A XIV. Dalai Láma 1935. július 6-án, egy Taktser nevÛ tibeti faluban látta meg a napvilágot „Tenzin Gyatso”, azaz a „Bölcsesség Óceánja” néven. Jóságával, szelídségével, békeszeretetével az egyik legnagyobb vallási és politikai vezető a világon.
A Dalai Láma kiválasztása
Születésének Tibet népe kiemelten nagy jelentőséget tulajdonított, hiszen hitük szerint az utolsó elhalálozott magas rangú láma (XIII. Dalai Láma) újraszületésének pontos helyét és idejét asztrológusaik, bölcs lámáik meg tudták határozni. A csillagok ezúttal – többek között – a kis Tenzin szülőházára mutattak, minthogy azonban nem ő volt az egyetlen „kiválasztott” gyermek, így a többiekhez hasonlóan egyfajta „próbát” kellett kiállnia: fel kellett ismernie azokat a használati tárgyait, amelyek előző életében legkedvesebbek voltak számára. Nem is akárhogyan! Egy tucat poharat, ruhadarabokat és egyéb eszközt tettek elé, amelyek közül csak egy-egy darab volt az, amelyet valóban korábbi inkarnációjában használt. Ugyanígy kellett az általa fontosnak tartott személyeket is kiválasztania. A kisfiú – aki nem sokkal később (1940-ben, 5 éves korában!) Tibet vallási és az egész világ spirituális vezetőjévé vált ekkor alig 2,5 éves volt… A ma 71 éves XIV. Dalai láma nyelveket beszél, könyveket ír, az emberiséget békére, szeretetre, harmóniára tanítja. Nemcsak kitűnő vezért ismerhettünk meg benne, hanem egy rendkívül gyors észjárású, jó beszédkészségű, megnyerő modorú, tiszta szívű, bölcs embert, aki már eddig is nagyon sokat adott a világnak.
A Világ Teteje
Tibetet méltán nevezik így, hiszen hihetetlenül magas (7-8000 m) hegyei mintha csak a szikrázóan kék eget akarnák elérni. A tibeti történetírás Kr.e. 629-ben kezdődött Szongcen Gampo királlyal, aki az országot egyesítette és elterjesztette a buddhizmust. Vallásuk nagy jelentőséget tulajdonít az előző életeinkben elkövetett cselekedeteinknek és azok következményeiknek, hiszen ezek alapján éljük meg következő életeinkben a jót és a rosszat egyaránt. Az évszázadok alatt azonban a buddhizmus olyan mélyen átjárta az egyes generációkat, hogy mindennapi cselekedeteikbe, kultúrájukba is kitörölhetetlenül beleivódott. Gyermekeiket az anyagi értékek iránt érzett rajongás helyett saját belső értékeik kifejlesztésére nevelik, ezért szándékosan nem törekednek otthonaik pazar berendezésére vagy drága ruhák viselésére, ami elterelné figyelmüket lelki fejlődésükről.
|
Vörös zászló – avagy menekülés Tibetből
Az „anyaország egységesítése” címen a közel 50 éven át tartó kegyetlen kínai diktatúra eredményeképp több mint egy millió békeszerető tibeti lelte halálát hazájában és ezrek menekültek el otthonaikból. Ezekben az évtizedekben a tibeti kultúrát megkísérelték szisztematikusan eltörölni a Föld felszínéről, több ezer kolostort romboltak le, hivatalossá tették a kínai nyelv használatát, az ellenállókat pedig könyörtelenül kivégezték. Kína uralma alatt sterilizálták Tibet asszonyait, illetve erőszakkal abortálták magzatjaikat, így napjainkra a 7,5 millió kínai mellett csupán 6 millió tibeti él saját szülőföldjén, Őszentsége, a XIV. Dalai Láma pedig számÛzetésben él Indiában (Dharmasala-ban) idestova 47 éve…Ő a kínai állam első számú ellensége, aki felemelte hangját az elnyomás ellen és fel merte vállalni hitét és meggyőződését.
