Az izomfájdalomtól az evési kényszeren át a hangulatingadozásig minden női problémáért a hormonokat hibáztatják. Nem kell beletörődnöd rendellenes működésükbe – vedd át az irányítást! Ajánlunk néhány bevált, természetes módszert.
A pubertáskortól a legtöbb nő szenved olyan mindennapos kellemetlenségektől, mint az izomfájdalom vagy a hangulatingadozás. Köszönhetik ezt az állandóan változó hormonoknak. Jó hír viszont, hogy könnyedén kicselezheted a természetet! Legyőzheted ezeket a problémákat, attól függetlenül, melyik életszakaszodnál tartasz éppen.
20-as, 30-as évek
A menstruáció előtti héten az ösztrogén és a progeszteron hormon szintje kiszámíthatatlanul ingadozik. Az eredmény: PMS (premenstruációs szindróma), amely a nők csaknem 80%-át érinti. Jellemzői lehetnek: puffadás, evési kényszer, mellfeszülés, levertség, stb.
Tünet: szénhidrátfüggőség
Megoldás: rendszeres evés
Soha ne hagyj ki több mint két órát egy-egy evés / nassolás között. A progeszteron hormon ugyanis csökkenti a vércukorszintet, ezért kívánják ilyenkor a legtöbben az édességet. Fogyassz sok teljes kiőrlésű pékárut, ami a megfelelő szinten tartja a vércukrot.
Tünet: izomgörcsök
Megoldás: magnézium
A hormoningadozások elhasználják a szervezet magnéziumtartalékait, és ez izomgörcsökhöz vezet. Kutatások szerint a menstruáció előtti héten napi 400 mg magnézium fogyasztásával enyhíthető a mellfeszülés és az izomgörcs. Egyél ebben az ásványi anyagban gazdag ételeket, például napraforgómagot (620 mg / 10 dkg) vagy spenótot (240 mg / 10 dkg).
40-es évek
A menstruáció abbamaradása előtti időszakot szaknyelven pre-menopauzának hívják. Ilyenkor a szervezetben csökken a progeszteron termelődése, amit a test úgy próbál ellensúlyozni, hogy még több ösztrogént termel.
Tünet: erős menstruációs vérzés
Megoldás: rutin
A menstruáció előtt mindkét, az előbbiekben említett hormon szintje drasztikusan csökken, ez okozza a fokozott vérzést. A rutin olyan bioflavonoid, amely erősíti a vérerek falát, így csökkenti a kellemetlen panaszok kialakulását. Nyomokban megtalálható a hajdinalisztben, a fekete teában és az almában, de a kutatók szerint az a legjobb, ha táplálékkiegészítő formájában fogyasztják. Az ajánlott napi mennyiség 500 mg.
Tünet: hangulatingadozás
Megoldás: sport
Szerencsére a változás korában a stressz, a lelki terhek nem jelentenek gyakori problémát. Sőt, egy tanulmány szerint a beteges depresszió sem fordul elő sűrűbben ebben az életkorban, mint a fiatalabbaknál. Az enyhe kedélybetegség leküzdésében a mozgás is segíthet. Félórányi sport már serkenti a szervezetben az endorfin hormon képződését: ez a hírvivő anyag jó közérzetet vált ki és javítja a hangulatot. Ha még mindig lennének panaszaid, próbáld ki az orbáncfűkivonatot, amely ismert növényi antidepresszáns. Csepp vagy tabletta formájában is beszerezheted.
50-es évek
Az ötödik x-et átlépve a nők többségénél már jelentkeznek a menopauza jellegzetes panaszai.
Tünet: állandó fáradtság
Megoldás: keserűsós fürdő
A menopauza előtt a nők szervezete természetes módon, a menstruációval méregteleníti a táplálkozás során (a génmanipulált élelmiszerekkel, illetve a legújabb kutatások szerint a csapvízzel), valamint a kozmetikumokkal bevitt szintetikus ösztrogént. A ciklus leállása után azonban ezek a mérgek felhalmozódnak. Blokkolják az ösztrogénreceptorokat, leterhelve az immunrendszert, ez pedig krónikus fáradtsághoz vezet. Önts a meleg fürdővízhez 1 csésze keserűsót (más néven: magnézium-szulfátot, mely a gyógyszertárakban kapható), és lazíts benne 15 percig. Ezzel a módszerrel a nyirokcsomókból a bőrön át távoznak a méreganyagok.
Tünet: hőhullámok
Megoldás: lenmagolaj
Naponta 2 teáskanálnyi lenmagolaj már 38%-kal csökkenti a hőhullámokat – állítja egy angol kutatás. A lenmagban izoflavonok vannak. Ezek olyan ösztrogénszerű szerkezetek, amelyek azt az üzenetet adják a test számára, hogy a vérben még elegendő mennyiségű ösztrogén van.
Forrás: Dr. Barbara Fervers-Schorre: Hormonok (Holló és Társa, 1790 Ft)