A csalán szó hallatán szinte mindenkinek egy sötétzöld, csípős gyomnövény képe ugrik be, amit jó messzire elkerülni. Pedig ha tudnánk, micsoda gyógyító erő lakozik benne, nem lennénk vele ilyen ellenségesek! A csalán egyike a leghasznosabb gyógynövényeink
A növény szárát és leveleit csalánszőrök borítják, ezek üreges tűk, amelyek a növény belsejében termelődő méreganyagot juttatják az ember bőre alá. Ezért ha saját magad kívánod beszerezni gyógyteád alapanyagát, szerelkezz fel védőkesztyűvel és ollóval!
Gyógyító, melegítő csípések
A megfáradt római katonák a hideg éghajlatú területeken csalánlevelekkel ostorozták magukat egyrészt a hideg ellen, mivel a csaláncsípések felmelegítik a bőrt, másrészt pedig ízületi fájdalmaik miatt. Ebből a csapkodásból alakult ki az a mai napig használatos gyógyító eljárás, mellyel a reumát és a köszvényt kezelik.
Méregtelenítő, szépítő főzet
Azért legjobban akkor jársz, ha gyógyteát készítesz belőle. Egy púpozott teáskanál szárított csalánt adj negyed liter forrázott vízhez, rövid ideig áztasd, majd szűrd le – máris kész az egészséges innivalód.