A világ szégyene: nukleáris hulladéklerakó a Világ Tetején
A tibetiek mindig harmóniában éltek környezetükkel a hatalmas hegyek, tiszta vízű források és az égszínkék égbolt országában. A buddhizmus a természet és a Világ teremtményeinek szeretetére és tiszteletére tanít, ezért hazájuk természeti kincsei és kultúrájuk évszázadok óta sértetlen tudott maradni egészen 1951-ig, amikor a Kínai Népköztársaság atomhulladék-lerakót létesített a béke követeinek földjén, elhozva ezzel ennek a meseszép földnek a halál üzenetét. Azóta ugrásszerűen megnőtt a torzszülött csecsemők és rákos gyermekek száma, és ez a tendencia folytatódni látszik, hiszen Kína az elmúlt években közel 50 kísérleti robbantást hajtott végre Tibet földjén. A Dalai Láma 25 éve dolgozik azon, hogy felnyissa a világ szemét, és rávilágítson erre a – minden élőlényre ártalmas – pusztításra, a kínai kormány azonban tagad és elhárítja a felelősséget…
„A jó szív a legjobb vallás”
A Dalai Láma hosszú évtizedek óta autonómiáért, erőszakmentességért és békéért küzd Indiába menekült honfitársaival együtt, készül, és hisz a visszatérésben. Alkotmányt készített, kulturális és szociális intézmények, valamint független bíróság alapjait hozta létre. De ki tudja, mennyit kell még Tibet gyermekeinek arra várniuk, hogy végre hazatérhessenek? Ki adja vissza a megkínzott, kivégzett szülőket? Ki építi vissza a lerombolt kolostorokat? A választ egyenlőre csak sejthetjük, de Tibet népe Õszintén hisz abban, hogy egyszer eljön egy jobb világ, amelyben újra saját földjükön élhetnek majd, ahol nem jár börtön és megtorlás vallásuk gyakorlásáért ért és anyanyelvük használatáért…?
A Dalai Láma üzenete magyarul – Instrukciók az élethez:
1. Vedd számításba, hogy a nagy szerelem és a nagy siker nagy kockázattal jár. 2. Amikor veszítesz, legalább a leckét tanuld meg. 3. Kövesd a három T-t. Tiszteld önmagad, tisztelj másokat és tetteidért vállalj felelősséget. 4. Ne felejtsd el, hogy nem megkapni azt, amit kívánsz, néha csodálatos szerencse. 5. Tanuld meg a szabályokat, hogy tudjad, hogyan lehet áthágni őket. 6. Ne hagyd, hogy egy kis nézeteltérés tönkretegyen egy nagy barátságot. 7. Mikor rádöbbensz, hogy hibát követtél el, azonnal tégy lépéseket a kijavítására. 8. Minden nap tölts egy kis időt magaddal. 9. Tárd ki a karjaidat a változásnak, de ne engedd el az értékeidet. 10. Emlékezz, hogy a csönd néha a legjobb válasz. 11. Élj jó, becsületes életet, így mikor öregebb leszel és visszagondolsz, képes leszel másodszorra is élvezni azt. 12. A szeretetteli légkör otthonodban megalapozza életed. 13. Szeretteiddel való nézeteltérésed alkalmával foglalkozz csak az adott problémával, ne hánytorgasd fel a múltat. 14. Oszd meg a tudásod, ez az egyik út a halhatatlansághoz. 15. Légy gyengéd a Földhöz. 16. Évente egyszer menj olyan helyre, ahol még nem voltál. 17. Emlékezz, hogy az a legjobb kapcsolat, melyben egymás iránti szeretetetek meghaladja egymással szembeni érdekeiteket. 18. Mérlegeld a sikeredet annak a fényében, hogy mit kellett feladnod azért, hogy elérd. 19. Vakmerő önzetlenséggel kezeld a szerelmet és a főzést.