Járj nyitott szemmel és füllel a természetben, és hódolj a sinrin-joku, az erdőfürdőzés művészetének! Hogy mit is jelent mindez? Cikkünkből kiderül!
A sinrin-joku, azaz az erdőfürdőzés a japán kultúra több évtizede meghatározó eleme. Lényege a fák, a természet gyógyító erejének megtapasztalása a testi-lelki szinten létrejövő harmóniában.
A sinrin-joku szakértője, dr. Csing Li kutatásai is igazolták, hogy a természetben eltöltött idő – legyen szó túráról vagy akár a közeli parkban tett sétáról – csökkenti a stressz-szintet, és képes megelőzni a civilizációs betegségek kialakulását. Dr. Csing Li legújabb könyvében összegzi tapasztalatait, és hasznos tanácsokat ad, hogy olvasói megmerítkezhessenek az erdő atmoszférájában.
Folyton csak rohanunk
Az emberiség egyre több időt tölt zárt térben, a modern életvitel erre kárhoztatja. A városlakók száma rohamosan nő a világban, és a legtöbbjüket sajnos a monitor elé szögezi a munkája. Ez az életforma pedig rengeteg feszültséggel jár, amit nehéz egészséges módon levezetni.
Jó hír viszont, hogy már kevés, a természetben eltöltött idő is képes ellensúlyozni a negatív civilizációs hatásokat! Az erdő „lekapcsolja” az embert a technológiáról, és kiszakítja az állandó rohanásból. Számos kutatás igazolja, hogy a rendszeresen végzett sinrin-joku
- csökkenti a vérnyomást;
- oldja a stresszt;
- javítja a vérkeringést és az anyagcserét;
- csökkenti a vércukorszintet;
- enyhíti a depressziót;
- növeli az energiaszintet;
- boldoggá, nyugodttá tesz.
A fák beszélgetnek egymással
Az erdőfürdőzés gyógyhatásait tekintve minden érzékszervnek kiemelt szerep jut – az erdő látványa, hangjai, ízei, a fák simogatása mind erőteljes hatást tesznek rád. Mégis a szaglásélmény az, ami kiemelkedik mind közül – legalábbis a legfrissebb kutatások ezt igazolják. Ennek oka, hogy az erdő levegőjében nemcsak az oxigénkoncentráció magas, hanem a fitoncidok szintje is. Ezek a növényekben megtalálható természetes illóolajok a baktériumok, rovarok és gombák elleni védekezésben játszanak szerepet, és a fák ezekkel „kommunikálnak” egymással, képesek ugyanis érzékelni környezetükben a koncentrációjukat.
Minden fafajta egyedi fitoncidokat termel, ezek pedig jótékony hatással vannak az ember testi-lelki állapotára. Az aromaterápia több évszázados tapasztalati tudása választ ad ennek módjára: az illóolajak molekulái az orr nyálkahártyáján keresztül képesek bejutni a véráramba.
Nem csak a fák által kibocsájtott vegyületek hatnak az emberre: az erdei talajban is van egy anyag, amit ha séta közben belélegzik, boldogabbá teszi őt. Ez egy közönséges és ártalmatlan baktérium, a Mycobacterium vaccae tudományosan is bizonyított hatása szerint erősíti az immunrendszert és a lelki ellenálló képességet.
A sinrin-joku út a lelki békéhez
Most, hogy tisztáztuk az okokat, ideje a gyakorlati alkalmazás lépéseit is sorra venni! Először is találj egy helyet, egy erdőt, ahol átadhatod magad a természetnek. A telefonodat hagyd otthon. Ne tűzz ki végcélt, csak menj az orrod után. Fogadd magadba a természetet az érzékszerveiden keresztül.
- Hallgasd a madarak énekét és a szél hangját.
- Figyeld meg a fák sokféle zöldjét, a levelek aranyát, vörösét.
- Szagolj bele az erdő illatába, és lélegezz mélyeket!
- Tapaszd tenyeredet egy fa kérgére, és öleld át azt.
Fajták szerint
Lássuk, melyik fa milyen lelki panaszra jelenthet gyógyírt:
- Nyír: Annyira hajlékony fa, hogy a legkeményebb viharnak is ellenáll. Mindenkinek segít, aki úgy érzi, túl nagy rajta a fizikai vagy a lelki terhelés. Arra tanít, hogyan éld túl az élet viharait.
- Bükk: A stabilitás és állóképesség szimbóluma. Zaklatott és érzelmileg labilis állapotodban megtanít arra, hogy minden helyzetben két lábbal állj a földön.
- Tölgy: Az erő érzetét kelti: 30–40 méter magasra nő, és több száz évig is elél. Ha lelkileg gyenge vagy, és nehéz feladat előtt állsz, célszerű egy tölgyesben sétálnod, esetleg tölgyet ültetni a kertedbe.
- Gesztenye: Ki ne ismerné a sült gesztenye édes ízét és illatát? Piacokon gyakran találkozhatsz vele. Az illat sok emberben a gyermekkorát idézi fel. A védettség érzését kelti, ha gesztenyefák közelében tartózkodsz.
- Juhar: Az igénytelen fa nem túl magas, koronája terjeszkedő. Ősszel mutatja igazi szépségét, a lomb sárgára és vörösre színeződik, mintha lángokban állna. Belső nyugtalanság és pánik esetén célszerű juharfák közelében tartózkodni.
Könyvajánló
A szerző a laikusok számára is közérthető módon magyarázza el az erdőfürdőzés művészetét.
Dr. Csing Li: Sinrin-joku, 4500 Ft, Kossuth Kiadó