Napjainkban nagyon sokan küzdenek a 21. század népbetegségével, a stresszel, mely hosszú távon olyan betegségek kialakulásáért felelős, mint az elhízás, szív- és érrendszeri betegségek, és egyes daganatos betegségek. A stressz legyőzésének bizonyítottan az egyik legjobb relaxációs módszere az autogén tréning.
Testünknek rendszeresen szüksége van regenerálódásra, melyre azonban csak teljes nyugalmi állapotban képes.
Az autogén tréning egy a J. H. Schultz nevéhez kötődő eljárás. A módszerről 1932-ben jelent meg a szerző első könyve. A módszer lényege, hogy a rendszeresen, tréningszerűen végzett gyakorlatok segítségével, amelyek célja a belső koncentráció, önmagunkra irányuló passzív figyelem megteremtése, létrehozzuk a pszichés és szomatikus (testi) ellazultságot. Az így létrejött nyugalmi állapotban képesek vagyunk a pszichés és szomatikus folyamatok önszabályozására.
Az autogén tréning tanulási szakaszában képzett terapeuta segítségével és ellenőrzése alatt folynak a gyakorlatok, amelyeket a páciensek egyre inkább önállóan végeznek. A tanulási fázis végeztével az autogén tréning napi gyakorlata beépül a páciens életébe, biztosítva az elért eredmények állandóságát.
Milyen problémák kezelésére alkalmas?
Schulz eredetileg a pszichoszomatikus problémák kezelésére dolgozta ki, azaz olyan esetekre, amikor a testi betegség hátterében az orvosi vizsgálatok nem találnak szervi eltérést, ezért feltételezhető, hogy pszichés feszültség jelenik meg ilyen formában. Leggyakoribb ilyen problémák: a vérkeringési zavarok, az idegi szívritmuszavarok, a vérnyomás-ingadozások, az asztma, az idegi gyomorpanaszok, a nemi szervek funkciózavarai, bizonyos fejfájások, koncentrációs zavarok. A pszichoszomatikus zavarok mellett leginkább a szorongásos tünetek széles skálájának kezelésére használják.
Hogyan lehet elsajátítani?
Leggyakrabban csoportos formában, de szükség esetén egyéni pszichoterápiába beillesztve, képzett szakember vezetésével, kb. 15 alkalom a tanulási szakasz. Ez idő alatt naponta többször kell végezni a gyakorlatokat, ennek hatására az autogén tréning beépül az életünkbe, a napi gyakorlatok beilleszkednek a mindennapos elfoglaltságok közé. A tanulási szakasz után kb. 2-3 hónap elteltével várható a teljes gyógyulás, a tünetek megszűnése.
Relaxáció a füledben
A forgalomban lévő autogén tréninget, vagy más relaxációs módszert oktató hanganyagok használata egyszerű, segítségükkel létrejöhet az ellazultság. Ugyanakkor az autogén tréning egy pszichoterápiás eljárás, amiben rendkívül nagy jelentősége van a páciens és az őt kezelő terapeuta kapcsolatának, valamint a terapeuta szaktudásának, mikor kell közbelépnie, vagy más módszert ajánlania. Emiatt aki nem csak önismereti céllal, hanem valamilyen betegségből történő gyógyulás érdekében akarja elsajátítani a módszert, semmiképpen ne tanuljon relaxálni egyedül, szakember segítsége nélkül.
Az autogén tréning elsajátításának eredményeképpen, rövid idő alatt mélyebb és nyugodtabb a pihenés, nő a fizikai tűrőképesség, a pszichés feszültségtűrés, fokozódik a teljesítmény, fejlődik az önismeret.
Kitől lehet megtanulni?
Pszichoterápiás célú autogén tréninget csak orvosi vagy pszichológusi diplomával rendelkező szakember vezethet. A tanfolyamot azonban azért is érdemes jól képzett szakember irányításával elvégezni, mert segítségével képessé válunk arra, hogy rövid idő alatt (5-7 perc) létrehozzunk egy olyan nyugalmi fizikai állapotot, amely megteremti a lelki nyugalom, stresszoldás, mentális lecsillapodás lehetőségét.
Az autogén tréning rendszeres használatával bárki képessé válik a mindennapi feszültségek leküzdésére, képes lesz jobban megbirkózni a problémáival. A gyakorlás során egyre jobb mentális és testi önismeretre teszünk szert. Nő a testi (és sokszor az érzelmi) tudatosságunk szintje. Beindulnak testünk és lelkünk önszabályozó mechanizmusai, ezért jobban ellenállunk a betegségeknek, a mindennapi stressz-hatásoknak.
Az autogén tréning gyakorlatai
1. az elnehezedés – nehézség érzet
2. az átmelegedés – melegség érzet
3. a szív gyakorlata
4. a légzés gyakorlata
5. a napfonat gyakorlata
6. a homlok hűvösségének gyakorlata