Salisbury mellett, a wiltshire-i mező közepén áll a történelem talán legrejtélyesebb emlékműve: Stonehenge, amelyet valószínűleg i. e. 3000 és 1500 között emeltek. Máig sem tudni, kik építették, mint ahogy az sem ismeretes, hogy mire szolgált.
John Aubrey brit író elmélete szerint olyan szentélyről lehet szó, ahol a druidák (kelta népek papjai) ünnepelték a nyári napforduló eljövetelét. Mások úgy gondolták, hogy valójában valamiféle kozmikus ,,számítógép” vagy megfigyelőállomás lehetett, amelynek segítségével a Nap és a Hold állását lehetett megállapítani. Európa atlanti-óceáni partvidékén több ilyen rejtélyes kőépítménnyel, úgynevezett menhirekkel, dolmenekkel találkozhat ma is az utazó. A Bretagne és Írország területén található cromlechek ? kőtömbökből kialakított gyűrűk ? a hagyomány szerint mágikus területet öveznek. Keletkezésükről annyit tudni, hogy valószínűleg még a kelta népek betelepülése előtt szállították a köveket jelenlegi helyükre. Sok fejtörést okoznak a régészeknek, hogy mire is szolgáltak ezek az építmények, s a hozzájuk fűződő kővé vált óriásokról, kőtömböket megmozgató hősökről szóló ? mondák mennyiben segíthetnek a rejtély megfejtésében.
Rejtőzködő portré
Néhány évvel ezelőtt különös „felfedezéssel” állt elő egy brit régész, dr. Terence Meaden. Azt állította, hogy a brit neolitikus kultikus kőkör egyik darabjának oldalán egy több mint 4000 éves portrét fedezett fel, amely eddig elkerülte a kutatók figyelmét. Az arcmás csak bizonyos fényviszonyok közepette tűnik elő, nyilván ezért is nem vették eddig észre. A portrén állítólag egy szigorú, szinte már rosszalló tekintetű férfi látható. Hogy ki lehetett, senki nem tudja: egyes feltételezések szertin a kőkör építtetője, esetleg maga az építő.
Serleg Népének különös szokásai
850 évvel azután, hogy az ember eloször hozzálátott Stonehenge felépítéséhez, a Serleg Népe vándorolt a helyszínre, hogy befejezze a masszív kövek örökségét. A törzs, amely nevét arról a szokásról kapta, hogy halottait díszes korsókba és vázákba temette, olyan bámulatos mu szaki teljesítményeket produkált, amely zavarba ejtette a modern szakembereket is. Tulajdonképpen az ő titkuk Stonehenge legnagyobb titka, mivel a Serleg Népe kobaltákkal felszerelkezve bányászott követ Walesben, majd a kerék ismerete nélkül Stonehengebe vontatta Dél-Wales hegyeitől. A stonehengei platóra vitték az óriási kotömböket, összesen 80-at, melyek mindegyike többet nyomott 4 tonnánál, majd két koncentrikus körben állították fel. A Serleg Népének, primitív eszközeivel elért bravúros teljesítménye a mai napig zavarba ejti a kutatókat.