Fodor Kata, vaisnava teológus írásából megtudhatod, hogyan függ össze a védikus asztrológia és az orvoslás!
Legyen szó akár egy beteg emberről vagy egy igazi egészségbajnokról, akinek csak a prevenció lehet fontos, a testi és mentális egészség mindannyiunknak egyaránt érdekes és fontos téma. Na de hogyan működik az asztrológia egészségügyi prevenciós ágazata?
Mivel a horoszkópunk a korábbi életünkből hozott karmánkat mutatja meg, és a születésünk pillanatában íródó, velünk analógiában álló csillagállás képlete, ezért azt lehet mondani az aktuális születésünk, a jelenlegi fizikai testünk állapotát is kiválóan feltárja.
A védikus asztrológia persze a bolygók helyzetét nem a nyugati zodiákusban adja meg, hanem az égbolton fellelhető csillagképek sorában, a sziderikus zodiákusban. Erről itt olvashattok részletesebben.
Ennek megfelelően minden bolygó helyzetét vissza kell, hogy számoljuk a precessziós értékkel, az ajanámsával, így kapjuk meg egy-egy vizsgált képletben a valós csillagállásokat. A zodiákusban elfoglalt helye szerint a Nap, vagyis a napjegy, a Hold és az aszcendens, valamint hölgyeknél a Vénusz, férfiaknál a Mars jegyhelyzete tárja fel a fizikai test legfontosabb jellemzőit.
Az aszcendens vagy lagna, a keleti horizonton éppen felkelő csillagkép adott foka ezek közül a legfontosabb, meghatározza a fizikai test formáját, alkatunkat és az azt érő hatások utalnak a minket veszélyeztető betegségek jellegére, vagy éppen kiváló erőnlétünkre is.
Amit a szakember vizsgál
A védikus asztrológia a nyugati horoszkópokhoz hasonlóan ugyanúgy vizsgálja a betegség tipikus területeit a 6., 8. és 12. házat, illetve baleseteknél a 7., míg öröklött panaszoknál a 4. házat.
A védikus asztrológia azonban ennél mélyebbre megy, a harmóniaképletekhez hasonlóan részképletet készít a test egészségére nézve, ez a D6 alképlet. Az alap radix képletben minden jegyet 6 egyenlő részre, 5 ívfokos zónákra osztanak fel, majd ezeket a kis zónákat visszarendelik egy speciális módon a jegyekhez, így jön létre egy teoretikus képlet, kifejezetten az egészségre kihegyezve.
Ennek mélyebb megértését szolgálja a D30, trimsámsa alképlet is, ami már kifejezetten a karmikus nehézségeket és egészségügyi problémákat hivatott jelezni a szülött életében.
Az élet tudománya
De mi van akkor, ha valaki nem ismeri ilyen mélyen saját születési képletét és nem ért az asztrológia tudományának rejtelmeihez? A védikus kultúrában az egészségmegőrzésért, az élet tudománya, az Ájurvéda a felelős. Természetesen a kulturális hagyományok szakértői a két tudományt ötvözték és tudni vélték, hogy a levegős elemek és a Bak jel bizonyos zónái a váta, a tűz jegyek és a Skorpió jegy hatásai főként a pitta, míg a föld jegyek maradéka és a békésebb vízjegyek a kapha dósa uralma alá estek.
Ezek sorrendben:
– a váta a levegős, éteres, szellemi, és kiszáradásra, idegi panaszokra hajlamos,
– a pitta szenvedélyes és tüzes, dinamikus jellem, ami gyulladásos bajokra hajlamos,
– a kapha nyugodt és kissé tunya természetet ad, de például vizenyősödésre, nyákosodásra hajlamosító betegségekkel kell megküzdenie.
Na de mit tehetünk, hogyha hajlamosak vagyunk bizonyos betegségekre, milyen életvitelt, megelőzést ajánl az Ájurvéda?
Ami minden ember közös érdeke
Az Ájurvéda és a védikus kultúra egyik fontos alapja a tisztaság, a személyi higiénének pedig fontos része, hogy miként étkezik az ember, mit visz be a testébe, élelem, szavak, gondolatok szintjén.
A hagyományos, a tradíciótól még nem elhajló étkezési forma szigorúan lakto-vegetáriánus, a húst tiltó étkezési formát javasolt. Sokféle fűszer használatával, de nem túl csípős és véletlenül sem hagymás verzióban. Sok friss zöldség és gyümölcs felhasználásával, a gabonakására helyezve a hangsúlyt és az is fontos volt – s ha megőrizzük a hagyományokat fontos ma is -, hogy az ételeket, a fogyasztás előtt legfeljebb 6 órával készítsék el és legyenek megszentelve, vagyis felajánlva Istennek (praszádam).
A Hold titkai és az egészség
Indiában nem használnak külön holdnaptárat, hiszen a teljes ünnepi és naptári rendszerük a Hold mozgásán alapszik. Az égen szabad szemmel is figyelemmel követhették, hogy a Hold fogyó, sötétedő, krisna vagy éppen növő, azaz sukla. Az előbbi kedvez a méregtelenítésnek és a kilók ledobásának, míg az utóbbi inkább a táplálásnak és a vitaminbevitelnek.
Indiai íz- és egészségfesztivál
A Lélek Palotájában, a Krisna-hívők kulturális központjában idén április 9-én, vasárnap rendezik meg a fesztivált!
A rendezvényen az Ájurvédáról, az indiai gasztronómiáról és a spirituális módszerek egészségmegőrző hatásairól lesz szó, a vendégek különféle egészségügyi felméréseken, védikus asztrológiai elemzésen és előadásokon is részt vehetnek.