Az agy rengeteg tápanyagot igényel. Miközben mérete csupán a testtömegünk 2 százalékát teszi ki, a test energiájának a 20%-át használja el, ezért tízszer annyi tápanyagot igényel, mint a test többi szövete. Az sem mindegy, mit eszünk.
Bizonyára mindenki emlékszik rá, hogy egy-egy tanulással eltöltött nap után, vizsgaidőszakokban, beszámolók írása, vagy egy előadásra való felkészülés során mennyire elfárad, milyen éhség tör rá. Ilyenkor ösztönösen rágcsál valamit: magokat, csokit, banánt.
Nem véletlenül, hiszen vannak olyan táplálékok, melyektől agyunk fényesebb lesz, gondolkodásunk felgyorsul, koncentrációnk elmélyül. Különösen akkor, ha ezeket a táplálékokat rendszeresen fogyasztjuk. Lássuk, melyek ezek.
A banán, mely kalciumot, káliumot, foszfort, vasat, A, B, és C vitamint, nyomelemeket, tartalmaz érdemes rendszeresen fogyasztani. Tápértékét nagy mennyiségű ásvány és vitamin tartalma adja. A gyümölcsök közül szinte legtöbb B vitamint tartalmazza, ami a belekben zajló felszívódást segíti elő, és a benne levő enzimek miatt az agy táplálékának nevezik. A banán olyan enzimet tartalmaz, ami hatékonyabbá teszi a glukóz feldolgozását. Mint tudjuk, agyunk a működéséhez glukózt használ.
A sötét gyümölcsök, például az áfonya, szeder, szamóca, meggy szintén hasznos táplálékunk. Minél sötétebb, minél jobban megfogja a ruhát vagy a kezünket, annál értékesebb táplálkozási szempontból. A bennük található, antocianin nevű vegyület, ami a kékes piros színért is felelős, növeli a vérerek rugalmasságát, javítja a keringést, és ezáltal jobb vérellátást biztosít minden szervünknek, beleértve az agyunkat is.
A lecitin minden élő sejtben megtalálható, legnagyobb koncentrációban az agysejtekben és a májban. Az agysejtek esetében a lecitin a felelős az információ egyik sejtről a másikra történő átjutásáért. A sejtek nyúlványait körülvevő, ún. mielinhüvely feladata az információ áramlási sebességének növelése. Ezt az anyagot építi fel a testünk a lecitinből.
Az agy zsírtartalmának 70%-a omega-3 zsírsavakból áll. Könnyen belátható, hogy ezek fogyasztása hozzájárul az agy megfelelő állapotához. Olyannyira, hogy a kismamáknak és a csecsemőknek kimondottan javasolják az omega-3 kiegészítést, mivel az az agy felépüléséhez szükséges. Az omega-3 növényi forrása a lenmagolaj, állati eredetű a halolaj. Mindkettő jó. Van, aki erre esküszik, van aki arra. Talán a kettő együtt, felváltva a legjobb. Kapható omega-3 tartalmú tojás is a boltokban, Okos tojás néven. Ez úgy készül, hogy 20% lenmagot kevernek a tyúkok tápjába, és ettől a tojás omega-3 és E-vitamin-tartalma harmincszorosára növekszik a normál tojáséhoz képest.
A zsíros halak húsa kiváló omega-3, B-vitamin- és Q10 forrás. Mindhárom az agy és az érrendszer támogatásában vesz részt. A busa, a szardínia, a ponty, angolna, harcsa, makréla mind jó választás. Sajnos sütéskor az értékes anyagok jelentős része veszendőbe megy, de párolásnál és főzésnél megmarad. Nálunk a halak főleg sütve jelennek meg az éttermek választékában, ami tehát nem igazán jó módszer. Halolajkapszulák állandó és kitűnő minőségben adnak halolajat.
A dió, a teljes B-vitamin-sorozat mellett 9 gramm fehérjét is tartalmaz egy negyed csészényi (3-4 evőkanál), ami egynapi adagnak tekinthető. A dió emellett ásványi sókban is gazdag. A vas-, a cink-, a kálium- és a magnéziumtartalma is jelentős, és ezek mind az agyhoz köthető tápanyagok. A benne levő Q10 és a szelén antioxidánsokként védik az agysejteket.
Télen nincs jobb táplálék agyunk számára, mint a csírák
Olcsó, otthon nevelhető és tápanyagokban roppant gazdag táplálék. A csírák neveléséhez érdemes először tanulni egy kicsit a folyamatról, mert sok vesződségtől óvja meg magát az, aki kikéri egy gyakorlott csírakészítő tanácsait és jól használható eszközöket szerez be. A boltokban kapható, pár száz forintos csíráztató tálakkal nem igazán lehet sikert elérni.
A csíra gazdag proteinben, B-vitaminokban és ásványi anyagokban. Nyersen kell fogyasztani, és egyszerre nem túl sokat. Naponta egy-két evőkanál ideális és könnyen előállítható mennyiség.
Számtalan kísérlet igazolta, hogy a Ginkgo biloba minden más gyógynövénynél hatékonyabban járul hozzá az agy serkentéséhez. Biztosítja a hajszálerek rugalmasságát és átjárhatóságát, és ebből az agyban igen sok található. Amikor ezek jobb állapotba kerülnek, akkor több vér, több oxigén, több tápanyag jut el az agyunkhoz, és ezt meg is fogja hálálni. Gyógynövényboltokban standardizált formában beszerezhető, de bármely kertben is megnő. Napi 60-120 mg a hatékony adagja.
A rozmaringot a hagyományos népi gyógyászatban az emlékezés virágának nevezték. Hozzájárul a koncentrációhoz azáltal, hogy megnöveli a fej és az agy vérellátását. Frissen, nyersen fogyasztva tökéletes antioxidáns. Amikor frissen fogyasztjuk, egy szálat (8-10cm) vágjunk apróra és szórjuk a salátánkra vagy a reggeli italunkba. Amikor szárítva, teaként isszuk, egy kávéskanálnyi rozmaringból készítsünk kellemes ízű teát. Forrás: Natur Hírek