Delphoi rejtélyes jósdája, Nostradamus, Napóleon titokzatos tanácsadója, Hollywood kedvenc látója – vajon valóban látták a jövőt?
A jóslás egyidős az emberiséggel, a kínaiak, az egyiptomiak, az etruszkok, a görögök, az inkák, a maják, a vikingek mind próbálták megismerni a jövőt. Az elérhető történelmi dokumentumok által mára már bizonyítást nyert, hogy a múlt összes nagy kultúrájában különböző módszereket dolgoztak ki és használtak, hogy a jövőbe láthassanak. Ezek egyike az asztrológia, amely a bolygók helyzetéből von le következtetést. Az astronet szakértője, Ipacs Andrea is foglalkozott a koronavírus-járvány lehetséges lefolyásával. Sokan ismertté váltak a történelemben, akik médiumi képességeik birtokában, látomásokból ismerték meg a jövő eseményeit.
Az ókor szent helye
Az egyik leghíresebb, ma is látogatott hely a görög Delphoi jósda Apolló templomában, mely évszázadokon keresztül működött. A legenda szerint mindig egy szűz papnő jövendölt, aki a kérdező számára nem volt látható, csak a hangja hallatszott tisztán.
Modern kori kutatások szerint a földből feltörő gázok segítették a papnőket látnoki állapotba, transzba kerülni.
Hátborzongató próféciák
Nostradamus, eredeti nevén Michel de Nostredame, IX. Károly francia király udvari orvosa, csillagász, csillagjós és látnok a XVI. században élt. Tisztánlátóként egyik próféciája II. Henrik király halála volt. Az uralkodó nem vett tudomást Nostradamus látomásáról, aztán pontosan a jós által leírt körülmények között hunyt el.
Egy másik előre látott és halála után 100 évvel beteljesült jóslata az 1666-ban bekövetkezett nagy londoni tűzvész volt.
Könyve, a Próféciák, manapság is sokakat foglalkoztat, laikusokat éppúgy, mint a tudomány képviselőit. Sejtelmes verssoraiban megtalálhatjuk az utalást az I., a II. – és a III. világháborúra is!
Tényleg megjósolta a koronavírust?
Az elmúlt időszakban kapott szárnyra az a híresztelés, miszerint Nostradamus a Covid-19 járványt is megjósolta. A következő szövegrészletet idézték több internetes oldalon, melyben feltüntették a lehetséges értelmezést is, melynek igazságtartalma nem bizonyított.
„Eljő majd egy ikerév (2020), amelyben felemelkedik egy királynő (corona), aki keletről (Kína) érkezik majd, és aki dögvészt (vírus) terjeszt majd az éj sötétjében a 7 dombos országban (Olaszország) és porrá (halál) alakítja át az emberek alkonyát, hogy elpusztítsa és romba döntse a világot. Ez lesz az addig ismert világgazdaság vége.”
Napóleonnak is jósolt…
A történelem talán legismertebb kártyajósa a szintén francia Marie Anne Lenormand volt, aki 1772-ben született. Első kártyáját 14 éves korában kapta, és vándorcigányok tanították meg az olvasására.
Ő már a saját korában olyan hírnévre tett szert, hogy a francia forradalmat is sértetlenül vészelte át… Ügyfelei között volt maga Napóleon és a felesége, Joséphine, Robespierre és Saint-Just is.
Megjósolta De Lamballe hercegnő halálát, Danton vesztét, Jean-Baptiste Bernadotte-nak az északi trónt, Moreau tábornoknak a száműzetését, valamint korai halálát.
Hollywoodi legendák
Miss Cleo, született Youree Dell Harris, a hollywoodi sztárok kedvelt kártyajósa volt. Pontos tarot előrejelzéseivel vált híressé, olyannyira, hogy könyveket írt a jövendölésről, és több tévéműsorban szerepelt, ahol különleges képességeiről beszélt.
Az álomgyár másik, ma már szinte legendának számító jósa, a 95 éves Jackie Stallone, Sylvester Stallone édesanyja, aki képzett asztrológus. Saját elmondása szerint adott útmutatást királyoknak, miniszterelnököknek, politikusoknak, filmcsillagoknak, gengsztereknek, rendőröknek és papoknak is.
Mi a tudomány álláspontja a jövőbelátással kapcsolatban?
A minket érő ingerekből, megfigyeléseinkből folyamatosan alkotunk logikus következtetéseket, amelyekből aztán megjósoljuk az események lehetséges végkimenetelét. Ezek a folyamatok ráadásul sokszor tudat alatt működnek, és gyakran megérzésnek tituláljuk, ami akár a jövendölés egy formájának is tekinthető. A pszi-kutatók azonban tágabb értelemben is használják és vizsgálják ezt a képességét.
A tudományos parapszichológia ugyanis már az ezernyolcszázas évek második felében felfigyelt arra, hogy bizonyos emberek nemcsak a gondolatolvasásra (telepátia), de a jövőlátásra is képesek. Bár ezt sokáig csak a médiumok körében vizsgálták, az ezerkilencszázas évek közepére már tudományosan bizonyítottá vált, hogy a prekogníció általános emberi képességnek tekinthető, igaz, hogy működése általában rejtve marad és leginkább a tudattalan döntések területén fejti ki hatását.