A természetgyógyász tanácsai a nyár ízeinek és tápanyagainak megőrzéséhez!
Felmenőink korában a hagyományos tartósítás volt a természetes, hűtők és tartósítószerek nélkül is jól megoldották a felkészülést a hidegebb időszakra.
A mai kor emberének már csak ritkán áll a rendelkezésére egy hűvös és száraz pince, vagy egy jól megépített verem (földbe ásott, nagyobb méretű és pl. diólevelekkel kibélelt gödör). Kamrákat is csak a régebb épült házakban találhatunk már. Nem könnyű feladat megtalálni otthonunk leghűvösebb és legszárazabb és legkevésbé világos helységét, de ez lesz az a hely, ahol befőttjeink és szárítmányaink a legjobban fogják érezni magukat, és itt lesznek a legtovább fogyasztható állapotban. A fagyasztásra most nem térek ki, mert ez a leggyakrabban használt módszer manapság, de szeretném az eltevés módjainak tárházát kibővíteni. A szedés, betakarítás ideális ideje a fogyó holdfázisban van. Lehetőség szerint tüzes (Oroszlán, Nyilas, Kos), vagy levegős (Ikrek, Mérleg, Vízöntő) jegyekben és a kora délelőtti órákban, vagy napnyugta előtt.
Lássuk, melyik terményt milyen módon lehet a legjobban hosszú távon felhasználni (A teljesség igénye nélkül.):
Szárítás
Nagyon sok növény alkalmas a szárításra. Ezt a folyamatot érdemes árnyékos és szellős helyen végezni és kivárni azt a néhány napot, amikor már biztosan megszáradt a növény. Ezután bekerülhet vászon- vagy papírzsákba, esetleg üvegbe. ha van padlás, akkor ott lesz ezután a legjobb helyen. A fűszerpaprikát és a fokhagymát érdemes felfűzve árnyékos helyen szárítani. Az előbbi száradás után kávédarálón házilag is megőrölhető.
Száríthatunk teának: csalánt, kamillát, málnalevelet, zsályát (füstölésre, fogínyre is), körömvirágot, levendulát, cickafarkot (női bajok). Fűszernek bazsalikomot, csombort, oregánót, petrezselymet…
Aszalás
Jól használható módszer bogyós gyümölcsöknél (cseresznye, meggy, szilva), de a lehetőségek tárháza nagyon széles, pl. alma, barack, paradicsom. Napon, vagy aszalógépben egyaránt megvalósítható.
Sózás
Ez egy egyszerű és hatékony eljárás, amely során a zöldséget nyersen ledaráljuk/turmixszoljuk és ezt követően alaposan besózzuk. Egy nap állás után mehet a steril üvegekbe, a tetejére étolaj, vagy olvasztott zsír, majd a lezárást követően mehet a polcokra. Pl. piros színű, húsosabb étkezési paprikák (Kaliforniai, Kucsma), vagy a petrezselyem más zöldségekkel együtt/ magában.
Savanyúság és egyéb zöldségek
A sterilizált üvegekbe jól lenyomkodva kerüljön a zöldségféle. Erre jöhetnek a fűszerek: meggylevél, kapor, koriander, babérlevél, majd rá a felforralt sós, ecetes lé. A zárókupak alá kerüljön fólia, majd állítsuk fejre az üveget néhány percre, hogy távozzon belőle a levegő. Mehet a polcokra, vagy a biztonság kedvéért még egy napra a száraz dunsztba: pl. uborka, zöld paradicsom, paprika, gyöngyhagyma, zöldbab, főzőtök.
Almapektin készítés
A legjobb nyári almából készíteni, amelyet jól megmosunk, majd (mindenestől, héj és csutka is) négyfelé vágva össze turmixszoljuk. Steril üvegekbe töltjük a kissé megpárolt, majd átpasszírozott (pl. nagyobb lyukú szita) almát, amellyel minden befőttünket besűríthetünk és édesíthetünk is egyben. Következik a nedves, majd száraz dunszt (lásd Lekvárok).
Lekvárok és befőttek
Ez az „Ahány ház, annyi szokás.” helye, de általános módszerként a megmosott gyümölcs enyhén édesítve és kicsit megrottyantva a tűzhelyen belekerül a steril üvegekbe (Néhány percig a mikróban, vagy a sütőben szárad az alaposan elmosogatott befőttesüveg). Minél kevesebb helyet hagyunk a levegőnek annál jobb, majd jöhet a celofán és rá a kupak. Ezután következik a kb. 10 perces nedves dunszt, forrásban lévő nagyobb lábosban, több lezárt üveget egymás mellé állítva. Kivesszük, – kicsit még ráhúzunk a kupakra – óvatosan fejre állítjuk az üvegeket egy rövid időre, majd a cimkézést követően futás velük a Nagyi dunyhája alá (alternatív). Itt legalább egy napot pihennek (száraz dunszt), majd mehetnek a kamra polcaira.
Megfelelő tárolás
Sok terménynek csak egy ideális telelő helyre van szüksége ahhoz, hogy tavaszig is felhasználható legyen. A földet letisztítva (de nem lemosva), néhány napos árnyákban történő szárítást követően mehet a pincébe, verembe, spájzba: pl. burgonya, hagymafélék, sárgarépa (homokágyba), sütő- és főzőtökök.
A szárazbab vászonzsákjába kerüljön néhány babérlevél a zsizsikek ellen, vagy tegyük néhány napra a fagyasztóba a mákkal és a dióval együtt.
Varju Beáta
természetgyógyász és grafológus
www.grafomuhely.hu