A Tápiószentmárton melletti Attila-domb ezrével vonza a gyógyulni vágyókat, de a közelben már tervezik Attila palotáját. A tulajdonos – aki elsőként jött rá a domb hatalmára – évente egymillió látogatót vár.
„Ha ide áll, itt szinte ráz” – jelenti ki Nagykáta polgármestere. Kocsi János közben további instrukciókkal lát el: – Lógassa szabadon a karjait, és ha az ujjbegyei elkezdenek bizseregni és melegedni, akkor már érzi az energiát. Ezután rázza ki a karjait, hogy az érzés elmúljon, de az agya már emlékezni fog rá, így mindig megtalálja majd a sugárzó helyeket. De ilyen jót nem fog találni, mint ez a domb.
Buszok, kopjafák és gyógyulni vágyók
Ez a domb az Attila-domb a Pest megyei Tápiószentmárton határában. Alig pár méterrel emelkedik az asztalszerűen lapos síkság fölé, ilyenből tucatnyit látni az út mentén, amely a Kincsem Lovasparkhoz vezet. Az Attila-dombot mégis messziről észre lehet venni, a rajta emelkedő kopjafák, padok és fából ácsolt kilátó miatt. Hétvégéken buszokkal érkeznek ide a gyógyulni vágyók, akik az 500 forintos napidíjat sem sajnálják, hogy a domb „jótékony kozmikus energiáiból” részesülhessenk.
Egy legenda újjászületése
Most viszont hideg szél fúj, így egy kis csoport fanatikus természetgyógyászt kivéve a kutya sem érdeklődik a domb iránt. Mindez hamarosan megváltozhat és Kocsi János szerint Tápiószentmárton az európai turizmus fellegvára lehet: száz méterrel arrébb már nagy halom bontott tégla jelzi: itt bizony fel fog épülni a „világ nyolcadik csodája”, Attila palotája. Az elképzelés grandiózus: az építmény teljes alapterülete meghaladná a 8500 négyzetmétert. Alsó szintjén 1500 személyes lakomatér kapna helyet, emeletén négyszáz személyes aréna. Kivitelezésében korhűen mintáznák meg Attila korának díszítését és építészeti megoldásait – magyarázza a polgármester. – Fő forrásunk Phriszkosz rhétor bizánci követ beszámolója volt, erre alapozva tervezte meg az épületet Háyde Tibor építész. Arra törekedtünk, hogy akár díszletként is szolgálhasson egy Attiláról szóló filmhez. Az építkezés teljes költsége számításaink szerint meghaladja az ötmilliárd forintot – mondja Kocsi János. A vállalkozó szerint már csak egy dologra várnak: pályázati támogatásra. – Attila külföldön is remekül eladható, ez az épület valósággal vonzaná a turistákat. Az előzetes számítások szerint legalább egymillió látogatónk lenne évente, így hamar megtérülne a befektetés – véli.
Attila dombja jelenleg sem rossz üzlet
Tápiószentmárton Kincsem csodakanca kultusza mellett az elmúlt években magáévá tette az Attila-mondakört is, így a Kincsem áruház melletti Kincsem borozó vetélytársaként megjelent az Attila büfé is. A domb erejében azonban kevesen hisznek a hatezer lelkes településen. Éveken keresztül laktanya volt a területen. Tény, hogy a „csodadomb” oldalából itt is, ott is vasbeton gerendák kandikálnak ki; ránézésre inkább bunkernek tűnik, mint szakrális kegyhelynek. A jótékony hatásra Kocsi János döbbent rá nyolc évvel ezelőtt: mint mondja, egyszerre csak azt vette észre, hogy bizsereg a keze és jobban érzi magát. A „gyógyító domb” híre hamar elterjedt, tucatjával érkeztek és érkeznek a beteg emberek, és ki már egyszeri, ki többszöri itt eltöltött idő után érezte, hogy állapotában javulás állt be. Elindult a kutatás is: a természetgyógyászok mérései jótékony hatású energiasugárzást mutattak ki, amelynek középpontja a természetgyógyászok szerint az Attila dombon van, de állítólag a Kincsem Lovaspark egész területén érzékelhető.
A természetgyógyász szerint
– Ez a hely egy csoda - erősíti meg Béki László természetgyógyász is. – Ez a nyugalom, a táj szépsége önmagában is gyógyír, itt megtalálható a magyar ősgyógyászat minden ősprincípiuma: a tiszta levegő, a tiszta víz, a tiszta, nem szennyezett föld és a sokféle vadon élő állat és madár. Az emberek itt jól érzik magukat, ebben a csendben megnyugszanak – emeli ki a természetgyógyász, aki szerint „a Kocsi Jánosból áradó természetes őserő” is jótékony hatással bír. Jönnek is az ország minden szegletéből: Kocsi János elmondása szerint évente százezer látogatót fogadnak, ebből hatvanezer ember csak a domb gyógyító hatása miatt érkezik. Pedig a Kincsem csodakanca hírnevére alapozott Lovaspark is temérdek szolgáltatással várja a látogatókat. Közvetlenül az Attila-domb mellett, a régi laktanya területén 110 személyes szálloda várja a pihenni vágyókat, uszodával, minigolfpályával, saját állatkerttel, játszótérrel.