Minden évszaknak megvannak a maga jellemző betegségei. Miért lenne ez alól kivétel a nyár? Némi odafigyeléssel azonban kellemetlenségek nélkül élvezhetjük a jó időt.
A gombásodás gyakran a túlzott tisztaság „következménye”, így nem kell miatta szégyenkezni. Az első tünetek megjelenésekor külsődleges kezelést javasolhat az orvos, súlyosabb esetben tabletták beszedését is felírhatja. Fontos, hogy a recept nélkül kapható ellenszerek nem mindig elegendőek. A nehezebben orvosolható körömgombásodásról a legbiztosabban mikroszkópos és tenyésztéses technikával lehet megfelelő diagnózist felállítani.
Jellemző típusok
Túlsúlyos, erősen izzadó embereknél főként a nagyobb testhajlatokban (combtő, hónaljak, mellek alatti rész, hasi redők) jelenik meg a gomba. Ezeken a helyeken a bőr hámlani kezd, vörössé válik, viszkethet és fájhat.
Az arc, a törzs és a végtagok bőrén a kör alakú, éles szélű és a peremen finoman hámló foltok megjelenése jelzi a gombás fertőzést.
„Atlétalábnak” hívják a lábujjközök gombás fertőzését, amely viszket, vörös és repedezett. Ha ezen a területen megizzad a beteg, akkor a bőr felpuhul, elfehéredik, és könnyen lehúzhatóvá válik.
Az úgynevezett „napgomba” a felsőtesten és a vállakon jelentkezik kerek, finoman hámló, kezdetben barnás, nem viszkető foltokkal. A fertőzést a hajas fejbőrről a testre hulló gombaspórák okozzák. A fertőzött területeken napozáskor nem képződik pigment, így fehérségük jobban kiütközik a bőr többi, lebarnult részéhez képest. A betegség nyom nélkül gyógyítható.
A leggyakoribb gombás fertőzés a körömgomba, amelynek tünetei: sárgás, szürkés, néha fekete elszíneződés a körmön, amely töredezetté is válhat, vagy megvastagodhat.
Kellemetlen szemölcsök
A különféle medencék vizében könnyen terjedhetnek a szemölcsök, különösen a gyerekek körében. A szemölcsök vírusfertőzés útján jutnak a bőrre, és néhány hétig, de akár évekig is ott maradhatnak. A körülbelül ötvenféle típus közül leggyakrabban a közönséges szemölcs ütközik ki a tenyerünkön, a talpunkon, az ujjainkon, ritkább esetben a gyerekek térdén és könyökén.
A szemölcs jellemzően félgömb alakú, halványsárga vagy piszkosszürke színű göbcse. Nem viszket, viszont fáj, ha megsérül. A szemölcsöt gyakran összetévesztik a tyúkszemmel, mely utóbbi leginkább a talp és a láb erős nyomásnak kitett felületein jelenik meg.
Mi a teendő?
A szemölcsöt különféle krémek helyi alkalmazásával, fagyasztással, sebészeti úton, roncsolással (amelyhez elektromos vagy lézerkést is használhatnak), illetve ezek kombinálásával lehet eltávolítani. A szemölcsképződés megelőzése érdekében fürdés után mindig töröljük szárazra a bőrünket, főleg a lábujjközöket. Ügyeljünk rá, hogy a lábbelink jól szellőző legyen, és mindennap húzzunk tiszta pamutzoknit, amely magába szívja az izzadságot. A vírusok ugyanis könnyebben megtelepednek a felázott, fellazult bőrben. Ha az első szemölcs megjelenik a bőrön, azonnal kezdjük el a kezelést, vagy forduljunk bőrgyógyászhoz! Az elburjánzott szemölcsöket ugyanis nagyon nehéz kiirtani. Előfordulhat, hogy a fertőzött kisgyermeket hosszú időre fel kell menteni úszásból, mert a szemölcsök rendkívül fertőzőek.
Óvatosan a meleg vízben!
Az ilyenkor jellegzetes tünetnek számító viszketést, érzékenységet, sűrű, fehér, szagtalan folyást okozhatják helytelen fürdőzési, tisztálkodási, táplálkozási szokások, de a szabadosabb szexuális élet is. Ezenfelül összefüggésben lehetnek a vérszegénységgel, a cukorbetegséggel, a túlzott cukorfogyasztással, a műszálas fehérnemű viselésével, vagy például a hüvelyi nyálkahártya felszínének sérülésével, sőt akár az utazási stresszel is.
A hüvely pH-értékét szabályozó tejsavbaktériumok védik a női nemi szerveket a fertőzésektől. Az általuk biztosított kényes egyensúlyt azonban sok minden felboríthatja, és így megnyílik az út a kórokozók előtt. A káros baktériumok kiválóan szaporodnak a meleg vizes medencében. Ha valaki érzékeny a hüvelyi fertőzésekre, körültekintően fürdőzzön a wellness-szállodákban.
Megfelelő vizsgálat után csak szakorvos tudja megmondani, hogy az adott hüvelyfertőzésre melyik a megfelelő kezelés: kúpra, krémre vagy gyógyszerre van-e szüksége a betegnek a gyógyuláshoz.
Ha felborul a sav-bázis egyensúly
A melegben sűrűbben tisztálkodjunk, de kerüljük a parfümös törlőkendők, illatosított szappanok, tusfürdők vagy az intimspray-k használatát. Ezek a lúgos vegyhatású tisztálkodószerek ugyanis kikezdik a hüvely savas védelmét, és ezzel utat nyitnak a kórokozóknak. A gyakori hüvelyöblítés helyett is elég a tiszta vizes zuhany, de a legjobb, ha bidét használunk.
Folyó ügyek
A kánikulában leggyakrabban strandra vagy vízpartra járunk felüdülni. Ám a természetes és a mesterséges vizekben élő kórokozók húgyhólyaggyulladást okozhatnak az arra érzékenyeknél. Ráadásul előfordul, hogy ez a tünet csupán napokkal, sőt hetekkel a fertőzés után jelentkezik. A nők csaknem 80%-a legalább egyszer megtapasztalja, milyen kellemetlenek az úgynevezett „felfázásos” fájdalmak. A görcsös vizelési inger nem jár vizelettel. Olykor előfordulhat, hogy erős, égő, szúró fájdalom kíséretében pár csepp mégis kicsöppen, a betegség előrehaladott stádiumában pedig vér is megjelenhet a vizeletben.
Fő a megelőzés!
Ha szükséges, végeztessünk teljes vizelet- és üledékvizsgálatot! Súlyosabb szimptómák esetén, illetve, ha a fertőzés vissza-visszatér, célszerű vizelettenyésztést is kérni a laboratóriumtól a kezelés megkezdése előtt. Ezt követően kerülhet csak sor az antibiotikumos kúrára. A tüneteket enyhíthetik a nem szteroid gyulladáscsökkentők, a fájdalomcsillapítók és a gyógyteák is.
Fontos, hogy ne feledkezzünk meg a megelőzésről. Ennek kulcsa, hogy sok folyadékot igyunk, mert így felhígul a vizeletünk, amelyben ennek következtében csökken a baktériumok koncentrációja.