Amellett, hogy finom és számtalan módon elkészíthető, az egészségünket is védi!
Annak ellenére, hogy 93-95%-ban vizet tartalmaz, a paradicsom igazi vitaminbomba! Az egyik legfontosabb közülük a C-vitamin, amiből annál több van benne, minél kisebb a bogyó.
A paradicsom rengeteg ásványi anyagot, továbbá számos másodlagos növényi eredetű vegyületet (flavonoidok és fitoszterolok) is tartalmaz. Ami miatt azonban mindenképpen érdemes fogyasztani, az a húsában, illetve a héjában különösen nagy koncentrációban található likopin. A béta-karotin mellett ez az egyik legjobb antioxidáns, amely óvja az immunrendszert, és véd a tumoros megbetegedésektől. Jó hír, hogy a likopin nemcsak a friss termésben található meg, hanem a paradicsomszószban és -lében is! A gyümölcsöt természetesen nyersen a legjobb fogyasztani, ám a belőle készült tartósított készítmények is az átlagnál több vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak. Ennek oka, hogy feldolgozásakor kerülendő a magas hőfok, különben elveszítené szép piros színét.
Frissít, fogyaszt
A paradicsom 100 g-ja mindössze 22 kcal; az 1 g fehérje, 4 g szénhidrát mellett 2 g rostot is tartalmaz. Ezáltal segít a súlyfelesleg ledolgozásában, hiszen gondoskodik a telítettségérzetről. Ha úgy érzi, felszedett pár kilót, tartson egy gyors paradicsomdiétát, melynek során paradicsomlevest és -italt is fogyaszthat.
A szép bőrért
Nagyszüleink idejében sokszor tettek a sebre paradicsomos pakolást, ami segített a gyógyulásban. A bőr szépségének megőrzésében is fontos szerepe van a piros termésnek. Magas víztartalma révén hidratáló hatású, fokozza a bőr feszességét, rugalmasságát. Az uborkához hasonlóan halványít, tehát a szeplők ellen szintén bevethető a belőle készült pakolás.
Óvja a szívet
A paradicsom remek kálium- és kalciumforrás, továbbá említésre méltó mennyiségben található benne magnézium, foszfor és vas is. A kálium abban segít, hogy a vérnyomás optimális maradjon. A B6-vitamin és a folsav kombinációja az érelmeszesedés és az agyvérzés kialakulásának kockázatát csökkenti. A paradicsom segíti a máj és a mellékvese működését is, antioxidáns anyagai gátolják
a tumorok kifejlődését.
Védelema nap ellen
A legújabb kutatások szerint aki sok paradicsomot fogyaszt, annak a bőre egészségesebben barnul. A szakemberek ezt a hatást a likopinnak tulajdonítják, amely fokozza a szervezet UV-sugárzással szembeni védekezőképességét. Ez persze nem jelenti azt, hogy nem kell napvédőt használni!
Fontos a helyes tárolás
A friss paradicsom érzékeny a hidegre, ezért ne a hűtőben tárolja, hanem szobahőmérsékleten, lehetőleg sötét helyen, például a spájzban. Így tovább megőrzi az aromáját. Fontos, hogy ne tartsa együtt uborkával, mert a paradicsom által kibocsátott gázok megpuhítják azt! A piros bogyókat 5 napon belül ajánlott elfogyasztani, mert a fény, a meleg és az oxigén hatására fokozatosan csökken a tápanyagtartalmuk. Mivel a friss paradicsom sok folyadékot tartalmaz, ne fagyassza le: felengedve túl puha lesz!
Nem zöldség
A paradicsom nem zöldség, hanem gyümölcs. Származási helye az amerikai kontinens középső és déli része, ahonnan közel 500 éve jutott el Európába.
Az éretlen termés mérgező szolanint tartalmaz. Ez az alkaloid fejfájást, rosszullétet és görcsöket okozhat.
Még jobb lesz a szobahőmérsékletű paradicsom íze, ha tálalás előtt hideg csapvízzel hűti le.
Ha gyomorproblémái vannak, savas jellege miatt óvakodjon a paradicsom túlzott fogyasztásától.