Az ölelés évekkel meghosszabbítja az életünket, és boldogabbá is teszi azt. Ezenkívül felsorolunk még tíz okot, hogy miért érdemes kimutatnunk a szeretetünket!
Mindnyájan fel tudjuk idézni azt az érzést, amikor a kedvesünk mondjuk lágyan megsimogatja a nyakunkat, és a meleg a fejünk búbjától lábujjunk hegyéig árad… Miért vágyunk annyira az érintésre? Az okokat kutatva érdekes titkokra leltünk!
Érzékelősejtek
Társas kapcsolataink során gyakran hozzáérünk egymáshoz, kezet nyújtunk, meglapogatjuk a másik hátát, összeér a vállunk. Mindegyik mozdulatban fontos szerepet játszik az testi érintkezés. Nem csoda, hiszen 1,5-2 m2 bőrfelületen 5 millió érzékelősejt található! Sok közülük az arcon – például az ajkak környékén – helyezkedik el. Az mégsem okoz örömet, ha kedvesünk helyett a főnökünk szorít kezet velünk, vagy ismeretlenekkel összepréselődve utazunk a reggeli csúcsforgalomban. Nos, svéd kutatók megállapították: az érzékelősejtek többsége csak a finom érintésre reagál…
Ősi igény
Az érintés iráni vágy valószínűleg genetikailag kódolt – állítják amerikai magatartáskutatók, akik elméletük igazolására elvégeztek egy kísérletet. Ennek során két árván maradt kismajmot pótmamákra bíztak: egyikük egy egyszerű, összedrótozott bábu volt, tejesüveggel a belsejében, a másik pedig egy puha, frottírból készült baba. A majmocskák az utóbbit ölelgették, őt fogdosták. A hideg, összedrótozott tákolmányban lévő „étkezési forrást” csak végszükség esetén keresték fel. A szakemberek szerint ennek az volt az oka, hogy inkább éheztek, mint hogy a mamára emlékeztető, puha babáról lemondjanak. Mindebből pedig az következik, a testi érintkezés ugyanolyan létszükséglet, mint az evés vagy az ivás!
Életmentő simogatás
A cirógatás a gyerekeknek és a felnőtteknek egyaránt fontos. Egy kolumbiai egyetem kutatói megerősítik ezt, tapasztalataik szerint a koraszülött kisbabák légzése mélyebb, szabályosabb lesz, ha édesanyjuk hasán feküdhetnek. A módszer felfedezése a véletlennek köszönhető: a dél-amerikai orvosok nem rendelkeztek elég inkubátorral, ezért az újszülötteket a mamájuk hasára fektették. Meglepő, de náluk magasabb volt a túlélési arány, mint azoknál, akiknek jutott készülék!
Gyógyító kézrátétel
Az ősi kultúrákban mindig hittek az érintés mágikus erejében. A japán siacu masszázs során például ujjnyomással dolgoznak, hasonlóan az akupresszúrához. Ez a módszer egyensúlyba hozza a szervezetet, és hatásosan oldja a feszültséget. Az úgynevezett ma-uri masszázs már sokkal jobban hasonlít a cirógatásra. A terapeuta karjának, alkarjának simító mozdulataival enyhíti a fájdalmat és a szomorúságot, aminek a hatására beindulnak a szervezet öngyógyító folyamatai.
Az ölelés felvidít
Állítólag naponta 70 érintésre van szükségünk ahhoz, hogy harmóniában élhessünk. Talán éppen ezen a híren felbuzdulva szervezett tanfolyamot egy amerikai biztosítótársaság igazgatója a cirógatás fontosságáról. Az előadás során a dolgozók megtudhatták, hogy az ölelés erősíti az immunrendszert, gyógyítja a depressziót, és hozzájárul a hosszú élethez. A képzés eredményeként a kollégák hajlandóak voltak minden reggel öleléssel köszönteni egymást. Állításuk szerint a testi kontaktus segített nekik abban, hogy sokkal szívesebben végezzék el a mindennapi teendőiket.
Vitán felül jó
A testi érintés pozitív hatással van a kedélyállapotra is, csillapítja a haragot, oldja a feszültséget. A kisgyermekek félelme hamar elmúlik, ha átkaroljuk őket. Egy másik, majmokon végzett pszichológiai kísérlet szerint a szülőktől elválasztott kölykök agresszívabbak voltak, mint azok, akiket az anyjuk nevelt fel.
Éppen ezért figyelemre méltó Jaen Leedloff A folytatás eszméje című könyvében leírt tanulmánya. A brazil dzsungelben élő indiánok ugyanis csemetéiket egészen kicsi koruktól kezdve szinte állandóan kézben tartják. Az antropológus azt tapasztalta, hogy ezek a gyerekek felnőttkorukban sem lesznek erőszakosak, engedelmeskednek az idősebbeknek, és egymás között is békésen, viták, veszekedések nélkül játszanak.
Fontosak a finom mozdulatok
Több tudományos kutatás igazolja a háziállatok egészségre gyakorolt pozitív hatását. A megsimogatásuk ugyanis csökkenti a gazdi belső feszültségét. A szívinfarktuson átesett kutya- illetve macskatulajdonosok például jóval tovább élnek, mint magányos társaik, az idős emberek pedig tovább maradnak szellemileg frissek kis kedvenceik mellett.
A szeretet ereje
Abban a családban, ahol nem takarékoskodnak a simogatással és az érintéssel, a kisbaba gyorsabban fejlődik, egészségesebb, kevésbé érzékeny a fájdalomra, sőt, ellenállóbb a fertőzésekkel szemben is. Ráadásul az ilyen gyermek általában jól alszik, barátságos, kiegyensúlyozott, valamint sikeresebben végzi el feladatait.
Mindenki vágyik rá
Sokan hajlamosak elfelejteni az apró gesztusok fontosságát. Amikor megérinti beszélgetőpartnere karját, vagy futtában megsimogatja a gyermek buksiját, akkor szeretetet közvetít. Higgye el, mindenki szomjazza az érintést, ne titkolja hát, ha szeret valakit!