Jótékonyan hat testre, lélekre, ébren tart, és számos egészségügyi panaszt megelőzhetünk a fekete tea rendszeres fogyasztásával.
A szakértők több mint háromezer teafajtát tartanak számon, amelyek a feldolgozás módjában különböznek egymástól. A tealevél polifenoltartalmának oxidációs állapotát tekintve hat alaptípus létezik: a fehér, a zöld, az oolong és a fekete tea, valamint az illatosított és a préselt változat – mindegyik nagyon egészséges.
Uralkodó fekete
Világviszonylatban még mindig a fekete tea a legnépszerűbb, a teljes teafogyasztás négyötödét teszi ki. Hazánkban napjainkra elvesztette piacvezető pozícióját, szívesebben isszuk a valódi gyümölcsteákat, de a zöld teák és a gyógyteák iránt is nő a kereslet.
Egy csésze egészség
A magyar nyelv nem tesz különbséget a gyógynövényekből, illetve a Camellia sinensisből, azaz a teanövényből készült italok között. Míg más nyelveken gyakran akár három-négy elnevezést is találunk a főzetekre, itthon minden forrázott ital „tea”, bár nyilvánvalóan semmi közük egymáshoz.
+ A herbateák rendkívül sok áldásos hatóanyagot tartalmaznak, de a klasszikus értelemben vett teához nincs sok közük.
+ A Camellia sinensis növényből készült forrázat gazdag hatóanyagokban, antioxidánstartalma kimagasló, serkenti a zsírok lebontását, csökkenti a koleszterinszintet, segíti az emésztést és a kiválasztást. A fekete tea hatóanyagainak köszönhetően gátolja a baktériumok szaporodását a szájüregben, így kellemes leheletet biztosít. A rendszeres teafogyasztóknak a lyukas fogaktól is kevésbé kell tartaniuk, mert az ital magas fluortartalmának köszönhetően segít megóvni a fogak épségét, baktériumölő hatása miatt csökken a fogszuvasodás veszélye.
+ A zöld teát évezredek óta alkalmazzák gyógyszerként a tradicionális kínai orvoslásban. Mindenekelőtt a vércukorszint szabályozására használják, a cukorbetegeknek kimondottan javallott a fogyasztása. Mivel élénkíti az anyagcserét, az ideális testsúly eléréséhez és megtartásához is hozzájárul, sőt a daganatos betegségek megelőzésében szintén nagy jelentőséget tulajdonítanak neki.
Ébren tart, csak máshogy
Egyes fekete teákban akár 50 milligramm koffein is lehet, ám az élénkítő anyag teljesen máshogy szívódik fel, mint a kávéból, és más a hatása is. A teafűben rejlő koffeint teljes mértékben hasznosítja a szervezet. A kávébab hatóanyaga ellenben a csersavhoz kötődik, így a koffeint a szervezetünk nem tudja maradéktalanul felvenni. Az élénkítő hatás a teafogyasztást követően később és enyhébben jelentkezik, és ami különösen lényeges: tovább tart.
Szélütés ellen is
Japán kutatók a közelmúltban tették közzé egy 80 000 emberre kiterjedő, 13 éves követéses vizsgálat eredményét. Bebizonyosodott, hogy azoknál, akik napi 1-2 kávét vagy 2-4 csésze zöld teát fogyasztanak, sokkal kisebb a valószínűsége a szélütés kialakulásának, mint a jótékony italokat mellőzők esetében.