A tudatos jelenlét technikájának gyakorlásával a gyerekek kiegyensúlyozottabbá és nyugodtabbá válnak.
Nem csak a felnőtteknek, a gyerekeknek is nagy szükségük van a testi-lelki megnyugvásra, hiszen a rohanó életvitel és a mind nagyobb elvárások őket is folyamatos stresszben tartják.
Már kisgyermekkorban elkezdődik a hajtás, a különórák, a teljesítménykényszer, küzdelem a felvételért a jobb intézményekbe. Ehhez járulnak a modern kora hozadékai, az egyre növekvő és gyorsuló ingerek, az elidegenedett kapcsolatok, az online közösségek veszélyei, mind-mind olyan tényezők, amelyek növelik a stresszfaktort … Nem is csoda, hogy egyre több a különböző érzelmi, vagy figyelemzavarral küzdő gyermekek száma.
Eline Snel hosszú évek óta praktizáló terapeuta, maga is kétgyermekes édesanya, aki saját tapasztalatait építette be programjába, amelyet hazájában több iskolában is sikerrel alkalmaznak. A „mindfullness”, azaz tudatos jelenlét technikája lehetővé teszi, hogy a gyermekek közelebb kerüljenek belső világukhoz, helyesen tudják megélni az érzéseiket, és egy olyan technikát ad a kezükbe, amely elsajátításával kiegyensúlyozottabbá, nyugodtabbá és nyitottabbá válnak.
A magyarul most megjelent könyvében, az Ülj figyelmesen, mint egy béka című kötetben gyakorlati tanácsokkal segíti a módszer alkalmazását.
Kiknek ajánlott?
A tudatos jelenlét gyakorlása már öt éves kortól hasznos lehet. Figyelemzavaros és hiperaktív gyerekek számára különösen ajánlott. A feladatok egyszerűek, érthetőek. A könyv CD-melléklettel jelent meg, így bárki könnyedén belevághat a gyermekével az otthoni meditációba.
A gyerekek a szülőkkel együtt végzik a gyakorlatokat. Hetente egy-két alkalommal kell időt szánni rá. Persze sok gyerek eleinte furcsának találhatja a feladatokat, esetleg nem éreznek kedvet hozzá, ilyenkor csak arra kérjük a gyerkőcöt, hogy tegyen egy kísérletet, és utána mesélje el, mit érzett közben. A feladatok játékosak, a korosztály szintjén vannak megfogalmazva, úgyhogy előbb-utóbb minden gyereknek megjön a kedve a kipróbálásához.
Milyen az idő odabent?
A személyes időjárás-jelentés sokat segíthet a gyermeknek abban, hogy megértse, mi játszódik le a lelkében.
„Ülj le, helyezkedj el kényelmesen, csukd le, vagy félig hunyd le a szemed. Szánj egy kis időt arra, hogy meghatározd, hogy érzed magad. Milyen az idő odabent? Nyugalmat és napsütést tapasztalsz? Vagy esetleg borús, esős idő van? Talán vihar tombol?
Amikor rájössz, mi történik benned, csak hagyd történni…ahogy jön…; nem szükséges máshogy érezni, vagy csinálni dolgokat. Kint sem tudod megváltoztatni az időjárást, igaz?
Maradj benne az érzésben egy darabig.
Irányítsd a kíváncsi, szelíd figyelmedet a tiszta égre, vagy a készülő viharra…most ez van….; mint ahogy az időjárást, a hangulatodat sem tudod megváltoztatni.
Később teljesen más lesz az idő…, de ebben a pillanatban ez van. És ez teljesen jól van így. A hangulatok változnak, elfújja őket a szél, nincs szükség semmiféle beavatkozásra. Micsoda megkönnyebbülés!”
Fogadd el az időjárást!
„Rajzolj egy képet, ami a jelenlegi időjárás-jelentésed ábrázolja. A nap végén ellenőrizd, hogy az idő ugyanolyan-e, vagy megváltozott!”
Lapozgató
Eline Snel terapeuta könyve, az Ülj figyelmesen, mint egy béka a Scolar kiadó gondozásában jelent meg. http://www.scolar.hu/