Manapság egyre divatosabb egészségesen élni. Vagy legalább megpróbálkozni vele. Nem könnyű szakítani a rossz szokásokkal, a megszokott napirenddel. Mindennapos a rohanás, kapkodás, a test és lélek kiszipolyozása. Lassításra, megtorpanásra olykor még a be
Az ájurvéda tudománya valahol erre is tanít, és oly sok más esetben is a segítségünkre lehet, persze csak akkor, ha igaz valójában látjuk ezt a csodálatos rendszert.
Mi az ájurvéda?
– A leggyakoribb tévedés, amikor úgy mutatják be az ájurvédát, mint életmódot, vagy mint valami misztikus-mágikus rendszert, teletűzdelve mantrákkal, füstölőkkel, gyertyákkal – mondja Galambos Rózsa, a módszer avatott hazai szakembere, aki tanulmányait 1986-ban az észak-indiai Benáreszben, a hindu kultúra és az ájurvéda ősi központjában kezdte, majd a mestere mellett évekig tanulmányozta az ősi gyógymód alapjait. – Az ájurvéda komoly orvostudomány, amit az öt és fél éves ájurvéda orvostudományi egyetemeken oktatnak. Nyolc fő területet foglal magába, többek között a bel- és nőgyógyászatot, gyermekgyógyászatot, toxikológiát és a sebészetet. Az ájurvéda gyógyászat különös hangsúlyt fektet az egészség megőrzésére. Az életmód itt azt jelenti, hogy a genetikai alkatnak megfelelően kell táplálkozni; az egyén adottságának legelőnyösebb mozgástípust kell gyakorolni; ügyelni kell az emésztésre és ürítésre. Itt minden személyre szabott, mivel az ájurvéda reális, tudományos elveken nyugszik, nem kötődik sem térhez, sem időhöz, tehát bárhol, bármely kontinensen, bárki esetében alkalmazható. – Minek köszönhető, hogy egyes felmérések szerint az ájurvéda az elmúlt húsz év legerőteljesebb trendje a nyugati országokban mind a prevenció, mind a betegségek kezelése területén? – A kezelések valóban nagyon eredményesek, hatékonyak, és nem kell a mellékhatásoktól félni. Az ájurvéda lehetőséget ad az embernek, hogy megértse önmagát, saját szükségleteit és képességeit. Aki megismeri e rendszer alapelveit, kitűnően tudja alkalmazni a mindennapi életében. Segít az egészség, a fiatalos erőnlét és a szépség megőrzésében, ugyanakkor hatékony a betegségek kezelésénél is. Nincs olyan területe az életnek, amelyre az ájurvéda nem tudna hatékony tanácsot, segítséget adni.
A gyógyászatban
– Dióhéjban elmondható, hogy mi az ájurvéda alapja? – Az ájurvéda lényege a három dosa, azaz a három hatóerő. Erre épül fel az ájurvédikus anatómia, az egészségmegőrző programok, a betegségek kezelése és az ájurvédikus gyógyszerészet is. A három hatóerő – a váta, a pitta és a kafa – szabályozza a szervezet fölépítését és működését. * A váta dosa hatására működik a vér- és nyirokkeringés, a menstruáció, az ürítési folyamatok, a beszéd és hallás, a lelkesedés, a kreativitás. Uralja a testen belüli összes mozgást, az idegrendszer és az elme működését. Ha felszaporodik vagy kibillen egyensúlyából, akkor alvászavar, fóbia, görcsök, remegés, székrekedés, paralízis, vándorló fájdalom következik be. * A pitta dosa szabályozza a test hőmérsékletét, a hormonrendszert és az átalakítást, beleértve az elme működését is. A pitta dosa állapotától függ az emésztés milyensége, az érzékszervek működése és a megkülönböztetés képessége. Diszharmonikus működése dühkitörést, fekélyt, hasmenést, bőrkiütést, különböző gyulladásos folyamatokat, gyomorsav-túltermelődést okoz. * A kafa dosa az emberi szervezet „kötőanyaga”. Hatóereje hozza létre és tartja fenn a test struktúráját, ellenálló képességét. Segítségével történik az ízületek „kenése”, a bőr olajossága, de támogatja a sebgyógyulás folyamatát, energiával látja el a szívet és a tüdőt. Olyan érzelmeket szabályoz, mint az odaadás, a hűség, a hosszú ideig tartó sérelmek, a megbocsátás és a letargia. Ha diszharmonikusan működik, túlsúlyosságot, letargiát, allergiát, vérbőséget, vízvisszatartást és hasonló tüneteket okoz. Az ájurvéda tudományának fontos része az egyéni alkat meghatározása. Ez a dosák keveredésének és arányának függvénye. A lelki és testi folyamatokra egyaránt figyelnek a szakemberek, sőt az öröklött tulajdonságok is nagyon fontosak a meghatározásban. Betegséghez az vezet, ha a három dosa velünk született, genetikai aránya megbomlik.
