Az ősi misztika napjainkban vált divatossá. Ennek elsődleges oka vélhetően a világméretű bizonytalanság. Az emberek, köztük a sztárok is szeretnék tudni, hogy mi az életük értelme, milyen célból születtek. Választ várnak a *honnan jöttem, merre tartok* ké
A kabbala a zsidó miszticizmus egyik legrégebbi formája. Arra a tudásra épül, amit Mózes Istennel való találkozásakor a Sínai-hegyen kapott. A kabbala szó a héber lekabel-ből származik, ami azt jelenti, hogy kapni vagy az amit kapunk. Hosszú ideig a kabbala misztikus tudásából táplálkozhatott a nyugati mágia.
Évezredes bölcsesség
Az ősi időkben a kabbala titkait beavatott mesterek adták tovább szájhagyomány útján a kiválasztott tanítványoknak. Később ezeket a tanokat írásban is rögzítették, és megszületett a két legfontosabb kabbalisztikus írás, a Sepher Jezirah (A keletkezés könyve), valamint a Sohar (A pompa könyve), amelyek a tanítások alapját képezik. A kabbala a héber misztika évezredes bölcsessége, amelyet vallási hovatartozásától függetlenül bárki követhet. Tanításának középpontjában szimbólumrendszerek állnak, melyek Isten és a mindenség titkait rejtik. A titkok a számmisztika segítségével fejthetők meg, a kulcsokat a Szentírás tartalmazza, amelynek betűi számoknak felelnek meg.
Istenhez közel
A kabbala szerint, ha megtanulunk olvasni a világ rendjében, magához Istenhez kerülünk közelebb. Komoly kabbalisták azt mondják, hogy az ősi misztika tanulmányozása egy életre szól, és igazi elmélyültség szükséges hozzá. E tanokat hirdeti Philip Berg rabbi, a Beverly Hillsben épült Kabbala Központ vezetője. Minden szombaton tömve van a zsinagóga fehérbe öltözött emberekkel.
De megfordulnak itt világsztárok is, akik a kabbala követőivé váltak, és nemcsak a szerencsétlenségtől távol tartó piros szalagot kötik a csuklójukra, hanem folyamatosan tanulnak, és a saját életük értelmét kutatják. Közülük a leghíresebb Madonna, aki, sosem felejti el megemlíteni, mennyire sokat köszönhet neki. Hogy ő csinált-e divatot, vagy maga a kabbala ennyire vonzó, azt nem lehet tudni. De az biztos, hogy piros madzagot hord a csuklóján többek közöt Demi Moore, Gwyneth Paltrow, Antonio Banderas is. Britney Spears még a nyakára is egy kabbala szimbólumot tetováltatott, ami a gyógyítás erejét jelképezi. Hogy a sztárok kötődése milyen erős Berg rabbihoz, az is jelzi, hogy Madonna és Demi Moore ötvenezer dolláros partit adott Londonban, amikor a rabbi legújabb könyve megjelent. De már a múltban is voltak híres emberek, akik tanulmányozták a misztikus tanokat. A XV században létrehozták a keresztény kabbalát is. Sir Isac Newton például a kabbala jelképrendszerének segítségével számította ki a Bibliából Dániel próféta könyvének felhasználásával, hogy a világnak 2040-ben lesz vége. Rajta kívül Shakespeare, Freud, és Jung is tanulmányozta a kabbalát.
A kabbala lényege
A kabbala nem külön vallás, ebbe bele kell születni. Borsányi-Schmidt Ferenc, a Zsidó Egyetem docense úgy fogalmaz, hogy a kabbala lényege hogy a meditáció révén az örökkévalóval személyes kontaktusba lehet kerülni. A kabbala gyakorlója nem csodákat akar véghezvinni, hanem imádkozás közben a gondolatait összpontosítja, ennek révén eggyé válik az imával. Az a tanítása, ami a mindennapokban megvalósítható, a meditációban nyilvánul meg. A docens szerint a sztárok hitének semmi köze a zsidó valláshoz. A kabbala ugyanis nem külön vallás, hanem a zsidó vallás része, amibe bele kell születni. Így amit a hírességek művelnek, az csak divat, aminek önkényesen adták a kabbala elnevezést. A Zsidó Egyetemen egyébként nem tanítják külön, de a zsidó filozófia tantárgyon belül megemlítik.