Stresszhatásoknak mindannyian ki vagyunk téve, ám ezekre az alkatunknak megfelelően reagálunk!
Ruediger Dahlke német természetgyógyász, orvos és spirituális tanító Az egészség három alappillére című könyvében (Bioenergetic Kiadó) két stressz-típust különböztet meg.
Harcos alkat
A keleti hagyományban a férfias jang pólusnak felel meg. A problémákat úgy próbálja meg kijátszani, hogy újabb és újabb kihívásokat keres, a munkába, még több feladatba menekül. A test és lélek jelzéseit, amíg csak lehet, figyelmen kívül hagyja. Az ilyen személy munkájában sikeres, nagy elismerésnek örvend, ám az elfojtott hatások miatt gyakran kell számolnia kiégéssel, kisebb-nagyobb testi panaszokkal.
Rezignált alkat
A keleti gyógyászatban a nőies, jin erőnek felel meg. A rezignált alkat átadja magát a gyötrelemnek, panaszkodik, együttérzésre vágyik. Felgyorsult világunkban sajnos sokszor nem talál meghallgatásra ez a típus, panaszait hajlamosak nyavalygásnak minősíteni, ilyen-olyan gyógyszerekkel a tüneteket kezelni, ám a mélyebb okokkal gyakran senki nem foglalkozik érdemben.
Mindkét típusnak, így mindannyiunknak meg kell tanulnunk felelős életet folytatni – ez azt jelenti, hogy figyelnünk kell a testünk jelzéseire, de nem a tüneteket, hanem az okokat kell feltárnunk. Az egyoldalú terhelést senki nem bírja – a munka és a terhelés mellett mindannyiunknak szüksége van lazításra is. A lazítás hiánya előbb-utóbb testi tüneteket okoz.