Milyen arányban kell nyers ételeket fogyasztanunk ahhoz, hogy szervezetünk valóban elegendő értékes tápanyaghoz jusson?
Nyers élelmiszer alatt az elsősorban növényi eredetű, zöldségből, gyümölcsből, magvakból, főzés vagy egyéb hőkezelési eljárás nélkül készült ételeket értjük. A nyersétel-diéta hívei feldolgozatlan, lehetőleg organikus élelmiszereket használnak: ezekből ízletes és jól variálható fogásokat készíthetők olyan technikákkal, mint a csíráztatás, aszalás, lassú, 45 fok alatti szikkasztás, turmixolás és szárítás. Szinte bármit felhasználhatunk, ami az adott évszakban beszerezhető, de a legfontosabbak a friss, szezonális zöldségek, gyümölcsök, diófélék, magvak, gabonák, hüvelyesek, szárított gyümölcsök és csírák.
Miért is?
A nyersétel-diéta hívei azt állítják, hogy a főzés, párolás, azaz hőbeavatkozás nélküli ételek több enzimet, vitamint, tápanyagot tartalmaznak, és emésztéskor nem terhelik meg a gyomrot annyira, mint a sült, főtt vagy feldolgozott élelmiszerek, ezért a szervezetnek több energiája marad másra. Ráadásul a helyes étrendnek köszönhetően akár az alvásigényünk is csökkenhet.
Ha a mindennapjainkban nem tudjuk megoldani, hogy a főétkezések alkalmával nyers ételeket fogyasszunk, törekedjünk legalább arra, hogy az evést valamilyen nyers fogással kezdjük, hiszen már ezzel a kis lépéssel is elkerülhető az emésztési leukocitózis, ami a szervezet természetes védekező reakciója a főtt étel fogyasztása után.
Mert mi történik ilyenkor a szervezetben? A hagyományosan elkészített fogások következtében a vérben lévő fehérvérsejtek száma megsokszorozódik, ez valójában nem más, mint testünk védekező reakciója a felvett táplálékkal szemben. Az „idegen anyag” jelenléte miatti védekezés akár másfél-két óráig is eltarthat, jól ismert tünete a fáradtság és az álmosság. Ha viszont nyers étellel kezdjük az étkezést, ez a fázis elmarad, és az immunrendszer a valódi feladatokra tud koncentrálni. Jó hír, hogy kis mennyiség is elegendő, egy adag nyers gyümölcs vagy zöldségleves, egy tál saláta – már ezzel is nagyon sokat teszünk az egészségünkért.
Nem csak zöldség: fasírtok, töltelékek
A diéta hívei korántsem mondanak le a szószokról vagy fasírtokról, egyszerűen csak más alapanyagokból készítik el őket. Általában az összetört, aprított olajos magvakat kombinálják zöldségekkel, ilyenkor a növényi olaj fogja össze az ételt. Az elkészült masszát bele lehet tölteni paprikába és más zöldségekbe, vagy saláta-, illetve káposztalevélbe tekerhetjük. Gombócokat is formázhatunk belőle, ez esetben ropogós kérget úgy kapunk, ha a sütőben, nagyon alacsony hőfokon megszikkasztjuk.
A legfontosabb alapanyagok:
+ Főszereplő a zöld levél
A zöld leveles zöldségek, mint a spenót, sóska, káposzta, fejes saláta vagy a karalábé szolgáltatják az alapot, a legnagyobb arányban ezek kerüljenek a tányérunkra. Salátaként, töltelékként, turmixolva vagy szűrt léként is fogyaszthatók.
+ Gyümölcsök
Ha szezonális, nálunk is termő friss gyümölcsöket választunk, nem feltétlenül kell bioboltba menni, hiszen a kistermelőknél kapható idénygyümölcsök általában kiváló minőségűek.
+ Olajos magvak
Nagyon magas a fehérjetartalmuk, ezenfelül vitaminokat és ásványi anyagokat juttatunk fogyasztásukkal a szervezetünkbe; önmagukban, olajként vagy akár tejként – például mandulatej – is felhasználhatjuk őket.
+ Káposzta, karalábé
Különösen gazdagok K-vitaminban, klorofillban, sok E-vitamin, vas, kalcium és kálium található bennük, de tartalmaznak béta-karotint, rostanyagot, folsavat, tiamint (B1-vitamin) is.
+ Sárgarépa
A nagy mennyiségű karotin erősíti az immunrendszert, és véd a szabad gyökök károsító hatásával szemben.
Fontos a fokozatosság!
Fontos hangsúlyozni, hogy a nyerstáplálkozás gondos odafigyelést, tudatos táplálékbevitelt igényel. Ha ugyanis rendszertelenül, össze-vissza eszünk, hosszú távon könnyen különféle hiányállapotok alakulhatnak ki. Ma már rengeteg kiadvány és weboldal foglalkozik a helyes, kiegyensúlyozott nyers étrenddel, amely megfelelő százalékban tartalmaz minden olyan anyagot, amire a szervezetnek szüksége van. Érdemes kipróbálni, mert már heti egy „nyers nap” vagy egy-egy hét is érezhető változásokat eredményez.