Ködös, szürke idő, rövid nappalok… Vigyázat, támad az őszi depresszió!
A szezonális depresszió főként ősszel jelentkezik, amikor korán sötétedik, kevés napfényhez jutunk, és az életvitelünk is lassúbb, csendesebb lesz. Néhány trükkel azonban sokat tehetünk a mentális egészségünkért!
1. Egy falat boldogság
Naponta néhány kocka csokoládé is képes beindítani a boldogsághormonok termelődését.A valódi csokoládéból készült forró csoki pedig szívet-lelket melengető boldogságbomba! Úgyhogy ha diétázol se vond meg magadtól ezt az örömet!
2. Kocogás, séta a szabadban
A sport segíti az endorfin, azaz a boldogsághormon termelődését, ráadásul a futás egyfajta meditációnak is felfogható. A vippanassa-meditáció bizonyos gyakorlatait például dinamikusan, azaz kocogás közben is lehet végezni. Ha mindnezt a szabadban tesszük, akkor különsen jótékonyan hat testünkre és lelkünkre!
3. Menj emberek közé!
A beszűkült szociális élet nagyon rosszat tesz mindenkinek. A gyakran jelentkező kismama-depressziónak is ez az egyik oka, de ősszel is hajlamosak vagyunk begubózni, elzárni magunkat a külvilágtól. Az idősekre ez különösen jellemző. Fontos tehát, hogy ne üljünk egyedül egész nap a négy fal között, hanem menjünk emberek közé! Kávézók, közösségi ház, klubok, szakkörök, piacozás, találkozás a barátokkal – mindegy, hova megyünk, csak mozduljunk ki a négy fal közül!
4. A kedélyjavító gyógynövény
Az orbáncfű kedélyjavító hatása klinikailag igazolt. Fogyasztható tea formájában, vagy a gyógyszertárakban kapható kapszula és tabletta is hatásos. Ha a teát választjuk, arra figyeljünk, hogy naponta csak egy csészével fogyasszuk, 8 héten át, és után tartsunk szünetet. A hatását lassan fejti ki, úgyhogy ha eleinte nem is tapasztalunk változást, folytassuk a használatát!