Ájurvéda a szépség szolgálatában
Hazánkban leginkább az ájurvédikus masszázs ismert. Ezek a kezelések akkor hatékonyak, ha személyre szabott ájurvédikus gyógyanyagokkal végzik. Nagyon sokféle masszázs létezik, éppen azért, hogy mindenki a leghatékonyabb kezelést kaphassa. A masszázsok zöme egyórás, és többnyire két masszőr végzi szinkronban. Hogy kinél melyik gyógyolajat vagy egyéb anyagot kell használni, az függ a személy alkatától és a problémáinak milyenségétől. De érdemes figyelembe venni az életkort és más tényezőket. Például jelentős túlsúly esetén szigorúan tilos olajos masszázst végezni. Nagyon hatékonyak az ájurvédikus arckezelések is. Az indiai Shahnaz szépségintézet megalapÍtóját az indiai kormány az ájurvéda nagykövetévé nevezte ki. Shahnaz hercegnő erőfeszítéseinek köszönhetően ma a világ 104 országában, így hazánkban is ismerik és alkalmazzák az ájurvédikus szépségprogramot. Hatékonyságának köszönhetően egyre nagyobb teret hódít a világ minden országában. Angliában és Németországban ájurvéda szakkórház és klinika működik, Európa-szerte számos egészség-szépség farm alkalmazza ezt a kezelési módszert. Baj csak akkor van, ha az eredeti módszereket, nagy hatékonyságú szereket „honosítják”, azaz másfajta termékekkel helyettesítik, vagy rossz módszert alkalmaznak. A szépségápolási termékek elsősorban gyógynövényekből és fűszernövényekből készülnek, méghozzá teljesen más módszerrel, mint a nyugati kozmetikumok. A nyugati termékekben általában egy-egy gyógynövény kivonatát használják, míg az ájurvéda a gyógynövények gyökeréből, leveléből, virágából készít főzetet, párlatot, olajat, és ezekből állítja elő a kozmetikumokat. Gyakran használt gyógynövény az erdei kurkuma – hatásában más mint a fűszer kurkuma -, a vörös és fehér szantál, az ashwagandha, a ním, a kardamom, a rózsaszínű lótusz, a vadrózsa, az egyiptomi lótusz vagy kék lótusz és a krisztustövis. Ezek segítenek a bőrproblémák kezelésében, a bőr megfiatalításában, kisimításában, ránctalanításában.
Ékkövekkel a szépségért
Az anti-ageing készítmények 24 karátos arany, gyémánt, smaragd, rubin, topáz és zafír speciális feldolgozásával készülnek, gyógynövénybázisba ágyazva. Ilyet használtak régen a szépségükről híres indiai hercegnők. A Shahnaz-féle ájurvédikus szépségápolási termékeket használta a néhai Indira Gandhi és Diana hercegnő, ma Hillary Clinton, Cherry Blair, Naomi Campbell és más sztárok alkalmazzák. Ezek a készítmények leginkább hatásmechanizmusukban térnek el a nyugati kozmetikumoktól. Nem tartalmaznak vegyi és szintetikus anyagokat, és legtöbb esetben a hatásuk néhány nap múlva szemmel látható. Az ájurvéda az egészséget is szem előtt tartja, nem csak az anyagi gyarapodást. A valóban jó ájurvédikus termékek épp azért nem kerülnek bolti forgalomba, hogy ne hamisíthassák, és mindenkihez a számára leghatékonyabb termék juthasson el. Kapcsolódó anyagok: Ayurvéda: Milyen testtípusba tartozol?
Ez a cikk az Astronet Horoszkóp nyári számában jelent meg. További érdekes olvasnivalót, horoszkópot, sztárokról szóló cikkeket a lapban találsz.