Számos természetes segítőt alkalmazhat a kánikulában is a közérzete javítása érdekében.
A hagyományos kínai orvoslás (HKO) filozófiájának egyik alappillére az ellentétek egységét kifejező jin-jang elv. E szerint a meleg nyár, a száraz időjárás jang állapot, ezért ilyenkor a hűvös, nedves jin energiát kell erősíteni. Ha Ön is szenved a melegtől, kövesse tippjeinket!
Citromfű (Melissa officinalis)
Már az is elég, ha az ujjaival szétdörzsöli a levelét, és beszippantja a jellegzetes, frissítő illatot. Teaként vagy salátafűszerként hűti, nyugtatja a szervezetet.
Mire jó még? Alvászavarok, ideges eredetű emésztőszervi problémák (pl. epe, bél, gyomor) esetén használatos.
Borsmenta (Mentha piperita)
A mediterrán országokban előszeretettel isznak a nyári hőségben forró mentateát, amit pár szem hámozott mandulával is gazdagítanak. Fűszerként gyümölcsös ételekhez, mártásokhoz használatos. Citrommal, valamilyen természetes édesítővel, jéggel és szénsavas vízzel elkészítve pedig már kész is az alkoholmentes Mojito koktél!
Mire jó még? Illóolajával csökkentheti a fejfájást, ha bemasszírozza vele a problémás részt. Az emésztőszervi panaszok enyhítésére önmagában vagy teakeverékekben használhatja.
Hibiszkusz (Hibiscus rosa-sinensis)
Az arabok a forróságban hibiszkuszteával oltják a szomjukat. Mire jó még? Csökkenti a magas vérnyomást. Antioxidáns hatásának köszönhetően megköti a szabad gyököket, így segít a rákos betegségek elleni harcban.
Hűsítő fűszerek:
A koriander (Coriandrum sativum) és a bazsalikom (Ocimum basalicum) a déli népek ismert fűszernövényei. A levestől a húsig, a körettől a tésztákig majdnem mindenbe beleteszik őket, mivel hűsítenek. A magyar fűszerpaprika és a fekete bors ellenben melegítő hatású, ezért ezeket inkább télen ajánlott használni.