Tavasszal és nyáron különösen sokan szenvedünk a tünetektől. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat az allergiáról!
Az allergia tulajdonképpen a szervezet egyfajta túlérzékenységi reakciója, ami amiatt jelentkezik, mert valami megzavarta a test természetes védekezőmechanizmusát. Az immunrendszer feladata, hogy felvegye a harcot a vírusok, a baktériumok és az egyéb kórokozók ellen. Néha azonban olyan, egyébként ártalmatlan anyagok hatására is akcióba lendül, mint a kutyaszőr, a háziporatka-ürülék, a penészgombák vagy a pollenek, ez pedig allergiás panaszokban nyilvánul meg.
Elméletileg bármi kiválthat ilyen reakciót, létezik azonban néhány olyan allergén, amire különösen sokan érzékenyek, és a tünetek is igen hamar, már a velük való érintkezés közben, de legfeljebb 24 órával azt követően jelentkeznek.
A szabadban
Pollen
Rengetegféle pollen létezik, és ezek mindenütt ott vannak: füvek, virágok, fák, bokrok, gabonák és gyógynövények egyaránt kiválthatják a kellemetlen tüneteket. Becslések szerint minden ötödik felnőtt a szénanáthának is nevezett pollenallergiától szenved. A túlérzékenységi reakciót az adott pollen bizonyos fehérje-összetevői váltják ki. Ezek a légutakba, a bőrre és a nyálkahártyákra kerülve tüsszögőrohamokat, orrfolyást, szemkönnyezést és -viszketést idéznek elő, esetleg a bőr kipirosodását okozzák.
Tippek:
Lehetőleg éjszaka szellőztessen (ha esett, akkor utána).
Ha szükséges, hetente kétszer is húzzon tiszta ágyneműt.
Mosson minél sűrűbben, akár naponta hajat.
Rögtön öltözzön át, ha hazaér, mert a legtöbb allergén megtapad a textíliákon.
Csökkentse vagy teljesen hagyja el a tejtermékek fogyasztását, váladékképző hatásuk miatt ugyanis ezek fokozzák az orrfolyást.
Rovarméreg
Magyarországon a lakosság mintegy 2 százalékát veszélyezteti a rovarcsípésre való túlérzékenység. Európában elsősorban a méhek és a darazsak mérge vált ki allergiás reakciót. Ennek tünetei lehetnek enyhe, helyi panaszok, de akár súlyos, életveszélyes állapot is felléphet. Ha a csípés helyén az átlagosnál nagyobb méretű, lohadni nem akaró duzzanat jelentkezik, mindenképpen allergológus szakorvoshoz kell fordulni. Amennyiben a csípést követően a szem és a száj rövid időn belül dagadni kezd, esetleg légúti panaszok is fellépnek, azonnal mentőt kell hívni!
A konyhában
Ételallergia esetén gyakran összekeverjük a különböző fogalmakat. Aki például tejivás után felfúvódik, az nem allergiás a tejre, hanem laktózintoleranciában szenved, azaz hiányoznak a szervezetéből a tejcukor megemésztéséért felelős enzimek. Allergiáról akkor beszélünk, amikor a szervezetben immunreakció indul be az adott étel elfogyasztása után. A leginkább allergizáló élelmiszerek: tej, mogyoró, tojás, kagyló, rák, hal, liszt, szója, diófélék.
Tipp: A „Nyomokban szóját vagy mogyorót tartalmazhat!” felirat azt jelzi, hogy az adott terméket olyan helyen állítják elő, ahol az említett allergéneket tartalmazó élelmiszereket is gyártanak.
Az autóban
A gépkocsi belsejének tisztítása közben ne csak a műszerfalon látható porrétegre koncentráljon! Figyeljen oda a kárpit alapos átporszívózására is, az ülések és filcborítások ugyanis poratkák ezreit rejthetik. Tisztítás után tegyen a kocsiba gumiszőnyegeket: ezek megakadályozzák, hogy a padlóra kiömlő italok maradványaiban elszaporodjanak a penészgombák. Cseréltesse ki a pollenszűrőt! Felhúzott ablak mellett ezzel tarthatja az autón kívül az allergizáló virágporokat. Nem tud lemondani a gyümölcs-aromáról? Nem árt, ha tudja, hogy néhány autóillatosító termék a nyálkahártyát irritáló összetevőt tartalmaz…
Állati szőr
A tüsszögőrohamtól kezdve a bőrviszketésen át egészen a nehézlégzésig: rengeteg ember szó szerint szenved attól, ha egy bundás négylábú tartózkodik a közelében. Ráadásul ehhez az esetek egy részében arra sincs szükség, hogy hozzáérjenek az állathoz. A legtöbben a macskákat nem bírják, mivel a cicák allergénjei különösen erősek, de a kutyákra, a rágcsálókra és a lovakra is reagálhat az immunrendszer túlzó módon.
Házi por
A panaszokat nem is maga a por váltja ki, hanem a házi poratkák abban található, fehérjetartalmú ürüléke. Ez a második leggyakoribb allergiatípus.
Tippek:
Érdemes speciálisan allergiásoknak gyártott ágyneműben aludnia.
Elsősorban bőrből, fából készült bútorokkal vegye körül magát.
A padlószőnyeg helyett válassza inkább a járólapot vagy a laminált padlót.
Mi az allergiateszt?
Az allergének beazonosításának egyik módja, hogy az alapos kikérdezés után különböző allergének kivonatát helyezik fel a bőrre. Ezután tollal jelzik az alkaron, hova milyen allergén került, majd az egy-egy cseppnyi kivonat alatt tűvel felsértik a bőr legfelső rétegét, hogy a szer mélyebbre hatolhasson. Ha a test bármelyik allergénnel szemben ellenanyagot termel, a bőr az adott ponton megduzzad és viszketni kezd. Az értékelés után alkohollal eltávolítják a jelzéseket, és helyi gyulladáscsökkentővel kenik be a bőrt.