Vannak napok, amikor a föld pozitív sugárzása felerősödik, amikor csodás gyógyulások, varázslatos események történnek, megidézhető a múlt és megfejthető a jövő. Ilyen Szent Iván napja, s még inkább éjszakája.
Tűzjóslás
A sámánok a láng erejével tartották távol a negatív hatásokat, melegével gyógyítottak, vagy ha kellett, hát az izzó parázs segítségével olvasztották meg a hideg szíveket, s forrasztották örökre egy párrá a szerelmeseket. A tűznek évezredekig jelentős szerepe volt az ember életében, természetes, hogy jövendölésre is használták. – Ha a tűzbe dobott anyag lángra lobban, és nem fröcskölődik szét az egész tűzfelületre, az a dolgok jóra fordulását jelzi. – Az egyetlen csomóban nagy lánggal, szikrák nélkül égő zsír vagy olaj azt jelzi, a szerelmesek valóban egymáshoz tartoznak, sokáig együtt maradnak. – Ha nagy szikrát vet az olaj, és a szikrák a tűz fészkén túlra repülnek, akkor bizony elszállnak a lehetőségek, az események rosszabbra fordulnak. A szerelmesek hamarosan külön utakon járnak. – Ha a tűzbe dobott anyag eloltja a lángot, akkor valaki (talán épp az, aki a tüzet rakta) megbetegszik. – Ha virágkoszorút dobnak át a tűz felett a szerelmesek, és a másiknak sikerül elkapni, biztos a boldogság. Viszont ha a koszorú a tűzbe pottyan, hamarosan véget ér a románc, az ügyetlenkedőt elhagyja párja. Sokfelé az a szokás, hogy az ünnepi tűzgyújtás ideje alatt összeszedik a ház körüli csontokat, rongyokat, egyéb szemetet, hogy a tűz nagy füsttel égjen. Így űzik el a szegénységet. A tűz után megmaradt üszökkel körbekerítik a kertet, hogy távol tartsák a háztól a rágcsálókat, és jó termést varázsoljanak.
Gyertya-jóslás
Akinek nincs módjában tábortüzet rakni, az néhány szál gyertya segítségével varázsolhat magának szerelmet, esetleg megtudhatja, mi vár rá a közeljövőben. – Szerelmi varázsláshoz piros és fehér gyertyát kell használni, a fehérbe a saját, a pirosba a meghódítandó férfi nevét kell belekarcolni. Először a fehér gyertyát kell meggyújtani, majd ennek lángjával a pirosat. A két gyertyát egymás mellé téve kell elégetni. – Ha hűtlen kedvesét szeretné visszaszerezni, fehér gyertya mellé jobbról és balról két pirosat kell meggyújtani. Ha a fehér gyertyáról a jobb oldalon folyik le több viasz, sikerül visszaszerezni exét, ha a bal oldalon, kár várni rá, mert valaki mellett boldogabbnak érzi magát. – A pénz- vagy egyéb javak megszerzéséhez zöld gyertyát kell gyújtani, amit egy tálca bal oldalára kell állítani. Azután egy fehér gyertyát gyújtson, és állítsa a tálca jobb oldalára. A két gyertya elé helyezzen egy-egy pénzérmét. A zöld gyertya lángját figyelve képzelje el, hogy az oda helyezett pénz megsokszorozódik, egyre több és több lesz, és hamarosan már nem kell garasoskodnia. Tizenöt perc múlva oltsa el előbb a fehér, majd a zöld gyertyát, és feküdjön le aludni. Ha álmában a gyertyát ismét meggyújtja, vágya hamarosan teljesül. Ha nem álmodik a gyertyákkal, akkor a következő teliholdkor meg kell ismételni a gyertyamágiát, hogy vágya valóra váljon. – Egészség-varázsláshoz kék gyertyát kell gyújtani, a karrier-tervek segítéséhez sárgát vagy arany színűt.
Különös álmok egy különös éjszakán
A Szent Iván-éji álmok különös jelentőséggel bírnak. Lássunk egy-két gyakori elemet. – Tüzet gyújtani: (szabadban) új szerelem ébredése; (kályhában, kandallóban) családalapítás, gyermek utáni vágy – Megégetni magad: szerencse a szerelemben – Tűzön járni: vezekelni kell egy korábbi bűn miatt – Csók: adni is, kapni is rosszat jelent – fény derülhet a partner hűtlenségére, vagy feltűnik körülötte egy csábító – Meztelenül látni magad: szeretnél eltitkolni valamit, de nem sikerül – Szerelmeskedni: kellemes meglepetés ér – Füst: hamar véget érő szerelmi kaland – Bábaasszony, vajúdó nő: szerencse – Boszorkányt látni: a családban vita, a szerelmesek között féltékenység támad – Kútból inni: a legvadabb vágyak is valóra válhatnak