A méregtelenítő, immunerősítő kúrák kedvence jótékony hatással van a szervezetünkre, és segít megőrizni az egészségünket.
A csalán rendkívül gazdag tápanyagokban, vitaminokban és ásványi anyagokban, sok vasat, kalciumot, káliumot és kovasavat tartalmaz.
Méregtelenít
A növényt világszerte régóta alkalmazzák vízhajtóként, mivel gyorsan eltávolítja a szervezetből a felesleges felgyülemlett folyadékot. Serkenti a máj és a vesék működését, megtisztítja a szervezetet a méreganyagoktól. Ha hajlamos vagy a vese- és hólyagkőképződésre, fogyassz rendszeresen csalánteát, mert a jótékony ital hatására még időben kiválasztódik a homok. Emellett gyomor- és bélhurut esetén is nagy hasznát veheted a főzetnek.
Köszvény ellen
A népszerű gyógynövény elősegíti a vizeleti savak távozását, ezért a köszvény és az ízületi gyulladások hatékony ellenszere. Vértisztító hatásának köszönhetően az allergiás tüneteket (ekcéma, szénanátha, asztma, csalánkiütés) ugyancsak enyhíti.
Ülőfürdőként aranyér és reuma, borogatásként kiütések kezelésére használható. Amennyiben hullik, korpásodik vagy zsírosodik a hajad, érdemes kipróbálnod a csalánfőzetes hajöblítést.
Ősi gyógymód
Az urtikáció, vagyis a reumás testrész megcsapkodása csalánnal már az ókori rómaiak körében kedvelt eljárás volt. A kezelés során a bőr erősen kipirul, megduzzad, a szövetek vérellátása jelentősen javul, így a reumatikus fájdalmat okozó lerakódásokat és gyulladásokat a csalán belülről szünteti meg.
Így készítsd el!
A csalánteát megfőzheted friss vagy szárított levelekből is. Ha friss csalánt használsz, arra ügyelj, hogy olyan helyen szedd, ahol nem éri benzingőz, kerüld az autóút menti helyeket. Otthon aztán pár levélnyit tégy egy csészébe, forrázd le 2 dl vízzel, majd hagyd állni 2-3 percig. Szűrd le, majd lassanként kortyolgatva fogyaszd el.
Jó tudni!
+ Leromlott szív- és veseműködés, valamint ödéma esetén tilos csalánterméket használni.