnak ki barátságok. Mindezt tetézi, hogy a szülők egyre kevesebb időt (naponta tíz-tizenöt percet!) töltenek bensőséges hangulatban a gyerekeikkel.
A gyermek depressziójára utaló tünetek
Kisgyermeknél: * a növekedés elhúzódása, * kevés érdeklődés a korára jellemző tevékenységek iránt, gátlásosság a játékban, * félelem az elalvástól, * letargia, * táplálkozási problémák, * krónikus alvászavarok, * szomorú vagy érzelemmentes arckifejezés, szomorú hang.
További érdekes cikkeket, olvasnivalót, játékot és ajánlót a Fanny Horoszkóp Magazinban találsz. Keresd az újságárusoknál!