A feng-shui elveket a lakás tájolásában, berendezésében hazánkban is igen divatos alkalmazni az utóbbi esztendőkben, az indiai módiról a Vasztru-sásztráról azonban kevesebb szó esik, pedig legalább olyan alapos megfigyeléseket összegez.
A különféle célokat szolgáló épületek alakját, elrendezését, sőt a bennük használt építészeti formákat, mintákat, alakzatokat és színeket is évezredek óta gondosan lefektetett térrendező elvek alapján határozták meg. Ez a hagyomány a kínai és az indiai kultúrában maradt fenn a legrendszerezettebb formában. A térrendezés és az építészet kínai tudományát feng shuinak, indiai hagyományait pedig Vasztu-sásztrának (illetve Vaszatinak) nevezik.
Prána – mindenütt
Az indiai építészeti hagyományok alapelve: a harmónia, vagyis az erők egyensúlya a legfontosabb tényező. Az univerzumot alkotó legfontosabb energiát, az életerőt errefelé azonban pránának nevezik, és a végkövetkeztetések is eszerint alakulnak. A prána az indiai felfogás alapján az egész univerzumot áthatja, jelen van az emberben, az összes élőlényben, a természeti erőkben, környezetünk tárgyaiban, így tehát a lakóépületekben is. Az egyes tárgyak, a lakóépület formája, elhelyezkedése, az építéséhez felhasznált anyagok elősegíthetik, vagy éppen megakadályozhatják az életerő harmonikus áramlását, jótékony hatásokat vagy zavart idézve elő az ott tartózkodók életében. Egyes épületekben az ember megnyugszik és kellemesen érzi magát, míg másokban szorong, feszült, esetleg rosszul is lesz.
Építkezés – a Nap fekvése szerint
A Vasztu-sásztra szerint a prána forrása a Nap. Kelet-nyugati mozgása az égen meghatározza a Nap energetikai változásait, és ezeknek az élőlényekre gyakorolt hatását. A kora reggeli és a délelőtti napsugarak kedvező hatást gyakorolnak az élőlényekre, a délutáni és az esti napsugarak viszont már károsan befolyásolják az életerőt. A házunkat ezért úgy kell megépíteni, hogy kelet felé lehetőleg minél nyitottabb, nyugati irányba pedig minél zártabb legyen. A Vasztu-sásztra továbbá azt javasolja, hogy az északi és a keleti oldalon minél több kedvező energiát engedjünk be a házunkba, a déli és a nyugati oldalról pedig minél jobban védjük meg az épületet. Mindemmelett a telek lejtését is számításba kell venni, mivel az életerő mindig az alacsonyabb fekvésű területek felé halad.
Szerelmi fészek indiai mintára
A Vaszati hasznos tanácsokat kínál a boldog házassághoz is. Egyik legfontosabb – és többezer éves! – utasítása, hogy soha ne tervezzünk vizesblokkot a lakásunk közepére, de nem javallja azt sem, hogy kamra kerüljön a konyha és a hálószoba közé. Ugyanakkor jó néhány lakberendezési hibára is felhívja a figyelmet, ami a család vagy a párkapcsolat széthullásához vezethet. A Vaszati megállapítása szerint igen rossz a családi kapcsolatok szempontjából, ha a lakásban középre került a vizesblokk, mert a középre kerülő víz rendkívül kedvezőtlenül hat a családfőre, és a családi békességre. Még a kerti tó, vagy úszómedence tervezésénél is ügyelni kell, hogy az ne az udvar közepére kerüljön! Az indiai megfigyelések alapján egy másik igazi válóok, ha a Szaturnusz által uralt kamra vagy raktár a Mars által irányított konyha és a Vénusz által irányított hálószoba közé kerül. A Mars és Vénusz kapcsolata szinte valamennyi asztrológiai rendszerben a férfi és a nő kapcsolatát szimbolizálja, a Szaturnusz pedig egy igazi aszkéta hírében áll, akinek egyik tulajdonsága az, hogy segít megszabadítani minket a ragaszkodásainktól és elszakít minket azoktól, akiket szeretünk.
Férfi-női energiák
Igen fontos, hogy otthonunkban egyensúlyban legyenek a férfi és női energiák. A férfi energiák keletről, míg a női energiák északról érkeznek otthonunkba. Az energiák északkeleten egyesülnek, így azt állapíthatjuk meg, hogy e három égtájnak (észak, északkelet, kelet) a párkapcsolatunk alakulásában igen jelentős szerepe van. Ha az észak túlságosan zárt, előfordulhat, hogy a feleség nem fogja magát túl jól érezni, ha pedig a keleti fal zárt, a férjnek lesz állandó mehetnéke. Az északkelet – ahol a hímnemű és nőnemű életenergiák találkoznak – mutatja meg, hogy férj és feleség között milyen az egyensúly. Legjobb ide szép nagy ablakokat nyitni, de ha ez nem lehetséges, akkor északkeletre célszerű mindig egy kancsó friss vizet vagy csobogót helyezni, északra minél több zöld növényt, keletre pedig bármit, ami a napra emlékeztet. Igyekezni kell úgy rendezni a bútorokat, hogy a keleti, északkeleti és az északi fal ne legyen túlzsúfolva. Probléma az is, ha a felek között nincs megfelelő párbeszéd, megfelelő kommunikáció. Ezekért elsősorban a Hold és a levegő által uralt északnyugatot tehetjük a felelőssé. Ha lakásunk északnyugati része túl sötét, zárt, levegőtlen, akkor fennáll a veszélyen annak, hogy érzelmi problémáink lesznek. Ha túlságosan felerősödnek otthonunk délnyugati negatív energiái, az szintén kedvezőtlenül hat a családi békére. Ami kedvezőtlen délnyugaton: a főbejárat, kerti tó, túl sok ablak, erkély. Szeretettel, türelemmel egy-egy Vaszati probléma legyőzhető, ha azonban ezekből a negatívumokból kettőnél többet is fölfedezünk, érdemes megelőzni a bajt.